مقالات تخصصی مرکزداده

مقالاتی درباره ساخت و طراحی مرکزداده، نگهداری و پشتیبانی، مراکزداده مدرن، سرویس‌ها و خدمات، سیستم سرمایشی، منبع تغذیه و باتری و یوپی‌اس، زیرساخت، کلوکیشن، کلاود و اقتصاد دیتاسنترها

چرا مراکزداده نیاز به نورپردازی دارند؟

چرا مراکزداده نیاز به نورپردازی دارند؟

نور برای اتاق سرور مهم است؛ چون به کارکنان و اپراتورها برای تعمیر و نگهداری و کشف سریع خطاها در مواقع اضطراری کمک می‌کند. یک نورپردازی خوب مرکزداده می‌تواند به مهندسین شبکه کمک کند تا مدیریت کابل و بازرسی بهتری داشته باشند.
چرا شما به ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکزداده نیاز دارید؟

چرا شما به ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکزداده نیاز دارید؟

در چند سال گذشته، استفاده از DCIM (سرنام Data Center Infrastructure Management) در مراکزداده افزایش چشم‌گیری داشته و به یک جریان اصلی این صنعت تبدیل شده است. بسیاری از شرکت‌ها به مزایای واقعی DCIM پی بردند: یکپارچه‌سازی سیستم به همراه کاهش هزینه‌ها، زمان و نیروی انسانی. اما هنوز کسب‌وکارهایی هستند که در یک سردرگمی و تردید پیرامون نحوه استفاده از DCIM در مراکزداده خود و تاثیرات گسترده آن بر زیرساخت IT به سر می‌برند. در این مطلب، ابتدا تعریف درستی از DCIM می‌دهیم؛ مزایای شاخص به‌کارگیری DCIM را مرور خواهیم کرد و در انتها نگاهی به نسل جدید DCIM داریم.
چگونه برای آینده مرکزداده بسازیم؟

چگونه برای آینده مرکزداده بسازیم؟

مانند اکثر صنایع، صنعت مرکزداده نیز در سال‌های اخیر تکامل یافته است. در حالی‌که طراحی اولیه مراکزداده تغییر چندانی نکرده است؛ برخی از جنبه‌های آن بسیار بهبود یافته و مدرن‌تر شده‌اند. سیستم‌های سرمایشی یک مثال خوب است. موسسه Green Grid در سال ۲۰۰۷، پارامتر PUE (سرنام Power Utilization Effectiveness) را معرفی کرد و اکنون مراکزداده به طور موثری سعی می‌کنند PUE خود را کاهش دهند و برای این هدف روی چگونگی خنک کردن مرکزداده تمرکز کردند. یک دهه پیش، اگر یک سرور نیاز به یک کیلووات انرژی داشت؛ یک کیلووات دیگر انرژی هم برای خنک کردن آن مصرف می‌شد. اکنون و با ورود انواع فناوری‌ها و روش‌های خنک‌سازی سرورها از جمله راهروهای گرم و سرد یا جریان یافتن هوای بیشتر در سرور، مصرف انرژی خنک‌سازی به یک دهم کاهش پیدا کرده است.
تراکم رک‌ها در مرز انفجار است؛ صنعت مرکزداده چه راه‌کاری دارد؟

تراکم رک‌ها در مرز انفجار است؛ صنعت مرکزداده چه راه‌کاری دارد؟

موسسه Research 451 در گزارش جدید خود تاکید دارد تراکم رک‌های مراکزداده در حال افزایش است و شرکت‌های فناوری نیز انتظار دارند این روند ادامه پیدا کند.همیشه افزایش تراکم رک‌ها در صنعت شبکه و مرکزداده مطرح بوده است و شاهد افزایش تجهیزات نصب شده در یک رک استاندارد بودیم ولی در سال‌های اخیر به طور واضح این تراکم بیشتر شده است. تا همین اواخر، متوسط تراکم رک‌ها، ۵ کیلووات در هر رک بوده است ولی اکنون این پارامتر تغییر کرده و افزایش قابل توجهی داشته است.
سیستم سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های یک شرکت همکار مرکزداده

سیستم سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های یک شرکت همکار مرکزداده

اندرو شاپ (Andrew Schaap)، مدیرعامل Aligned Energy، یکی از شرکت‌های پیشگام در حوزه سیستم‌های سرمایشی مراکزداده، می‌گوید ما روش‌های زیادی برای خنک‌سازی مراکزداده پیدا کردیم ولی هر مرکزداده با مشورت همکاران و مجریان خود در تطابق‌پذیری مراکزداده، باید سراغ یک روش سرمایشی سازگار با آینده برود. انتخاب یک شرکت همکار در پیاده‌سازی و نگهداری سیستم سرمایشی بسیار اهمیت دارد و صاحبان مراکزداده باید بدانند سراغ چه شرکت‌هایی بروند. اندرو در یک سخنرانی خود، درباره وضعیت موجودی که مراکزداده در آن گرفتار شده­اند؛ مراکزداده انطباقی که راه‌کاری برای برون‌رفت از این وضعیت هستند؛ سیستم‌های سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های انتخاب یک شرکت همکار مرکزداده مناسب صحبت کرده است.
۱۰ چیزی که شرکت‌ها باید در مرکزداده داخلی خود نگهداری و به محیط‌های ابری منتقل نکنند!

۱۰ چیزی که شرکت‌ها باید در مرکزداده داخلی خود نگهداری و به محیط‌های ابری منتقل نکنند!

با رشد محیط‌ها و پلتفرم‌های ابری، بسیاری از کسب‌وکارها سرویس‌های خود را به سوی مرکزداده ابری کوچ دادند تا از مزایای این فناوری از جمله امنیت، بارکاری، عملکرد و غیره بهره‌مند شوند. اما این تصور اشتباه است که سازمان‌ها همه سرویس‌ها و اطلاعات خود را به ابر منتقل کردند و دیگر مرکزداده داخلی ندارند!
۵ روشی که نسل جدید PDU باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری مراکزداده می‌شوند

۵ روشی که نسل جدید PDU باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری مراکزداده می‌شوند

تقاضا برای دریافت خدمات مراکزداده به صورت تصاعدی در حال افزایش است. این صنعت به ناچار باید سریعا در کل فرآیندهای خود بازنگری کند تا جوابگوی نیازهای بازار باشد. به این معنی که استانداردها در هر سطحی از مراکزداده از طراحی، نصب و راه‌اندازی، تعمیر و نگه‌داری، ارتقا و توسعه باید تغییر کنند و اصلاح شوند. در برخی بخش‌ها نیاز به استانداردهای جدید هست تا هزینه‌ها را کاهش داده و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

یکی از جدیدترین استانداردهای مطرح در این زمینه استفاده از Connectorized Cable Assembly برای توزیع برق از دستگاه‌های UPS (مخفف Supply Uninterrupted Power) به دستگاه‌های PDU (مخفف Power Distribution Unit) است.

استفاده از استانداردهای جدید توزیع برق با استفاده از کابل‌ها و اتصالات کاملا انعطاف‌پذیر و قابل مونتاژ، اجازه می‌دهند هزینه‌ها و زمان نصب مرکزداده کاهش چشم‌گیری داشته باشد ولی بهره‌وری و سودآوری بالاتری نصیب شما شود.
برنامه‌ریزی سیستم در پروژه‌های مرکزداده (بخش پایانی)

برنامه‌ریزی سیستم در پروژه‌های مرکزداده (بخش پایانی)

برنامه ریزی جهت طراحی و پیاده سازی یک پروژه مرکز داده، الزاما به صرف  زمان بیش از حد و یا کار طاقت فرسا نیاز ندارد.  تحقیقات نشان می دهد  چنانچه معضلات موجود در ایده اولیه توسط افراد متخصص به درستی حل وفصل شود،  مسائل مبهم به سرعت به جزئیات اصلی طرح تبدیل می شود. این بررسی، گام های  عملی که سبب  مختصر نمودن و ساده سازی روند برنامه ریزی با هدف افزایش  کیفیت طرح و برنامه می شود را مشخص می کند.
برنامه‌ریزی سیستم در پروژه‌های مرکزداده (بخش نخست)

برنامه‌ریزی سیستم در پروژه‌های مرکزداده (بخش نخست)

 برنامه ریزی به منظور ساخت یا به روز رسانی مراکز داده، به عنوان یک چالش اصلی در بسیاری از بخش های فناوری اطلاعات مطرح است. احتمال دارد ذینفعان این امر، پیشنهاداتی با جزئیات فنی مشکل که در تکمیل اطلاعات پیاده سازی بسیار مهم است، جهت تصمیم گیری های تجاری مطلوب داشته باشند. برخی مواقع، اعمال تغییرات کوچک در طرح ها  می تواند تاثیرات مثبتی در حفظ منابع مالی در مرحله­ی ساخت مرکز داده داشته باشد. روند طراحی یا تصویب طرح ممکن است بازه­ی زمانی مهمی از تقویم پروژه را اشغال کرده و در نهایت سبب کار مضاعف و بروز تاخیر قابل توجه در پایان پروژه شود. این بررسی نشان می دهد که بسیاری از مشکلات در پروژه های مرکز داده، با استفاده صحیح از اطلاعات در مسیر درست قابل اجتناب هستند.

این تحقیق، یک روش برای طراحی مرکز داده به منظور بهبود کیفیت و افزایش سرعت در نتیجه گیری را معرفی می­کند. این روش ساختار یافته، یک سلسله مراتب از مراحل و نتایج کلیدی حاصل از هر مرحله را توصیف می کند. آگاهی و استفاده­ی متصدیان امور پروژه از این روند ، سبب آشکار سازی، جلوگیری از اتلاف زمان موثر و کاهش هزینه برای مسئولین پروژه خواهد شد.
طراحی مرکزداده (بخش پایانی): کف اتاق سرور

طراحی مرکزداده (بخش پایانی): کف اتاق سرور

در بخش‌های قبلی این مقاله درباره ملاحظات کلی پیش از شروع طراحی، سایت  مرکزداده، اتاق سرور و اتاق‌های جانبی یک مرکزداده جدید و به روز صحبت  کردیم. در ادامه این مقاله می‌خواهیم وارد اتاق کامپیوتر مرکزداده بشویم و  به طور خاص درباره کف کاذب در مقابل کف تخت،  بحث کنیم. بسیاری از شرکت‌ها  به خاطر در نظر گرفتن منافع‌شان و سود و زیانی که می‌برند، طرفدار یکی از  این انواع کف هستند؛ ولی شرکت‌های سازنده مرکزداده باید به دنبال روشی  بهینه برای کسب‌وکار خودشان باشند و درگیر رقابت‌های بازار یا تبلیغات این  شرکت و آن شرکت نشوند