اخبار خرداد 97 ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

ناسا در جستجوی زندگی به اعماق اقیانوس می‌رود

۰ 378 ۰
ناسا در جستجوی زندگی به اعماق اقیانوس می‌رود

ناسا در پروژه ی SUBSEA به منظور بررسی احتمال زندگی در قمرهای سیاره‌های زحل و مشتری، مطالعه‌ای اکتشافی در عمق آب‌های هاوایی انجا می‌دهد.

دور از سواحل جزیره‌ی بزرگ هاوایی و در عمق بیش از ۳ هزار فیتی پایین سطح اقیانوس چشمه‌های جوشانی از یک آتش‌فشان دریایی وجود دارند، مکانی عمیق در زیر دریا که ممکن است درس‌هایی برای جستجوی زندگی فرازمینی داشته باشد. در این جا ناسا و شرکای آن اکتشافات دریایی و فضایی را تحت عنوان پروژه‌ی SUBSEA در هم آمیخته‌اند. تجربه‌های حاصل، برای هر دو طرف سودمند خواهد بود و به طراحی ماموریت‌های آینده‌ی علمی در منظومه شمسی کمک خواهد کرد. به نظر می‌رسد که قمرهای انسلادوس سیاره زحل و قمر اروپای مشتری دارای اقیانوس‌های مایع و فعالیت‌های هیدروترمال (فرایندهای مرتبط با فعالیت‌های آتشفشانی) در زیر پوسته‌ی یخی خود باشند.

مناطق روی زمین با شباهت‌های کلیدی به مقصدهای عمیق فضایی، محیط‌های آنالوگ نامیده می‌شوند. هدف پروژه‌ی SUBSEA، چشمه‌های آتش‌فشانی زیر دریایی در هاوایی است که کوه لویهی نامیده می‌شود و آنالوگی برای این دنیای اقیانوسی است.

زمانی که کاوشکر کاسینی ناسا در زحل، فوران آبی را از زیر سطح یخی انسلادوس کشف کرد، ویژگی‌های آن طوری بود که دانشمندان گفتند شرایط آن ممکن است شبیه با کف دریا باشد. این‌ها شامل دما، فشار و ترکیب بود که نشان‌دهنده‌ی احتمال حضور فعالیت هیدروترمال بود. دانشمندان تصور می‌کنند که این قمرها مکان‌های مناسبی برای جستجو به دنبال زندگی هستند زیرا اثر متقابل آب در کف دریا با سنگ‌ها می‌تواند موجب واکنش‌های شیمیایی شود که در آن متابولیسم میکروبی امکان پذیر می‌شود.

 


منبع : زومیت
نظرات کاربران ( ۰ )
ارسال نظر

شما نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیام شما :
  • کد امنیتی :