دپارتمان سرمایش

 

تحقیق، توسعه و طراحی

واحد سرمایش بخش فنی و مهندسی شرکت تیام شبکه، با تکیه بر دانش روز و با هدف تولید و اجرای تجهیزات سرمایش و تهویه اتاق سرور، راه اندازی گردید. این واحد با بهره گیری از کارشناسان ارشد و مهندسین با سابقه در زمینه تاسیسات سرمایشی و تهویه مطبوع، فعالیت های تخصصی خود را بر روی مراکز داده متمرکز نموده است و روز به روز بر فعالیت چشمگیر خود در این عرصه می افزاید.

با توجه به شرایط و نیاز پروژه های مختلف، واحد سرمایشی اقدام به نیازسنجی، امکان سنجی و طراحی راهکار مناسب برای سرمایش مراکز داده می نماید. این راهکارها عبارتند از:

  • راهرو سرد/ گرم
  • اتاق سرد/ گرم
  • اتاقک یک ردیفه سرد
  • سرمایش داخل رک

در این واحد،ابتدا محاسبات مربوط به بار حرارتی مرکزداده انجام می شود، سپس چیدمان مناسب سیستم سرمایشی تعیین و مسیر لوله کشی مبرد، کابل کشی برق مربوط به سیستم سرمایشی طراحی می گردد.

همچنین این واحد به فعالیت در زمینه سیستمهای مانیتورینگ مرکز داده نیز می¬پردازد. در این بخش، با توجه به نیاز مرکز داده، طراحی سیستم DCIM انجام می گیرد و بر اساس این طراحی تجهیزات و نقشه¬های اجرائی سیستم کنترل و مانیتورینگ مشخص می‌گردند.


تولید

در بخش تولید، تجهیزات مختلف یک سیستم سرمایشی شامل انواع کولر، کندانسور، چیلرو تجهیزات کنترلی، با توجه به نیاز مراکز داده و با رعایت استانداردهای مرتبط از جمله ASHRAE و TIA-942 طراحی و توسط تیم سرمایشی تولید می گردند. از جمله تجهیزات قابل ارائه می توان کولر DX و Chilled water با دمش به جلو، کولر با دمش به کنار، کولر با دمش به داخل رک و کندانسورهای DX پنج تن را نام برد.


پیاده سازی

نتیجه طراحی و تولید تجهیزات و همچنین طراحی آرایش سرمایشی اتاق سرور در زمان اجرای پروژه های سرمایشی مرکز داده به طور کامل نمود پیدا می کند. تیم اجرایی واحد سرمایشی، با توجه به سال ها تجربه در زمینه پیاده سازی و راه اندازی سیستم های سرمایشی، توانایی اجرای پروژه های بزرگ مرکزداده را با رعایت تمامی ملزومات و نهایت دقت و با استفاده از سیستم های سرمایشی مختلف از جمله DX، VRV  و Chilled water را دارد.


پشتیبانی

پشتیبانی از پروژه های سرمایشی انجام شده توسط شرکت تیام شبکه، از جمله مهم ترین وظایف واحد سرمایشی محسوب می شود. در این قسمت وظایف واحد سرمایشی به صورت ذیل خلاصه می شود:

  • انجام بازدیدهای دوره ای و بررسی پیشگیرانه از عیوب احتمالی سیستم سرمایش مرکزداده
  • تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای سیستم سرمایشی در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض
  • عیب یابی و رفع عیب سیستم های سرمایشی در صورت بروز مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن