مقالات

۱۱ راهکار ساده برای فرار از بی‌حوصله‌گی در محل کار

۱۱ راهکار ساده برای فرار از بی‌حوصله‌گی در محل کار

یک روز پرانرژی و مشتاقانه در محل کار حاضر می‌شویم و روز دیگر، بی‌انگیزه و بی‌حوصله هستیم. شاید بتوانیم در سال، یک یا دو روز که احساس خستگی می‌کنیم را در خانه بمانیم و مرخصی بگیریم و ترجیح بدهیم بخوابیم یا سراغ تفریح و سرگرمی برای تغییر وضعیت روحی‌مان برویم ولی اگر روزهای زیادی بی‌حوصله هستیم؛ نمی‌توانیم همیشه در مرخصی و فرار از کار باشیم. بهتر است دلایل این احساس بی‌انگیزگی در برخی روزها را بدانیم و به دنبال راهکارهای ساده‌ای برای مقابله با آن باشیم.
۸ گام جبران اشتباه در محل کار

۸ گام جبران اشتباه در محل کار

اشتباه کردن در محل کار، می‌تواند به شما در بهبود فرآیندهای شغلی خود و ایجاد اعتماد در میان همکاران‌تان کمک کند. همچنین، به اعضای تیم شما نشان می‌دهد که چگونه با اشتباهات خود برخورد می‌کنید و در این زمینه چقدر حرفه‌ای هستید. یادگیری مراحل جبران اشتباهات در محل کار به کمک اعضای تیم و شناسایی دلایل اصلی بروز این اشتباهات، می‌تواند در جلوگیری از تکرار آن‌ها در آینده جلوگیری کند. در این مقاله، درباره­ی کارهایی که می‌تواند در محل کار، اشتباه باشند و شما انجام‌شان دادید صحبت می‌کنیم و بعد سراغ نکاتی برای جلوگیری از تکرار اشتباهات در آینده خواهیم گفت.
برق؛ بلای جان دیتاسنترهای ایرانی

برق؛ بلای جان دیتاسنترهای ایرانی

در ماه‌های اخیر، بارها خبرهایی درباره قطعی و از کار افتادن دیتاسنترهای ایرانی به خاطر مشکلات برق منتشر شده است. ۱۵ مرداد، قطعی گسترده‌ای در چندین دیتاسنتر کشور رخ داد که منجر به اختلال گسترده‌ای در اینترنت کشور شد. علت این قطعی دیتاسنترها نیز قطعی برق در شهر تهران گزارش شد. ۱۹ تیر ماه برق دیتاسنتر افرانت قطع شد و باز شاهد اختلال گسترده‌ای در سرویس‌های پرکاربرد مانند اسنپ‌فود بودیم. در مورد دیگر، قطعی برق دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد، باز هم برخی کسب‌وکارها و اینترنت کاربران را تحت تاثیر قرار داد. عقب‌تر برویم؛ باز اردیبهشت ماه بود که برق دیتاسنتر بومهن مشکل‌ساز شد و پیام‌رسان‌های داخلی از دسترس مردم خارج شدند.
۵ ترفند واقعی کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات کسب‌وکارها

۵ ترفند واقعی کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات کسب‌وکارها

انقلاب دیجیتال، رشد بی‌سابقه‌ای را در زمینه خدمات فناوری اطلاعات آغاز کرده است. امروزه، کسب‌وکارها با هزینه‌های بالایی در جنبه‌های مختلف IT روبرو هستند: از سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌ها تا امنیت سایبری، هوش مصنوعی، سرویس‌های ابری و کلان داده. از سوی دیگر، همه شرکت‌ها می‌خواهند با کمک فناوری، بهره‌وری عملیاتی خود را افزایش داده و مزیت‌های رقابتی برای کسب‌وکارشان بسازند. دوست دارند به هر فناوری جدید، پاسخ مثبت بدهند ولی همه می‌دانیم بودجه‌های IT محدود هستند و نمی‌توان بی‌نهایت سرمایه‌گذاری و هزینه کرد. این مقاله، در پی ارائه ترفندها و روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی واحدهای فناوری اطلاعات سازمان‌ها است و می‌خواهد نشان بدهد، چگونه یک کسب‌وکار می‌تواند همزمان در بودجه‌های بخش IT خود صرفه‌جویی کند ولی سراغ فناوری‌های نوین هم برود و زیرساخت را توسعه بدهد.
چرا سیستم سرمایشی ترکیبی، آینده مراکزداده است؟

چرا سیستم سرمایشی ترکیبی، آینده مراکزداده است؟

در مراکز داده با افزایش تعداد رک­ها و متعاقبا مصرف برق و تولید حرارت بیشتر تمایل به سیستم سرمایشی مبتنی بر مایع خنک­کننده (کویل DX یا آبسرد) دارد. این پیشنهاد که شاید به یک اندازه برای همه دیتاسنترها مناسب باشد؛ یکی از اساسی‌ترین مسایل را نادیده می‌گیرد و همین عامل هم باعث شده پذیرش بالقوه این سیستم سرمایشی با موانعی روبرو باشد. مسئله این است که بسیاری از اپلیکیشن‌های مرکزداده هنوز مبتنی بر سیستم سرمایشی مبتنی بر هوای سرد (هواساز)، به عنوان کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل‌های خنک‌کنندگی هستند. بدون شک، آینده­ی دیتاسنترها را سیستم‌های سرمایشی ترکیبی شکل می‌دهند: ترکیبی از سیستم هواساز و سیستم سرمایشی کویل سرمایی با تبادل مستقیم. این راه‌کار به کاربران و مالکان دیتاسنترها اجازه می‌دهد محیط‌های سرور خود را بهینه‌سازی نموده و در برابر افزایش ظرفیت‌ها، توانمند باشند.
۱۰ ویژگی برتر مراکزداده در سال ۲۰۲۵

۱۰ ویژگی برتر مراکزداده در سال ۲۰۲۵

صنعت مرکز داده در حال تغییر است. ده سال پیش، یک دیتاسنتر، یک پیاده‌روی بزرگ در یخچال بود؛ محیطی به شدت سرد و مملو از سرور و رک. اکنون، همه‌چیز خیلی متفاوت شده و در کمتر از چند سال، دیتاسنترها تغییرات بزرگی داشتند که دیگر هیچ شباهتی به گذشته ندارند. از امکانات سازمانی قدیمی بگیرید تا پردیس‌های ابرمقیاس، فوق مدرن و منبع باز که به اندازه­  بلوک‌های شهری هستند؛ مراکزداده به طور چشم‌گیری در یک دهه­ گذشته، دگرگون شده‌اند. زیرا، تقاضا برای ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات، افزایش یافته و نیاز به طراحی پایدارتر، به طور فزاینده‌ای، حادتر شده است.
۱۶ مهارت هوش هیجانی برای افزایش قدرت زبان بدن

۱۶ مهارت هوش هیجانی برای افزایش قدرت زبان بدن

زبان بدن به تنهایی می‌تواند از شما فرد موفق‌تری بسازد. افراد مشهور و رهبران کسب‌وکارهای بزرگ دنیا، خیلی خوب می‌دانند چگونه از زبان بدن برای ارتباطات فردی و اجتماعی بهتر استفاده کنند؛ خود را فردی جذاب‌تر نشان بدهند و تاثیرگذاری بیشتری روی افراد داشته باشند. افزایش مهارت‌ها و قدرت زبان بدن، یکی از الزامات مدیران و رهبرانی است که می‌خواهند مهارت‌های فردی را رشد داده و از هوش هیجانی خود برای تقویت ارتباطات کلامی استفاده کنند.هیچ راهکار یا دستورالعمل مشخصی برای استفاده از زبان بدن وجود ندارد. هر حرکت دست، حالت بدن یا چهره، می‌تواند ده‌ها تفسیر داشته باشد و مخاطب شما، نتیجه متفاوتی بگیرد. همان حرکت دست، در هنگامی که با رئیس‌تان صحبت می‌کنید؛ یک پیام دارد و هنگامی که با یک دوست قدیمی در حال پیاده‌روی و گپ زدن هستید؛ تفسیر و نشانه دیگری دارد.شما باید به شدت نسبت به زبان بدن و تغییر آن حساس و هوشیار باشید. طرز نشستن، ایستادن، چگونگی به کارگیری دست‌ها، حالت قرارگیری پاها و بدن در زمان مکالمه با افراد دیگر، همگی پیام­هایی دارند و باید مورد دقت و بازبینی قرار بگیرند.
دیتاسنتر کلوکیشن در برابر دیتاسنتر خصوصی: کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

دیتاسنتر کلوکیشن در برابر دیتاسنتر خصوصی: کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

انتخاب یک مرکزداده­ی کلوکیشن نسبت به یک مرکزداده­ی خصوصی، همراه با مزایا و معایبی است. در حالی‌که این روزها کلوکیشن، انتخاب نخست بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است؛ در این مقاله می‌خواهیم درباره­ی واقعیت‌ها و موقعیت‌هایی صحبت کنیم که ممکن است کلوکیشن راهکار مناسبی برای کسب‌وکار شما، نباشد و با توجه به حجم کاری و ترافیک، بهتر باشد سراغ یک دیتاسنتر خصوصی بروید.
دیتاسنتر سیار (Mobile Data Center) چیست؟

دیتاسنتر سیار (Mobile Data Center) چیست؟

در سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به «دیتاسنتر سیار» یا «دیتاسنتر کانتینری» می‌شود و در کنار دیتاسنتر ماژولار و اج، بازار رو به رشد سریعی تجربه می‌کنند.گزارش تحقیقی اخیر موسسه Omdia به ما می‌گوید بازار ارزش مراکز داده سیار از ۲.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳.۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ رسیده است. این بازار روند رو به رشد سریع خود را ادامه خواهد داد و با رشدی ۱۳ درصدی، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۶ به ۵.۲۵ میلیارد دلار برسد.پس اکنون وقت آن رسیده است که بپرسیم اساسا «دیتاسنتر سیار چیست؟» و کجاها و در کدام صنایع و کاربردها باید استفاده و کجا نباید مستقر شود؟ یک مرکز داده سیار چه مزایای رقابتی و اهدافی برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند و در چه شرایطی بهتر از مراکز داده سنتی است؟
چگونه با یک تغییر فکر ساده، تصمیم‌های بد را تبدیل به تصمیم‌های به اندازه کافی خوب کنیم

چگونه با یک تغییر فکر ساده، تصمیم‌های بد را تبدیل به تصمیم‌های به اندازه کافی خوب کنیم

همه ما برخی اوقات تصمیم‌های بدی می‌گیریم. این تصمیمات می‌توانند مهم باشند؛ مانند خرج کردن پول‌مان برای چیزهای اضافی و بی‌ارزش، به جای پس‌انداز کردن آن‌ها برای آینده و زمان بازنشستگی. شاید هم تصمیمات بد ما کم اهمیت باشند؛ مانند گفتن یک جمله اشتباهی در میهمانی یا جلسه کاری!
بیشتر اوقات، وقتی یک تصمیم بد می‌گیریم یا اشتباه می‌کنیم؛ دنبال بهانه‌جویی یا توجیه آن هستیم. به خودمان می‌گوییم «مهم نیست در آن میهمانی چه جمله زشتی گفتیم» یا اینکه خودمان را متقاعد می‌کنیم که «به هر حال، پول از دست می‌رود و پس‌انداز کمی بود».
با این حال، برای یک بار هم که شده، ارزش دارد از خودمان بپرسیم: «چرا گاهی اوقات ذهن‌مان می‌لغزد و تصمیم می‌گیریم کارهایی انجام بدهیم که نادرست هستند؟».
آیا روش و تکنیکی برای جلوگیری از تصمیم‌های بد و لغزش ذهن نیست؟ یا سوالی مهم‌تر: وقتی ما متوجه چند تصمیم بد می‌شویم؛ فردی «احمق» و «کند ذهن» هستیم؟ آیا افراد باهوش هرگز تصمیم‌های بد ندارند و ذهن‌شان در لحظه، بهترین انتخاب‌ها را دارد؟