در تازه‌ترین خبر، غول کلاود و تجارت الکترونیک چین اعلام کرد تا سال ۲۰۳۰ در تمام بخش‌های خود مصرف کربن را به صفر رسانده و تا سال ۲۰۳۵ به هدف +Scope 3 و دفع ۱.۵ گیگاتن کربن‌زدایی می‌رسد. علی‌بابا می‌گوید تا سال ۲۰۳۰ انتشار مستقیم گاز دی‌اکسیدکربن را متوقف و به سطح scope 1 برسد. همین‌طور، می‌خواهد در پایان این دهه به سطح scope 2 یا انتشار غیرمستقیم گاز دی‌اکسیدکربن ناشی از مصرف برق یا سیستم‌های گرمایشی دست پیدا کند.

 علی‌بابا در سال ۲۰۲۰ مرکزداده Zhangbei را با یک سیستم سرمایشی مایع خنک راه‌اندازی کرده و توانست به معیار PUE برابر با ۱.۰۹ برسد که بسیار عالی است. این مرکزداده به یک سیستم گرمایشی محلی برای گرم کردن گلخانه‌های محلی متصل است و از سیستم جمع‌آوری آب باران استفاده می‌کند. 

علی‌بابا می‌خواهند در چندین مرحله و به تدریج، مصرف کربن و تولید گاز دی اکسید کربن را به صفر برساند. به‌کارگیری روش‌های خلاقانه در کنار استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در دستور کار گروه علی‌بابا قرار دارد. این غول تجارت الکترونیک چینی به دنبال استفاده از فناوری‌های مدرن صرفه‌جویی در مصرف انرژی با کارایی بالا است. مدیر اجرایی علی‌بابا می‌گوید فقط بحث فناوری نیست و می‌خواهیم سراغ بسیج کردن همه اقدامات و تغییرات رفتاری در میان مصرف‌کنندگان، بازرگانان و شرکا در چین و سراسر جهان هستیم.

منبع: reuters