Language

       Language [ alt ]

دپارتمان اجراو پیاده سازی

اجرای دقیق، متناسب با طراحی دقیق و با تکیه بر متدولوژی پیاده سازی که مبتنی بر استانداردهای روز بوده است، به پشتوانه نگرش و تعهد کارشناسان و تکنسین های مجرب در این دپارتمان، صورت می پذیرد.

 

♦پیاده سازی

 

             • پیاده سازی زیرساخت مرکز داده

             • پیاده سازی زیرساخت شبکه های کامپیوتری

 

♦پشتیبانی

           • بهره گیری از استاندارد تعمیر و نگهداری (TIMS (Tiered Infrastructure Maintenance Standards

           • پشتیبانی تلفنی و آنلاین

           • پشتیبانی پیشگیرانه به صورت دوره ای (Basic Preventive Maintenance)

           • پشتیبانی کامل فقط در ساعت های کاری (Full Coverage Preventive Maintenance)

           • پشتیبانی تمام وقت در تمام ایام سال و به صورت (On-Call (Coverage Plus Preventive Maintenance

 

 

تست و عیب یابی شبکه های داخلی

 

FLUKE:

کمپانی فلوک از سال 1948 توسط آقای Sir John Fluke تاسیس و در حال حاضر در بیش از 120 کشور ، محصولات خود را عرضه می نماید. طبق آمارهای ارائه شده، این کمپانی مدعیست که به 99% از 100% اهداف خود رسیده است.

TESTER FLUKE NETWORKS :

یکی از محصولات شرکت FLUKE، تستر انواع کابل شبکه (مسی و فیبر نوری) بوده و انواع آن را در طی سال های متمادی با مدل های مختلفی به بازار عرضه نموده است که از آن جمله، می توان به انواع ذیل اشاره نمود:

1. DSX Cable Analyzer

2. DTX cable Analyzer

3. DSP Cable Analyzer

4. OMNI Scanner

5. Opti fiber pro

6. …

در حال حاضر شرکت تیام شبکه با در اختیار داشتن تستر DSX-5000 که جدیدترین و برترین مدل از این سری است، بهترین و کامل ترین خدمات تست را در انواع زیرساخت شبکه های کامپیوتری مسی و فیبر نوری ارائه می دهد. 

در این نوع تستر، علاوه بر صحت سنجی که بر روی کابل ها انجام می پذیرد، کلیه تجهیزات و اتصالات در طول مسیر مطابق با جدیدترین استاندارد های لازم در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرد. اطلاعات دریافت شده بر روی حافظه دستگاه، قابلیت ذخیره و بازیابی در سیستم های کامپیوتری است. 

در خصوص اهمیت دستگاه تستر فلوک و گزارش تست های آماری این دستگاه می توان به این نکته اشاره کرد که کلیه وزارتخانه ها، ادارات کل و سازمان ها، در برگزاری مناقصات اجرای شبکه های مسی و فیبر نوری، یکی از شرایط اولیه و ضروری شرکت در مناقصات را بهره مندی از ابزار نصب، تست و تجزیه و تحلیل مورد نیاز که شامل دستگاه تستر فلوک نیز هست، اعلام می نمایند.

 

A

تصویر 1- دستگاه تستر DSX- 5000

 

 

b

تصویر 2- قطعات دستگاه تستر DSX- 5000

 

 

عمده فعالیت هایی که بخش فنی و مهندسی در زمینه تست بسترهای ارتباطی انجام می دهد:

1. تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل ، کیستون پریز ، پچ پنل، پچ کورد

2. تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات غیرفعال شبکه ( کابل ، کیستون ، پچ پنل ، پچ کورد)

3. استخراج متراژ دقیق کابل کشی‌ها و گزارش اشکال در اتصالات پچ‌ پنل و کیستون

4. گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌ های کابل به کیستون

5. گزارش وجود نویز و محل دقیق آن در مسیر کابل کشی

6. گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابل کشی

7. گزارش میزان خلوص مس به کار رفته در کابل شبکه

8. تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

9. تست فیبر نوری

10. اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی لینک(مسیر کابل) از قبیل : (Propagation Delay/ Length/ Wire Map/ Dc loop Resistance/ Delay Skew/ NEXT/ Return Loss(RL) / Insertion Loos/ ACR/...)

 

فیوژن 

فیبرنوری یکی از مهمترین و پرسرعت ترین بسترهای ارتباطی برای انتقال داده ها در مسافت های مختلف است امروزه از فیبرنوری در موارد متفاوتی نظیر : شبکه های تلفن شهری و بین شهری و حتی بین کشوری، شبکه های کامپیوتری، اینترنت و غیره استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده فیبر نوری

يک فيبر نوری از سه بخش متفاوت تشکيل شده است :

• هسته (Core) . هسته ای نازک از جنس شيشه در مرکز فيبر که سيگنال های نوری در آن حرکت می نمايند.

• روکش (Cladding) . بخش خارجی فيبر بوده که دورتا دور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نور منعکس شده به هسته می گردد.

• بافر رويه (Buffer Coating) . روکش پلاستيکی که باعث حفاظت فيبر در مقابل رطوبت و ساير موارد آسيب پذير است.

 

c

 

- روش های اتصال 

در اوایل اختراع فیبرهای نوری روش های اتصال فیبرهای نوری به کانکتور و یا به یکدیگر عمدتا توسط افراد متخصص و خاص که در این زمینه دوره دیده بودند انجام می پذیرفت که دارای خطاهای زیادی بود. و این موضوع باعث تضعیف شدید امواج نوری و در نتیجه افت و از بین رفتن اطلاعات می شد. امروزه با پیشرفت فناوری در همه بخش ها، تجهیزاتی توسط شرکت های صاحب فناوری ساخته شده است که عملا دخالت عامل انسانی را تقریبا تا 90 درصد کاهش داده است که این موضوع باعث افزایش سرعت کار و کیفیت شده است.

- روش های نصب کانکتور

1- به روش دستی و با کمک ابزارهای معمولی:

• اپوکسی epoxy

• هات ملت Epoxy Hot melt

• اپوکسی لس epoxy less

2- به روش خودکار و توسط تجهیزات پیشرفته

• مکانیکال اسپلایس

• هات اسپلایس

با توجه به اهمیت اطلاعات و صحت و سلامت ارسال و دریافت آن ها، امروزه عمدتاً از روش هات اسپلایس (فیوژن) استفاده می شود. یکی از تولیدکننده های معروف دستگاه فیوژن،کرنینگ (Corning) از کشور آلمان است و شرکت تیام شبکه با در اختیار داشتن این دستگاه خدمات جوش نوری را ارائه می کند.

 r

این دستگاه فیوژن فیبرنوری قابل حمل است و به این دلیل که می توان آن ها را به هر نقطه ای حمل کرد کارایی بیشتر خود را نشان داده و جایگزین دستگاه فیوژن ثابت گشته است. دستگاه فیوژن از منبع گرمایی جهت ذوب شدن تارها یا دو تار نوری در محل جوش بهره می گیرد. در گذشته از گاز برای اتصال فیبرنوری استفاده می شد ولی هم اکنون انتقال گرما از طریق پرتو افشانی لیزر و یا قوس الکتریکی در محل جوش صورت می پذیرد. همانطور که در بخش های فوق عنوان شد. به دلیل عدم دخالت عامل انسانی در فرآیند اتصال، میزان خطا، بسیار کاهش یافته است. شرکت تیام شبکه با استفاده از این دستگاه و نیروی مجرب در کاربری این دستگاه، مجرب امکان افت یا LOSS ایجاد شده در زمان فیوژن به صفر dB می رساند. دستگاه های فیوژن نیاز به یک اپراتور مجرب، متخصص، آموزش دیده و دقیق دارند زیرا هرگونه خطایی در زمان فیوژن باعث تضعیف و خرابی فیوژن می گردد. کابل های فیبرنوری که دارای تعداد کرهای مشخصی هستند به صورت End to End و با استفاده از پیگتیل به یکدیگر متصل می گردند. حاصل این اتصال برقرای ارتباط فیبرنوری با سرعت بسیار بالا و با توانایی انتقال دامنه گسترده ای از اطلاعات است.