Language

       Language [ alt ]

 irack logo

راهکارهای مرکز داده (iRACK)

 مراکز داده، مکان‌هایی مطمئن برای نگهداری اطلاعات با قابلیت اطمینان و دسترسی بالا هستند که تجهیزات مرکزی شبکۀ رایانه‌ای در آن‌ها قرار می‌گیرد. به همین منظور ایجاد مرکز داده به برنامه‌ریزی بسیار دقیق، گسترده و مرحله به مرحله نیاز دارد. اولین گام برای ایجاد مراکز داده، فراهم ساختن شرایط فیزیکی آن است.

مهم‌ترین معیارهای لازم در طراحی یک مرکز داده عبارتند از:

قابلیت دسترسی بالا (High Availability) 
توسعه‌پذیری (Scalability) 
امنیت (Security)
مدیریت (Management)

مباحث مختلف در زیرساخت فیزیکی یک مرکز داده و پیچیدگی هر کدام از آن‌ها معمولاً مراحل ساخت یک مرکز داده را پیچیده و طولانی مدت می‌سازد. بی‌شک بدون وجود یک استاندارد مرجع، توجه به تمامی نکاتی که باید در مرکز داده رعایت شود، میسر نمی‌گردد. 
استاندارد زیرساخت مراکز دادۀ TIA-942 حداقل نیاز زیرساخت‌های مخابراتی یک مرکز داده و یا سایت کامپیوتری را مشخص می‌سازد. مزیت اصلی استفاده از این استاندارد در معماری سیستم، مشخص شدن اهدافی است که باید در هر کدام از بخش‌های فیزیکی مرکز داده به آن دست یافت و این سطح، از نظر داشتن امکانات در تمامی بسترهای پایه‌ای در نظر گرفته شده، یکسان است.
استاندارد TIA-942، به همت شرکت تیام شبکه ترجمه و به چاپ رسیده است. این استاندارد تمامی سطوح افزونگی مورد نیاز در یک مرکز داده را در 4 سطح (Tier) مورد بررسی قرار داده و نکاتی که باید در هر کدام از سطوح رعایت گردد، در قالب چهار بخش به شرح زیر ارایه می‌نماید:

♦ Structural (فضابندی و شرایط زیرساخت محیطی)

♦ Mechanical (سیستم های اعلام و اطفاء حریق ـ سیستم های سرمایشی ـ سیستم امنیت فیزیکی)

♦ Electrical (سیستم های الکتریکی)

♦ Telecommunication (سیستم های کابل کشی)

 شرکت تیام شبکه به عنوان یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنعت IT ایران برای اولین‌بار در کشور نسبت به ارایه خدمات تخصصی در زمینۀ مرکز داده با برند ثبت شدۀ iDC به شمارۀ 172244 اقدام نموده است. گـرچه لوگوی ديتاسنتر تداعی‌کنندة iDC در ذهن می‌باشد اما D برگرفته از C، Data برگرفته از Center و i مخفـــف برند iRack است که نشــــان از هوشمندی و اطلاعـات (Intelligent/Information) نيز دارد.
 

 

سایر محصولات مرتبط با اتاقک

به‌منظور حفاظت تجهیزات فعال در مرکز داده و به خصوص اتاق کامپیوتر (Computer Room) از آلودگی و گرد و غبار، ضمن رعایت استانداردها و الزامات موجود در این زمینه، از راهکار اتاق تمیز (Clean Room) استفاده می‌گردد. اتاق دوش هوا (Air Shower) با نصب در محل ورودی اتاق کامپیوتر، کارکرد بسیار مناسبی در جلوگیری از ورود ذرات و گرد و غبار به داخل این فضا خواهد داشت. اساس کار اتاق دوش هوا متکی بر پرتاب هوای فشرده، از طریق نازل‌های متعدد در داخل اتاق به سمت افراد و جداسازی گرد و غبار (تا ضخامت 3/0 میکرون) با راندمان 99/99 برای فیلترهای HEPA است. علاوه بر مزایای ذکر شده برای اتاق تمیز، این راهکار با جلوگیری از تبادل حرارتی، مانع از هدر رفتن انرژی نیز می‌گردد. این محصول به عنوان یک حق انتخاب، قابل افزودن و سفارشی‌سازی به تمامی راهکارهای اتاقک بوده که مجهز به امکانات زیر است:

- تابلوی کنترل
- نشانگر نوری پیمودن مسیر
- فیلتر هپا
- قفل الکتریکی
- فن
- نازل
- اشعۀ مادون قرمز
- فیلتر ابتدایی
- آرام بند درب
- نشانگر نوری منبع قدرت

 14