کاهش مصرف انرژی یکی از دغدغه‌های اصلی مراكز داده است. شاهدیم که  مراكز داده مدرن در این زمینه پیشرفت‌هاي بسیار چشم‌گیری داشته‌اند اما  هنوز مراكز داده متوسط و کوچک سنتی نتوانسته‌اند راهکارهایی برای بهبود  مصرف انرژی در پیش بگیرند که باعث کاهش هزینه‌ها شود. تصور اینکه این مراكز  داده نمی‌توانند مصرف انرژی تجهیزات خود را بهبود دهند، غلط و نادرست است.  این مراكز داده با به‌کارگیری ترفندهایی می‌توانند مصرف انرژی را به‌طور  قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند، بدون این که نیازی به سرمایه‌گذاری یا صرف هزینه  باشد. کاهش مصرف انرژی، علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی و مالی، مزایای دیگری  مانند کاهش میزان خرابی‌های ناخواسته، کاهش اثرات زیست‌محیطی، افزایش چرخه  عمر تجهیزات شبکه و بهبود ظرفیت‌های سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی را به  همراه دارد. در ادامة این مطلب می‌خواهیم به ۶ ترفند در بهبود مصرف انرژی  مراکز داده اشاره کنیم:

                                

 

 

‍۱- خاموش کردن چراغ‌ها یا نصب سنسور

این ساده‌ترین کار برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. در زمان‌هایی که  نیروهای انسانی در مركز داده نیستند، چراغ‌های غیرضروری را خاموش کنید و از  کارمندان بخواهید حتما چراغ‌ها را پیش از ترک محل کار خاموش کنند. اگر  کارمندان فراموش می‌کنند یا به هر دلیل دیگری هنوز برخی از چراغ‌ها روشن  باقی می‌مانند، می‌توانید از چراغ‌ها و سنسورهای حساس به حرکت برای  خاموش/روشن كردن آن‌ها استفاده کنید. روشن ماندن چراغ‌های غیرضروری، نه  تنها باعث مصرف انرژی می‌شوند بلکه حرارت نیز تولید می‌کنند که فشار بیشتری  روی سیستم سرمايشي مركز داده وارد می‌کند و این سیستم نیز برای پایین نگه  داشتن دما باید با توان بیشتری کار کند.

 

۲- نصب پنل‌های Blanking  در رک‌های فضای باز

ممکن است برخی از بخش‌ها یا طبقه‌های رک‌ها به علت جابه‌جایی تجهیزات یا  حذف برخی تجهیزات خالی مانده باشد. خالی بودن این بخش‌های رک باعث جریان  یافتن هوا حول آن‌ها و از بین رفتن صد درصدی جریان هوای کنترل شده می‌شود.  نتایج این وضعیت می‌تواند گرم‌تر شدن یا سردتر شدن هوای داخل مركز داده  باشد که موجب هدر رفتن مقداری انرژی می‌شود. با استفاده از پنل‌های Blanking پلاستیکی و فلزی می‌توانید از جریان هوا در این بخش‌ها جلوگیری کنید.  جریان هوا بهتر است فقط اطراف تجهیزات در حال کار باشد. با نصب این پنل‌ها،  علاوه بر اینکه کنترل دمای مركز داده و مصرف انرژی را بهبود می‌دهید، به  کاهش دمای سرور نیز کمک کرده و موجب افزایش دمای هوای برگشت داده شده به  سیستم‌های CRAC می‌شوید. براساس گزارش‌های موسسه ENERGY STAR، تنها اضافه کردن یک پنل Blanking دوازده اینچی به یک رک سرور می‌تواند یک تا دو درصد کاهش مصرف انرژی ایجاد کند.

 

۳- تبدیل کابینت‌های سیاه به سفید

رنگ سفید یا خاکستری متمایل به سفید انعکاس نور بیشتری نسبت به رنگ سیاه  دارد. می‌توانید از این حقیقت برای ایجاد فضای نورانی بیشتری در مركز داده  استفاده کنید. کافی است از کابینت‌ها یا تجهیزات دیگر با رنگ سفید به جای  رنگ سیاه استفاده کنید. این تغییرات کمک می‌کند چراغ‌های کمتری نصب یا  چراغ‌های بیشتری را خاموش کنید. چراغ‌های کمتری روشن باشند، به طور مستقیم و  غیرمستقیم به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کنند.

 

۴- تنظیم درجه حرارت

بیش از ده سال از گزارش موسسه ASHRAE پیرامون  محدوده دمایی استاندارد ۶۵ تا ۸۰ فارنهایت برای مراكز داده می‌گذرد اما  هنوز بسیاری از مراکز داده سعی می‌کنند دما را زیر ۶۵ درجه فارنهایت نگه  دارند. وقتی شما کمی ترموستات را بالاتر تنظیم کنید، به طور مستقیم شروع به  کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی مالی کردید. موسسه ENERGY STAR گزارش می‌دهد، رطوبت یک مركز داده می‌تواند بین ۳۰ درصد تا ۷۰ درصد باشد.

 

۵- سرورهای کمتر

شرکت تحقیقاتی Athensis Group می‌گوید بالای ۳۰  درصد سرورهای مراكز داده عملا هیچ‌کاری نمی‌کنند. همانند خاموش کردن  چراغ‌های اضافی، بهتر است سرورهای اضافی نیز از مركز داده بیرون برده یا  خاموش شوند تا بلافاصله مصرف انرژی کاهش پیدا کند. می‌توان از ترفندها و  تکنیک‌هایی برای افزایش کارایی یک سرور و حذف یک سرور دیگر در مركز داده  استفاده کرد. حذف سرورهای اضافی، مزایای دیگری مانند کاهش هزینه‌های  عملیاتی و نگه‌داری، خطا و خرابی کمتر و البته صرفه‌جویی‌های قابل ملاحظه  اقتصادی به همراه دارد.

 

۶- ارزیابی مصرف انرژی

علاوه بر به‌کارگیری ترفندهای بالا، می‌توانید از سیستم‌ها یا شرکت‌های  ارزیابی مصرف انرژی برای بهبود این بخش مركز داده استفاده کنید. این  سیستم‌ها به طور دقیق به شما می‌گویند در هر بخش چه میزان انرژی مصرف  می‌شود و چگونه می‌توان آن را کاهش داد. تجهیزات پر مصرف انرژی شناسایی  می‌شوند و نقاط کور هدررفت انرژی مشخص خواهند شد. همیشه این سیستم‌ها،  راه‌کارها و پیشنهاداتی برای کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی دارند.