مقالات تخصصی مرکزداده

مقالاتی درباره ساخت و طراحی مرکزداده، نگهداری و پشتیبانی، مراکزداده مدرن، سرویس‌ها و خدمات، سیستم سرمایشی، منبع تغذیه و باتری و یوپی‌اس، زیرساخت، کلوکیشن، کلاود و اقتصاد دیتاسنترها

چالش‌های سرمایش دیتاسنتر و نحوه‌ی رفع آن‌ها

چالش‌های سرمایش دیتاسنتر و نحوه‌ی رفع آن‌ها

دیتاسنترهایی که سیستم کولینگ خوبی ندارند با عملکرد ناکارآمد تجهیزات یا آسیب مواجه‌ هستند. در این مقاله به برخی از چالش­های رایج در سرمایش مراکزداده اشاره شده و راه‌­حل­ها را ارزیابی می‌کنیم. تجهیزات IT گرما تولید می­‌کنند و با افزایش ظرفیت، گرمای بیشتری تولید می‌شود. برخی از سازمان‌ها، اندازه­‌ فیزیکی دیتاسنتر خود را کاهش می‌دهند تا سرورهای بیشتری در رک‌ها قرار بگیرند. حتی مراکز داده­ کوچک‌تر نیز امروزه چگالی گرمایی را می‌بینند و این در حالی است که 10 سال پیش هرگز تصورش را هم نمی‌کردند. همیشه سرمایش صحیح دیتاسنتر چالش‌برانگیز بوده است، اما زمانی که فقط برخی از رک‌ها داغ‌تر از سایرین هستند؛ سخت‌تر می‌شود؛ به خصوص در مراکز داده­ قدیمی که هنوز تجهیزات خنک‌کننده­ 20 ساله را استفاده می‌کنند. چالش‌های رایجی برای خنک‌سازی دیتاسنتر وجود دارد، اما راه‌هایی نیز وجود دارد که می‌توان مطمئن شد این چالش‌ها مانع از خنک‌کنندگی کارآمد نمی‌شود.
پیش‌بینی گارتنر: ۱۰ روند برتر فناوری‌های استراتژیک برای سال ۲۰۲۴

پیش‌بینی گارتنر: ۱۰ روند برتر فناوری‌های استراتژیک برای سال ۲۰۲۴

اگر شما هم از علاقه­مندان به پیشرفت فناوری‌های حوزه­یIT  باشید؛ لازم است تا اطلاعات خود را در مورد گرایش‌های برتر فناوری‌های استراتژیک به روز نگه دارید. هدف ما در این مقاله بررسی 10 روند برتر در حوزه­ی فناوری‌های استراتژیک برای سال 2024 است که توسط گارتنر در تاریخ 16 اکتبر معرفی شد. جای تعجب نیست که هوش مصنوعی و اتوماسیون، بن مایه بسیاری از این روند‌ها هستند که گفته می‌شود در 36 ماه آینده باعث ایجاد اختلال یا فرصت قابل توجه برای رهبران IT می‌شوند.به گفته بارت ویلمسن، معاون تحلیلگر گارتنر، آنچه این روند‌ها را برای سال 2024 استراتژیک می‌کند؛ این است که توجه به این موارد برای رسیدگی به اختلالات تکنولوژیکی و عدم قطعیت‌های اقتصادی- اجتماعی در دنیای امروز ضروری است و مدیران IT نقش بسیار مهمی در اهرم استراتژیک فناوری ایفا می‌کنند. بر این اساس، همه­ی این 10 گرایش به دلیل ارتباط، تأثیر، قابلیت عمل و مزایای سازمانی توسط گارتنر انتخاب شد‌ه‌اند.
بررسی چالش‌های دیتاسنترهای ایرانی؛ در گفت‌وگو با حمیدرضا شاهرخی، مدیر بخش فنی و مهندسی شرکت تیام شبکه

بررسی چالش‌های دیتاسنترهای ایرانی؛ در گفت‌وگو با حمیدرضا شاهرخی، مدیر بخش فنی و مهندسی شرکت تیام شبکه

همه می‌دانیم صنعت دیتاسنتر ایران با چالش‌های بزرگی مانند تحریم‌ها، کمبود تجهیزات و سختی‌های تامین قطعات به‌روز، سرمایه‌گذاری پایین، نابه‌سامانی قوانین و نبود یک رگولاتور قدرتمند رنج می‌برد. درست در سال‌هایی که عواملی مانند همه‌گیری ویروس کرونا، شتاب‌گیری هوش مصنوعی و همه‌گیر شدن فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده باعث رشد سریع‌تر دیتاسنترها در کشورهای دیگر شدند؛ دیتاسنترهای فعلی و فعال بازار نتوانستند خودشان را به حرکت پرشتاب جهانی برسانند. به همین دلیل، در فضای هاستینگ، سرور و مرکزداده ایران، چالش‌های ریز و درشت زیادی مشاهده می‌شود. با جناب آقای مهندس حمیدرضا شاهرخی، مدیر بخش فنی و مهندسی شرکت تیام شبکه به گفت‌وگو نشستیم تا برخی از این موانع و مشکلات را بررسی کنیم.
برق؛ بلای جان دیتاسنترهای ایرانی

برق؛ بلای جان دیتاسنترهای ایرانی

در ماه‌های اخیر، بارها خبرهایی درباره قطعی و از کار افتادن دیتاسنترهای ایرانی به خاطر مشکلات برق منتشر شده است. ۱۵ مرداد، قطعی گسترده‌ای در چندین دیتاسنتر کشور رخ داد که منجر به اختلال گسترده‌ای در اینترنت کشور شد. علت این قطعی دیتاسنترها نیز قطعی برق در شهر تهران گزارش شد. ۱۹ تیر ماه برق دیتاسنتر افرانت قطع شد و باز شاهد اختلال گسترده‌ای در سرویس‌های پرکاربرد مانند اسنپ‌فود بودیم. در مورد دیگر، قطعی برق دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد، باز هم برخی کسب‌وکارها و اینترنت کاربران را تحت تاثیر قرار داد. عقب‌تر برویم؛ باز اردیبهشت ماه بود که برق دیتاسنتر بومهن مشکل‌ساز شد و پیام‌رسان‌های داخلی از دسترس مردم خارج شدند.
۵ ترفند واقعی کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات کسب‌وکارها

۵ ترفند واقعی کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات کسب‌وکارها

انقلاب دیجیتال، رشد بی‌سابقه‌ای را در زمینه خدمات فناوری اطلاعات آغاز کرده است. امروزه، کسب‌وکارها با هزینه‌های بالایی در جنبه‌های مختلف IT روبرو هستند: از سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌ها تا امنیت سایبری، هوش مصنوعی، سرویس‌های ابری و کلان داده. از سوی دیگر، همه شرکت‌ها می‌خواهند با کمک فناوری، بهره‌وری عملیاتی خود را افزایش داده و مزیت‌های رقابتی برای کسب‌وکارشان بسازند. دوست دارند به هر فناوری جدید، پاسخ مثبت بدهند ولی همه می‌دانیم بودجه‌های IT محدود هستند و نمی‌توان بی‌نهایت سرمایه‌گذاری و هزینه کرد. این مقاله، در پی ارائه ترفندها و روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی واحدهای فناوری اطلاعات سازمان‌ها است و می‌خواهد نشان بدهد، چگونه یک کسب‌وکار می‌تواند همزمان در بودجه‌های بخش IT خود صرفه‌جویی کند ولی سراغ فناوری‌های نوین هم برود و زیرساخت را توسعه بدهد.
چرا سیستم سرمایشی ترکیبی، آینده مراکزداده است؟

چرا سیستم سرمایشی ترکیبی، آینده مراکزداده است؟

در مراکز داده با افزایش تعداد رک­ها و متعاقبا مصرف برق و تولید حرارت بیشتر تمایل به سیستم سرمایشی مبتنی بر مایع خنک­کننده (کویل DX یا آبسرد) دارد. این پیشنهاد که شاید به یک اندازه برای همه دیتاسنترها مناسب باشد؛ یکی از اساسی‌ترین مسایل را نادیده می‌گیرد و همین عامل هم باعث شده پذیرش بالقوه این سیستم سرمایشی با موانعی روبرو باشد. مسئله این است که بسیاری از اپلیکیشن‌های مرکزداده هنوز مبتنی بر سیستم سرمایشی مبتنی بر هوای سرد (هواساز)، به عنوان کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل‌های خنک‌کنندگی هستند. بدون شک، آینده­ی دیتاسنترها را سیستم‌های سرمایشی ترکیبی شکل می‌دهند: ترکیبی از سیستم هواساز و سیستم سرمایشی کویل سرمایی با تبادل مستقیم. این راه‌کار به کاربران و مالکان دیتاسنترها اجازه می‌دهد محیط‌های سرور خود را بهینه‌سازی نموده و در برابر افزایش ظرفیت‌ها، توانمند باشند.
۱۰ ویژگی برتر مراکزداده در سال ۲۰۲۵

۱۰ ویژگی برتر مراکزداده در سال ۲۰۲۵

صنعت مرکز داده در حال تغییر است. ده سال پیش، یک دیتاسنتر، یک پیاده‌روی بزرگ در یخچال بود؛ محیطی به شدت سرد و مملو از سرور و رک. اکنون، همه‌چیز خیلی متفاوت شده و در کمتر از چند سال، دیتاسنترها تغییرات بزرگی داشتند که دیگر هیچ شباهتی به گذشته ندارند. از امکانات سازمانی قدیمی بگیرید تا پردیس‌های ابرمقیاس، فوق مدرن و منبع باز که به اندازه­  بلوک‌های شهری هستند؛ مراکزداده به طور چشم‌گیری در یک دهه­ گذشته، دگرگون شده‌اند. زیرا، تقاضا برای ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات، افزایش یافته و نیاز به طراحی پایدارتر، به طور فزاینده‌ای، حادتر شده است.
دیتاسنتر کلوکیشن در برابر دیتاسنتر خصوصی: کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

دیتاسنتر کلوکیشن در برابر دیتاسنتر خصوصی: کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

انتخاب یک مرکزداده­ی کلوکیشن نسبت به یک مرکزداده­ی خصوصی، همراه با مزایا و معایبی است. در حالی‌که این روزها کلوکیشن، انتخاب نخست بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است؛ در این مقاله می‌خواهیم درباره­ی واقعیت‌ها و موقعیت‌هایی صحبت کنیم که ممکن است کلوکیشن راهکار مناسبی برای کسب‌وکار شما، نباشد و با توجه به حجم کاری و ترافیک، بهتر باشد سراغ یک دیتاسنتر خصوصی بروید.
دیتاسنتر سیار (Mobile Data Center) چیست؟

دیتاسنتر سیار (Mobile Data Center) چیست؟

در سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به «دیتاسنتر سیار» یا «دیتاسنتر کانتینری» می‌شود و در کنار دیتاسنتر ماژولار و اج، بازار رو به رشد سریعی تجربه می‌کنند.گزارش تحقیقی اخیر موسسه Omdia به ما می‌گوید بازار ارزش مراکز داده سیار از ۲.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳.۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ رسیده است. این بازار روند رو به رشد سریع خود را ادامه خواهد داد و با رشدی ۱۳ درصدی، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۶ به ۵.۲۵ میلیارد دلار برسد.پس اکنون وقت آن رسیده است که بپرسیم اساسا «دیتاسنتر سیار چیست؟» و کجاها و در کدام صنایع و کاربردها باید استفاده و کجا نباید مستقر شود؟ یک مرکز داده سیار چه مزایای رقابتی و اهدافی برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند و در چه شرایطی بهتر از مراکز داده سنتی است؟
۵ روش بهینه‌سازی جریان هوای سیستم سرمایشی دیتاسنترها

۵ روش بهینه‌سازی جریان هوای سیستم سرمایشی دیتاسنترها

راهکارهای بی‌شماری برای بهبود بهره‌وری انرژی مرکزداده وجود دارد اما اغلب آن‌ها مانند سیستم سرمایشی غوطه‌ور در آب (immersion cooling)، گران و پیچیده هستند. یک روش بسیار ساده‌تر و موثر برای کاهش هزینه‌های انرژی مرکزداده، بهبود کارایی جریان هوا است. هرچه هوا راحت‌تر و روان‌تر در تجهیزات شبکه­ی داخل دیتاسنتر و رک‌ها، جریان داشته و حرکت کند؛ سیستم‌های HVAC سنتی، به طور موثرتری عملیات خنک‌سازی را انجام می‌دهند.با در نظر گرفتن این واقعیت، مقاله حاضر به بررسی ۵ ترفند عملی برای بهینه‌سازی جریان هوای سیستم سرمایشی مرکزداده می‌پردازد: