اجزای مرکزداده

رک‌ها، سرورها، یوپی‌اس، پی‌‌دی‌یو، سیستم سرمایشی، راهرو گرم، راهرو سرد، منبع تغذیه، باتری، کابل‌ها، مرکزداده، مرکزداده سیار، پنل توزیع برق، کنسول مدیریت و مانیتورینگ، کنسول DCIM، تجهیزات جانبی رک، اتصالات مرکزداده، سنسورها و دیگر اجزای مراکزداده

۶ ترفند بهینه‌سازی بهتر مراکزداده

۶ ترفند بهینه‌سازی بهتر مراکزداده

بهینه‌سازی مراکزداده باعث می‌شود سرویس‌ها و تجهیزات برای مشتریان جذاب‌تر باشد؛ هزینه‌های تعمیر و نگهداری و خرابی کاهش پیدا کند؛ به طور ویژه‌ای مصرف انرژی بهتر مدیریت شود و کل سیستم چابک‌تر کار کند و کارایی بالاتری داشته باشد.
ترفندهایی برای انتخاب راهکارهای مناسب DCIM

ترفندهایی برای انتخاب راهکارهای مناسب DCIM

 مدیران مرکز داده نمی‌توانند تمام 24 ساعت شبانه‌روز را در محل مرکزداده حضور داشته باشند ولی با استفاده از راهکارهای DCIM می‌توان از راه دور به صورت آنلاین و دایمی بر مرکز داده نظارت داشت.

اما هیچ‌یک از راهکارهای DCIM مشابه یکدیگر نیستند و هریک ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

اپراتورهای یک مرکز داده باید از مولفه‌های کلیدی درک درستی داشته باشند و با نگاه کردن به سیستم بتوانند آن‌ها را یافته تا براساس این مولفه‌های کلیدی یک راهکار DCIM مناسب برای سازمان‌شان انتخاب کنند.
۶ ترفند کاهش مصرف انرژی در مراکز داده

۶ ترفند کاهش مصرف انرژی در مراکز داده

کاهش مصرف انرژی یکی از دغدغه‌های اصلی مراكز داده است. شاهدیم که  مراكز داده مدرن در این زمینه پیشرفت‌هاي بسیار چشم‌گیری داشته‌اند اما  هنوز مراكز داده متوسط و کوچک سنتی نتوانسته‌اند راهکارهایی برای بهبود  مصرف انرژی در پیش بگیرند که باعث کاهش هزینه‌ها شود. تصور اینکه این مراكز  داده نمی‌توانند مصرف انرژی تجهیزات خود را بهبود دهند، غلط و نادرست است.  این مراكز داده با به‌کارگیری ترفندهایی می‌توانند مصرف انرژی را به‌طور  قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند، بدون این که نیازی به سرمایه‌گذاری یا صرف هزینه  باشد. کاهش مصرف انرژی، علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی و مالی، مزایای دیگری  مانند کاهش میزان خرابی‌های ناخواسته، کاهش اثرات زیست‌محیطی، افزایش چرخه  عمر تجهیزات شبکه و بهبود ظرفیت‌های سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی را به  همراه دارد. در ادامة این مطلب می‌خواهیم به ۶ ترفند در بهبود مصرف انرژی  مراکز داده اشاره کنیم:
چرا یوپی‌اس‌ها برای مراکزداده ضروری و حیاتی هستند؟

چرا یوپی‌اس‌ها برای مراکزداده ضروری و حیاتی هستند؟

قطعی برق همچنان یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و چالش‌های زیرساخت‌های شبکه و آی‌تی در سراسر جهان است. طبق نظرسنجی اخیر موسسه Uptime، حدود ۳۶ درصد خاموشی‌های سرویس‌های عمومی جهان از ژانویه ۲۰۱۶ به این طرف را به علت خرابی‌های مربوط به برق و انرژی تاسیسات است.

تعجب‌آورتر اینکه بیش از ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعتقاد دارند که قطعی برق قابل پیشگیری است.

پس، چرا مراکزداده نمی‌توانند از خرابی‌های فاجعه‌بار قطعی برق جلوگیری کنند؟ یا چرا مدیران شبکه‌های کامپیوتری و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات سراغ راهکارها و رویکردهای حل مشکل قطعی برق نمی‌روند؟

چون ضرورت سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های یوپی‌اس (Uninterruptable Power Supply) را درک نکردند و تصور می‌کنند UPS یک دستگاه اضافی در کنار سرورها و رک‌ها است.

دلیل دیگر می‌تواند استفاده از سیستم‌های یوپی‌اس قدیمی و عدم ارتقای این دستگاه‌ها برای ده‌ها سال باشد.
۸ ترفند بهینه‌سازی سیستم سرمایشی مراکزداده

۸ ترفند بهینه‌سازی سیستم سرمایشی مراکزداده

 نگه‌داری و بهره‌برداری از این سیستم‌ها هم هزینه‌بر است و هم روی به حداکثر رساندن بازدهی و بهره‌وری مرکزداده تاثیرگذار است.

مرکزداده‌ای که در مصرف انرژی و سیستم‌های سرمایشی وضعیت مطلوب و بهینه‌ای داشته باشد؛ قطعا در مسیر درستی قرار گرفته و به اهداف چشم‌اندازی خود می‌رسد.

به همین دلیل، یکی از رویکردهای دستیابی به کارآمدی بالا در مراکزداده، استفاده از بهترین روش‌ها و مکانیزم‌ها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و خنک‌سازی سیستم‌ها و تجهیزات است.

در این مطلب، به ۸ روش و ترفند بهینه‌سازی سیستم سرمایشی مراکزداده اشاره می‌کنیم که حاصل ده‌ها سال تجربیات شرکت فرانسوی FlaktGroup در حوزه تعمیر و نگه‌داری سیستم‌های سرمایشی درون سازمانی برای دست یافتن به کارایی بهتر است.
منبع تغذیه بدون وقفه یوپی‌اس (UPS)

منبع تغذیه بدون وقفه یوپی‌اس (UPS)

کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ و فرکانس از مشکلاتی است که ممکن است در  برق شهری بوجود آید. دستگاه های الکتریکی پیشرفته و حساس مانند تجهیزات  مخابراتی، پزشکی و نیروگاهی که دارای کاربردهای ویژه ای هستند، در مقابل  تغییرات ناگهانی برق حساسند زیرا این نواسانات می تواند باعث بروز مشکلاتی  جدی در این دستگاه ها شود. برای جلوگیری از این اتفاق و ممانعت از خرابی  این دستگاه ها، از سیستم تغذیه¬ی بدون وقفه (UPS) استفاده می کنند که نسبت  به برق شهری دارای ولتاژ و فرکانس قابل اطمینانی است.
مهم‌ترین تازه‌های مراکز داده که روی زیرساخت و عملیات تاثیرگذار هستند

مهم‌ترین تازه‌های مراکز داده که روی زیرساخت و عملیات تاثیرگذار هستند

مراکزداده امروزی همیشه در کنار کسب‌وکارها هستند تا خدمات مناسب و مورد نیازشان را دریافت کرده و رو به جلو حرکت کنند.در این فضا، همگام‌سازی و سازگاری مراکزداده با جدیدترین فناوری‌های این  صنعت ضروری است. چون فقط یک مرکزداده مدرن و به‌روز می‌تواند کسب‌وکارها و  سازمان‌ها را به سوی خود جلب کند.در این مطلب، نگاهی به مهم‌ترین رویکردها و تازه‌های صنعت مراکز داده در  سال‌های اخیر خواهیم انداخت؛ البته تازه‌هایی که بیشتر زیرساخت‌ها و عملیات  مراکزداده را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
مشاوره، طراحی و اجرای دیتاسنتر، مرکز داده و اتاق سرور

مشاوره، طراحی و اجرای دیتاسنتر، مرکز داده و اتاق سرور

معماری‌های راه‌اندازی دیتاسنتر اگر چه تقریبا استفاده از هر فضای مناسبی به عنوان یک “دیتاسنتر” امکان  پذیر است اما طراحی و پیاده سازی مرکز داده نیاز به بررسی دقیق تری دارد.  فراتر از مسائل اساسی هزینه و مالیات، محل موردنظر برای دیتاسنتر براساس  بسیاری از معیارها از جمله موقعیت جغرافیایی، ثبات در آب و هوا و لرزه‌خیز  بودن محل، دسترسی به جاده‌ها و فرودگاه‌ها، دسترسی به انرژی و ارتباطات از  راه دور و حتی محیط سیاسی حاکم ؛ انتخاب می شود. بعد از ایمن‌سازی مکان،  معماری دیتاسنتر را می‌توان با توجه به زیرساخت های مکانیکی و الکتریکی،  همچنین ترکیب تجهیزات IT طراحی کرد.
ویژگی‌های یک دیتاسنتر مدرن چیست؟

ویژگی‌های یک دیتاسنتر مدرن چیست؟

 مدرن‌ترین دیتاسنترها از دستورالعمل‌ها و فرایندهایی پیروی می‌کنند‌ که با دقت و به بهترین شکل ممکن در قالب مستندات تهیه، تدوین و تنظیم شده‌اند. این مراکز با ایجاد سالن ناک(NOC)  یا مرکز عملیات شبکه، به صورت بدون وقفه بر فعالیت‌ها، لایه‎‌های امنیتی و سطوح دسترسی‌ نظارت نموده، و کیفیت و امنیت حداکثری سرویس را تضمین و بر پایداری آن نظارت می‌کنند.

ساختمان‌ دیتاسنترهای مدرن بسیار مقاوم و پیشرفته احداث شده‌اند و محدوده فیزیکی آنها توسط به‌روزترین سیستم‌های امنیتی محافظت می‌شود. سیستم‌های احراز هویت بیومتریک مانند تشخیص اثر انگشت و اسکن عنبیه چشم، نظارت شبانه‌روزی با استفاده از دوربین‌های مدار بسته(CCTV)  و همچنین کنترل دقیق دسترسی‌ها، ورود و خروج‌ها با کمک کارت‌های هوشمند، از جمله مهمترین این موارد هستند.
مرکز داده یا دیتاسنتر (Data Center)

مرکز داده یا دیتاسنتر (Data Center)

مرکز داده یا دیتاسنتر (Data Center) تا قبل از دهه ۹۰ استفاده از اینترنت برای مردم عادی به سادگی امکان‌پذیر  نبود، چرا که استفاده از امکانات اینترنت نیاز به دانش خاصی داشت. محیط خط  فرمانی (Command Line) و ساختار غیرگرافیکی اینترنت سبب شده بود که کاربران  عادی علاقه چندانی به استفاده از اینترنت نداشته باشند. از اوایل دهه ۹۰  میلادی با به وجود آمدن مفهوم وب در اینترنت و پروتكل HTTP كه به سادگی  امكان به اشتراك گذاشتن مستندات در اینترنت را برای كاربران فراهم میکرد،  روز به روز بر تعداد كاربران اینترنت افزوده شد. همچنین با زیاد شدن  كاربران، بالا رفتن حجم مستندات و سادگی انتشار اطلاعات در اینترنت، مفاهیم  تجاری نیز وارد عرصه اینترنت شدند.