رسانه

سرگذشت شرکت وی‌ام‌ویر: چگونه رفاقت ۵ نفره به غول مجازی‌سازی دنیای پردازش تبدیل شد

سرگذشت شرکت وی‌ام‌ویر: چگونه رفاقت ۵ نفره به غول مجازی‌سازی دنیای پردازش تبدیل شد

تقریبا هر کسی با فناوری مجازی‌سازی آشنا باشد و نام آن به گوش‌اش بخورد؛ سریعا VMWare در ذهن‌اش تداعی می‌شود. وی‌ام‌ویر پیش‌گام مجازی‌سازی در دنیای مدرن نرم‌افزارها است. سال‌ها است که وی‌ام‌ویر دارد به مجازی‌سازی خدمت می‌کند و یکی از بازیگران اصلی این فناوری در دنیا است. حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید وی‌ام‌ویر در فهرست صد شرکت برتر فورچون نیست ولی به همه این شرکت‌ها خدمات مجازی‌سازی ارائه می‌دهد. امروز، بخش عمده‌ای از سهام شرکت وی‌ام‌ویر در اختیار شرکت «دل» است و مایکل دل مشهور، رئیس هیئت‌مدیره‌ آن است. وی‌ام‌ویر نزدیک به ۲۵ هزار کارمند در سراسر دنیا دارد و درآمد آن در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۹ میلیارد دلار برآورد شده است.
چرا مراکزداده نیاز به نورپردازی دارند؟

چرا مراکزداده نیاز به نورپردازی دارند؟

نور برای اتاق سرور مهم است؛ چون به کارکنان و اپراتورها برای تعمیر و نگهداری و کشف سریع خطاها در مواقع اضطراری کمک می‌کند. یک نورپردازی خوب مرکزداده می‌تواند به مهندسین شبکه کمک کند تا مدیریت کابل و بازرسی بهتری داشته باشند.
چرا شما به ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکزداده نیاز دارید؟

چرا شما به ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکزداده نیاز دارید؟

در چند سال گذشته، استفاده از DCIM (سرنام Data Center Infrastructure Management) در مراکزداده افزایش چشم‌گیری داشته و به یک جریان اصلی این صنعت تبدیل شده است. بسیاری از شرکت‌ها به مزایای واقعی DCIM پی بردند: یکپارچه‌سازی سیستم به همراه کاهش هزینه‌ها، زمان و نیروی انسانی. اما هنوز کسب‌وکارهایی هستند که در یک سردرگمی و تردید پیرامون نحوه استفاده از DCIM در مراکزداده خود و تاثیرات گسترده آن بر زیرساخت IT به سر می‌برند. در این مطلب، ابتدا تعریف درستی از DCIM می‌دهیم؛ مزایای شاخص به‌کارگیری DCIM را مرور خواهیم کرد و در انتها نگاهی به نسل جدید DCIM داریم.
ترفندهای افزایش کارایی و تاثیرگذاری در جلسات آنلاین

ترفندهای افزایش کارایی و تاثیرگذاری در جلسات آنلاین

این روزها و با پاندمی ویروس کرونا، غالب جلسات کاری به صورت راه دور و آنلاین برگزار می‌شوند. شاید شما برای اولین بار باشد فضای چنین جلساتی را تجربه می‌کنید یا وارد یک ویدئوکنفرانس می‌شوید. جلسات کاری راه دور مشخصات و الزامات خاص خود را تحمیل کرده و با جلسات کاری حضوری تفاوت‌هایی دارند.
چگونه برای آینده مرکزداده بسازیم؟

چگونه برای آینده مرکزداده بسازیم؟

مانند اکثر صنایع، صنعت مرکزداده نیز در سال‌های اخیر تکامل یافته است. در حالی‌که طراحی اولیه مراکزداده تغییر چندانی نکرده است؛ برخی از جنبه‌های آن بسیار بهبود یافته و مدرن‌تر شده‌اند. سیستم‌های سرمایشی یک مثال خوب است. موسسه Green Grid در سال ۲۰۰۷، پارامتر PUE (سرنام Power Utilization Effectiveness) را معرفی کرد و اکنون مراکزداده به طور موثری سعی می‌کنند PUE خود را کاهش دهند و برای این هدف روی چگونگی خنک کردن مرکزداده تمرکز کردند. یک دهه پیش، اگر یک سرور نیاز به یک کیلووات انرژی داشت؛ یک کیلووات دیگر انرژی هم برای خنک کردن آن مصرف می‌شد. اکنون و با ورود انواع فناوری‌ها و روش‌های خنک‌سازی سرورها از جمله راهروهای گرم و سرد یا جریان یافتن هوای بیشتر در سرور، مصرف انرژی خنک‌سازی به یک دهم کاهش پیدا کرده است.
داستان شرکت وسترن دیجیتال: سلطان حافظه و داده

داستان شرکت وسترن دیجیتال: سلطان حافظه و داده

همه ما برند وسترن دیجیتال را با هارددیسک‌های قدیمی چند گیگابایتی می‌شناسیم و شاید با ماژول‌های حافظه رم. اما این شرکت قدیمی دنیای سخت‌افزار و داده، در حوزه‌های دیگری مانند تجهیزات ذخیره‌سازی شبکه و مراکزداده و سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری نیز فعالیت می‌کند. آیا آقای WD از همان ابتدا در کار تولید هارددیسک و رم و سیستم‌های ذخیره‌سازی بوده است؟ از کجا و کدام نقطه شروع کرده و چگونه در طی مدتی بیش از نیم قرن توانسته در صنعت کامپیوتر و الکترونیک بی‌رقیب بماند و با تغییر چندین باره فناوری، کسب‌وکارش هرگز دستخوش تغییر نشود و هر بار هم‌سو با موج جدید انقلاب دیجیتالی و فناوری، تغییر مسیر دهد؟ حتما داستان این برند شنیدنی و پر از نکته‌های ظریف کسب‌وکاری است. در ضمن، یک نوستالژی و خاطره‌بازی هم برای قدیمی‌های صنعت کامپیوتر و سخت‌افزار خواهد بود.
نگاهی به مشکلات و چالش‌های فریلنسرها در ایران

نگاهی به مشکلات و چالش‌های فریلنسرها در ایران

در ایران هم مانند سایر کشورها، فریلنسری در حال اوج‌گیری و رشد سریع است. کسب‌وکارها و شرکت‌های تجاری به خاطر کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در فضای فیزیکی و امکانات، ندادن بیمه و سوابق و استفاده فصلی از نیروهایی که نیاز دارند؛ با روی گشاده از فریلنسرها استقابل می‌کنند و هر سال شاهد گسترش جامعه آزادکارها هستیم. در حالی‌که چشم‌انداز فریلنسری در جهان و ایران بسیار روشن و آینده‌دار است؛ اما مشکلات فریلنسرها در ایران با سایر کشورها و کل جهان تفاوت‌هایی دارند و البته در برخی چالش‌ها مشترک هستند.
تراکم رک‌ها در مرز انفجار است؛ صنعت مرکزداده چه راه‌کاری دارد؟

تراکم رک‌ها در مرز انفجار است؛ صنعت مرکزداده چه راه‌کاری دارد؟

موسسه Research 451 در گزارش جدید خود تاکید دارد تراکم رک‌های مراکزداده در حال افزایش است و شرکت‌های فناوری نیز انتظار دارند این روند ادامه پیدا کند.همیشه افزایش تراکم رک‌ها در صنعت شبکه و مرکزداده مطرح بوده است و شاهد افزایش تجهیزات نصب شده در یک رک استاندارد بودیم ولی در سال‌های اخیر به طور واضح این تراکم بیشتر شده است. تا همین اواخر، متوسط تراکم رک‌ها، ۵ کیلووات در هر رک بوده است ولی اکنون این پارامتر تغییر کرده و افزایش قابل توجهی داشته است.
سیستم سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های یک شرکت همکار مرکزداده

سیستم سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های یک شرکت همکار مرکزداده

اندرو شاپ (Andrew Schaap)، مدیرعامل Aligned Energy، یکی از شرکت‌های پیشگام در حوزه سیستم‌های سرمایشی مراکزداده، می‌گوید ما روش‌های زیادی برای خنک‌سازی مراکزداده پیدا کردیم ولی هر مرکزداده با مشورت همکاران و مجریان خود در تطابق‌پذیری مراکزداده، باید سراغ یک روش سرمایشی سازگار با آینده برود. انتخاب یک شرکت همکار در پیاده‌سازی و نگهداری سیستم سرمایشی بسیار اهمیت دارد و صاحبان مراکزداده باید بدانند سراغ چه شرکت‌هایی بروند. اندرو در یک سخنرانی خود، درباره وضعیت موجودی که مراکزداده در آن گرفتار شده­اند؛ مراکزداده انطباقی که راه‌کاری برای برون‌رفت از این وضعیت هستند؛ سیستم‌های سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های انتخاب یک شرکت همکار مرکزداده مناسب صحبت کرده است.
داستان شرکت فوجیتسو: تغییر مسیرهای بزرگ برای بقا و رقابت در بازار

داستان شرکت فوجیتسو: تغییر مسیرهای بزرگ برای بقا و رقابت در بازار

فوجیتسو یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های دنیای فناوری و یکی از معدود شرکت‌های موفق این حوزه از آسیای شرقی است. در سال ۲۰۱۸، فوجیتسو چهارمین شرکت بزرگ آی‌تی در جهان شناخته شده است. یعنی این شرکت پشت سر شرکت‌های غول آی‌بی‌ام، Accenture و آمازون با سرویس AWS قرار می‌گیرد. این شرکت قدیمی دنیای فناوری مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده تا به نقطه کنونی رسیده است. فوجیتسو به تغییر مسیر کاملا عادت دارد و بارها در تاریخ خود دست به چنین کاری زده است تا اکنون در جایی ایستاده است که ۱۴۰ هزار کارمند دارد و در بیش از ۱۰۰ کشور نمایندگی و دفتر خدمات دایر کرده است. محصولات و خدماتی هم که این شرکت عرضه کرده بسیار متنوع و گسترده هستند؛ به‌طوری که فوجیتسو را می‌توان یک تولیدکننده پی‌سی و قطعات جانبی کامپیوتر، سازنده بزرگ‌ترین مین‌فرین‌ها و ابررایانه‌ها، فروشنده لپ‌تاپ، سازنده سرور و حتی سرویس‌دهنده اینترنت دانست که حاصل همان تغییر مسیرهای متعدد در طول سالیان دراز است.