. تقریبا ۹۰ درصد این افراد فکر می‌کنند تغییرات آب و هوایی باعث افزایش هزینه‌های زیرساخت و عملیات مراکزداده در طی ۱۰ سال آینده خواهد شد. 

در حالی‌که «پایداری» یک بحث بسیار جدی برای اپراتورهای دیتاسنتر در دهه اخیر است؛ رویدادهای سال ۲۰۲۱ مانند آتش‌سوزی‌ها، سیل‌ها، یخ‌زدگی‌های بزرگ، موج‌های گرما و ... تاثیرات زیاد و عمیقی روی فعالیت مراکزداده داشته است و نشان می‌دهد اگر سرمایه‌گذاران و اپراتورها، به دنبال قوانین حذف تهدیدات تغییرات اقلیمی نباشند؛ هر سال قطعی‌های بیشتری را شاهد هستند. در نظرسنجی سال ۲۰۲۱ موسسه آپ‌تایم، بیش از ۷۰ درصد پاسخ‌دهنده‌ها اعلام کردند با مدیران‌شان درباره ارزیابی خطرات تغییرات اقلیمی برای مراکزداده‌شان صحبت کردند. این رقم نسبت به سال گذشته نزدیک به ۶۴ درصد افزایش یافته است. بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان می‌گویند در حال برنامه‌ریزی یا اقدام برای انعطاف‌پذیری بیشتر زیرساخت‌های حیاتی خود در برابر تغییرات آب و هوایی هستند.

هم‌اکنون، از هر ۱۰ اپراتور مرکزداده، فقط یک اپراتور افزایش چشم‌گیر خطرات زیست محیطی بر تاسیسات خود را درک کرده است که اصلا آمار خوبی نیست و نشان از در خطر بودن صدها میلیارد دلار دارایی مراکزداده است. همین‌طور، از هر سه مالک/اپراتور مرکزداده، یک مورد هیچ‌گونه ارزیابی رسمی برای ریسک‌پذیری مرکزداده‌اش در برابر حوادث طبیعی و آب و هوایی انجام نداده است. ضمن اینکه نظرسنجی آپ‌تایم نشان می‌دهد از هر سه سازمان، یک سازمان از کارشناسان خارجی برای ارزیابی ریسک‌های تغییرات آب و هوایی زیرساخت‌های حیاتی خود استفاده می‌کند. البته، بیشتر مراکزداده‌ای که امروزه ساخته می‌شوند؛ ریسک‌گریز بوده و زیرساخت‌های آن‌ها درصدی از انعطاف‌پذیری و مقاوم‌پذیری در برابر حوادث طبیعی را دارند ولی هیچ منطقه یا سایتی نمی‌تواند به طور کامل از تاثیرات تغییرات آب و هوایی در امان باشد.

منبع: uptime