اخبار بهمن 98 ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات

۰ 275 ۰
طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات

نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح «تشکیل سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات» هستند. این طرح در صحن علنی مجلس اعلام وصول شده و برای بررسی‌های کارشناسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن رفته است.

در طرح «نمافا» تمامی تشکل‌های فعال در حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند نظام صنفی رایانه‌ای، اتحادیه‌ کسب‌وکارهای مجازی، اتحادیه‌ واردکنندگان تلفن همراه و... زیرمجموعه‌ سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار خواهند گرفت. طبق این طرح نظام صنفی رایانه‌ای به سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات ارتقاء پیدا می‌کند و افراد حقیقی و حقوقی صنفی حوزه‌‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات موظف هستند پیش از شروع فعالیت از سازمان «نمافای» استان خود مجوزهای لازم را دریافت کنند.  این طرح ۱۶ ماده دارد و ۳۶ نماینده آن را امضا کرده‌اند. در ماده ۱ این طرح، پیشنهاد شده است «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای» به «سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات (نمافا) ارتقا پیدا کند.

این سازمان نهادی مستقل، غیرانتفاعی و غیردولتی است که از سازمان‌های نمافاهای هراستان، شورای انتظامی هر استان، هیأت عمومی سازمان، شورای مرکزی سازمان، شورای انتظامی کل، بازرس و رئیس سازمان تشکیل شده است. از جمله وظایف و اختیاراتی که برای نمافا در این طرح پیشنهاد شده است؛ صدور مجوز فعالیت تأسیس، رده‌بندی تنظیم و تنسیق امور، نظارت، بازرسی و رسیدگی به تخلفات افراد و واحدهای صنفی؛ صدور مجوز تأسیس و نظارت بر فعالیت تشکل‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی؛ دریافت تقاضای ثبت، رده‌بندی و ثبت حقوق مادی و معنوی نرم‌افزارها وبرنامه‌های رایانه‌ای، محتوای دیداری و شنیداری و نوشتاری و ارائه‌ نظرات مشورتی، مشارکت و همکاری با قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی وابسته و سایر مراجع ذی‌ربط است. این طرح با استقبال فعالان صنعت آی‌تی روبرو شده است؛ چرا که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را در جایگاهی بالاتر و قدرتمندتر قرار داده و اختیارات و وظایف قانونی بیشتری به آن واگذار می‌شود.


کلمات کلیدی : نمایندگان مجلس

منبع : دیجیاتو
نظرات کاربران ( ۰ )
ارسال نظر

شما نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیام شما :
  • کد امنیتی :