اخبار بهمن 98 ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

«ایرانت» در طول اینترنت نه جایگزین آن

۰ 502 ۰
«ایرانت» در طول اینترنت نه جایگزین آن

تا کنون نام‌های مختلفی برای «اینترانت داخلی» انتخاب شده است. از نام «اینترنت ملی» تا «شبکه ملی اطلاعات» که هریک با واکنش‌هایی روبرو شده و در نهایت نتوانستند نام مناسب جایگزینی برای «اینترنت» باشند. اما بهمن ماه به یک‌باره نام دیگری بر سر زبان‌ها افتاد. «ایرانت» نامی است که یک عضو شورای عالی فضای مجازی برای جایگزینی با «شبکه ملی اطلاعات» پیشنهاد داده است و آن را در طول اینترنت می‌داند که قرار نیست جایگزین آن شود.

رسول جلیلی، دانشیار دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی می‌گوید دشمن از نام دامنه‌های «دات‌کام» به عنوان یک ابزار فشار بین‌المللی علیه برخی از نهادهای رسانه‌ای ایران استفاده می‌کند. در همین راستا، به عنوان یک راهکار بنیادی برای مواجهه با این پدیده و ضربه‌ناپذیری و استحکام این بعد از فضای مجازی کشور، راه‌اندازی «ایرانت» پیشنهاد می‌شود.

وی افزود: «ایرانت» نگاشت اینترنت در ظرف جغرافیایی ایران است. با راه اندازی «ایرانت»، استفاده ایرانیان از ظرفیت‌ها و خدمات اینترنت در سطح ملی، تضمین و تصمیم دشمن به تحریم اینترنت علیه ما غیرقابل اعمال و اجرا می‌شود. جلیلی ادامه داد: «ایرانت» در طول اینترنت است و یکی از اصلی‌ترین خدمات در «ایرانت»، دسترسی به محتوا و خدمات بین‌المللی موجود در اینترنت است.

وی گفت: «راه‌اندازی و توسعه «ایرانت»، زیرساخت فضای مجازی کشور را مقاوم و آسیب‌ناپذیر کرده و بقای کسب‌و‌کارهای ایرانیان در داخل و خارج از کشور را از طریق فضای مجازی تضمین می‌کند.» گفتنی است برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های فضای مجازی از «ایرانت» به عنوان جایگزین اینترنت بین‌الملل یاد کرده بودند؛ اگرچه هنوز هم به طور کامل مشخص نیست «ایرانت» چگونه می‌خواهد با تحریم‌های دامنه‌های «دات‌کام» مقابله کند.منبع : کلیک
نظرات کاربران ( ۰ )
ارسال نظر

شما نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیام شما :
  • کد امنیتی :