اخبار دی 99 ۸ اسفند ۱۳۹۹

راه‌اندازی سامانه خوداظهاری دستگاه‌های ماینینگ

۰ 327 ۰
راه‌اندازی سامانه خوداظهاری دستگاه‌های ماینینگ

سامانه «بهین‌یاب» در اوایل دی ماه راه‌اندازی شد و دارندگان دستگاه‌های ماینینگ یک ماه فرصت دارند تا مشخصات دستگاه‌های استخراج رمزارز خود را در آن ثبت کنند. این سامانه خوداظهاری با تاخیری ۵ ماهه از زمان اجرایی شدن مصوبه هیات وزیران راه‌اندازی شده است.

«امید علوی» نایب رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، درباره این خبر می‌گوید این اقدام بیش از ۱۷۰۰ پرونده قضایی که برای ماینرها به وجود آمده را حل می‌کند. او ابراز امیدواری کرد که آنها بتوانند در ادامه مطالبات ماینرها، به چالش‌های دیگر این فعالان صنعتی نظیر قیمت برق نیز رسیدگی کنند. علوی درباره طرح جدیدی که با مساعدت وزارت، شروع به کار کرده گفت: «تعداد زیادی از مهندسین ایرانی درگیر این پرونده‌ها شده بودند یا حسابشان مسدود شده بود یا حتی به زندان افتاده بودند. این طرح می‌تواند حل کننده‌ مشکلات آنها باشد.»

علوی می‌گوید قیمت‌‌های مشخصی برای انواع دستگاه‌های استخراج رمز ارز در سامانه محاسبه خواهد شد که با پرداخت آن یک گواهی به فعالین رمز ارز اختصاص خواهد یافت: «با این گواهی آنها دستگاه‌های خود را قانونی کردند و می‌توانند با آن پیش تعزیزات بروند و دستگاه خود را پس بگیرند و یا آنان که مشکلی برایشان پیش نیامده به عنوان مجوز فعالیت استخراج رمز ارز، این گواهی را داشته باشند.» به گفته علوی، مالکان دستگاه‌های استخراج رمزارز می‌توانند از امروز به ثبت دستگاه‌های خود در این سامانه اقدام کنند و پس از پرداخت عوارض گمرکی به صورت قانونی فعالیت کنند. او توصیه می‌کند که کسانی که هم‌اکنون به صورت زیرزمینی هم رمز ارز استخراج می‌کنند؛ به این سامانه روی بیاورند: «برای مثال کارخانه یا کارگاهی مدت‌ها است که مشغول استخراج رمز ارز است و خطر اینکه روزی ساز و کارش افشا شود وجود دارد. این افراد می‌توانند با خوداظهاری دستگاه‌هایشان، کارشان را قانونی کنند و بعید است که حین خوداظهاری مشکلات قانونی برایشان پیش بیاید.» علوی تاکید دارد ثبت دستگاه‌ها استخراج رمز ارز در این سامانه به صورت خوداظهاری و اختیاری است اما در صورت ثبت نشدن دستگاه‌‌ها و پس از گذشت یک ماه از تاریخ شروع ثبت، عواقب ناشی از عدم ثبت دستگاه‌ها در سامانه برعهده مالک و دارنده دستگاه خواهد بود.


منبع :
نظرات کاربران ( ۰ )
ارسال نظر

شما نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیام شما :
  • کد امنیتی :