Language

       Language [ alt ]


server1

 

همزمان با  ورود سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی به دنیای الکترونیک و ارتباطات، نیاز این مجموعه ها به استفاده از سرورها و تجهیزات ذخیره ساز افزایش یافته است. این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت تخصصی در زمینه مشاوره، طراحی، نظارت و احداث اتاق سرور و مرکزداده و همچنین در نظر گرفتن نیاز بازار، اقدام به طراحی و ارایه رک های سرور مطابق با آخرین استانداردهای موجود نموده است. رک های سرور دسته ای از رک های کامپیوتری هستند، که جهت استقرار و تمرکز حجم بالایی (Rack Location Unit) از تجهیزات پردازنده و ذخیره ساز با ویژگی های خاصی طراحی می گردند.

 


server2

 

این شرکت با هدف ارایه محصول با کیفیت بالا، در پاسخ به نیاز مشتری و با توجه به گذشت زمان و تغییر فناوری، روند خود را بهبود بخشیده است و رک های سرور را در سه مدل زیر به بازار ارایه می نماید:
رک سرور (Server Rack)
رک اینتلی (Intelli Rack)
(Digi+Rack)رک دیجی

این رک ها به واسطه ماهیت و کارایی خود، در اتاق سرور کاربرد چشمگیری دارند. برخی از ویژگی های اصلی رک های سرور عبارتند از:
1- استفاده از ریل های به ضخامت 2 میلی متر، جهت ایستایی مناسب و تحمل وزن بالا با توجه به تراکم نصب تجهیزات داخل رک ها
2- ورودی مناسب کابل جهت ورود حجم بالای کابل های ارتباطی به داخل رک
3- سازگاری با ساختار نردبان کابل (Ladder) جهت پذیرش کابل های ورودی در قسمت بالای رک
4- در نظر گرفتن ملاحظات و تمهیدات الکتریکی در سازه رک جهت اتصال مناسب به سیستم ارت
5- امکان اتصال موازی رک ها
6- طراحی سینی کف رک به صورت بازشو به منظور امکان عبور پچ پنل به همراه کابل های متصل به آن در زمان جا به جایی تجهیزات یا تعویض رک


 از دیگر قابلیت های رک های سروری، می توان به ایستایی مناسب و ساختار مقاوم آن ها اشاره نمود. تحمل وزن حداکثر تا یک تن، به واسطه 4 ریل U شکل با 6 خم و همچنین تغییر اتصالات متجرک (پیچ و مهره) به اتصالات ثابت (جوشکاری) در سه بازوی تقویتی میسر گردیده است.

از سوی دیگر به جهت حجم بالای کابل ورودی به رک، ریل های عمودی به گونه ای طراحی گردیده است تا بتواند گنجایش حداکثری جهت هدایت و آرایش کابل را داشته و از طرفی مانعی برای ورود و خروج هوا نگردد. تعبیه پانچ های مربعی بر روی کناره ریل و بازوهای تقویتی، امکان استفاده از بست کمربندی و یا راهنماهای کابل حلقه ای را جهت هدایت کابل در مسیر مورد نظر فراهم آورده است. همچنین به منظور سهولت در نصب تجهیزات، هر 4 ریل عمودی، از شمارشگر یونیت چاپی به رنگ سفید برخوردار است.

 server3
 server5  server4 جهت افزایش میزان ایستایی رک در مقابل وزن های ثابت و متحرک، ستون های اصلی رک با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و ماشین آلات خم کاری ساخته شده است. هر ستون دارای 6 خم بوده، که 2 عدد از خم ها به صورت دوبل ساخته شده است. با توجه به اهمیت و هزینه قابل توجه هر RUL در مرکز داده، طراحی این دسته از رک ها به گونه ای صورت گرفته است، که پاورها در انتهای رک و در بین ستون اصلی قرار گیرند و هیچ فضایی از RUL توسط پاور  اشغال نشود.
 server6  با توجه به استقرار تجهیزات کامپیوتری با توان مصرفی بالا که افزایش دمای رک را در برخواهد داشت، لازم است برودت تولید شده توسط سیستم های سرمایشی در میان تجهیزات درون رک جریان داشته باشد. با توجه به اینکه جریان هوا در رک ها، از جلو به سمت عقب است، این شرکت در کنار استفاده از سیستم های سرمایشی، با بهره گیری از جدیدترین ماشین آلات CNC روز دنیا، اقدام به تولید درهای توری با قابلیت نفوذ تا 70 درصدی هوا به درون رک نموده است. به منظور جلوگیری از انباشته شدن هوای گرم در پشت رک و خروج آن به بیرون، برای این قسمت از رک، با توجه به تعداد تجهیزات مستقر و همچنین گرمای تولید شده ناشی از آن، از یکی از انواع درهای توری، اگزوزدار، فن دار و یا عمیق (حجم دار/ تابوتی) استفاده می گردد.  server8

 رک های سرور به منظور افزایش سطح اتکا و امکان تحمل لرزش های شدید در زمان بروز زلزله، قابلیت اتصال موازی به یکدیگر و همچنین اتصال به شاسی فلزی تعبیه شده در زیر رک را دارد. از سوی دیگر، با توجه به ورود حجم قابل توجهی از کابل های ارتباطی به داخل این دسته از رک ها، ورودی های مناسبی در انتها، بالا  و پشت رک های سرور تعبیه شده است که امکان سازگاری با ساختار نردبان کابل را دارا است.

 server7 
 بر این اساس و با  توجه به حساسیت نقش مرکز داده در سازمان ها  و اهمیت اجرای صحیح راهکارهای فوق، بدیهی است که جهت انتخاب رک ها و تامین مشخصات و کارایی چنین تجهیزاتی، باید از دانش و تخصص مشاوران و آن دسته از تولید کنندگانی بهره برد که با استانداردها و شرایط موجود در مرکز داده و اتاق سرور آشنایی کافی دارند و این دانش و تجربه نقش به سزایی در کاهش احتمال بروز مشکلات جدی در سرویس دهی مستمر و بدون وقفه مرکز داده خواهد داشت.