انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاری درزمینه کلان‌داده و تحلیل داده‌ها در سال ۲۰۲۱ از ۲۱۵ میلیارد دلار فراتر بوده باشد و این رقم تا سال ۲۰۲۶ حدود ۱۳ درصد رشد کند.شرکت‌ها در حال توسعه دو بخش خدمات نرم‌افزاری و فناوری اطلاعات هستند و کارشناسان می‌گویند با رشد این فناوری، هزینه آن کمتر می‌شود.

چین‌تان پتل، مدیر ارشد فناوری شرکت سیسکو که اخیر میلیاردها دلار در زمینه فناوری کلاود سرمایه‌گذاری کرده معتقد است: «این کار تدارک راه‌حل درست در زمان درست است. کارها و خدمات بیش‌ازپیش به شکل دیجیتال و از طریق اپلیکیشن انجام می‌شوند. در واقع نیاز به ابزارهای اتصال کارکنان، همکاری و برگزاری جلسات آنلاین در زمینه بهداشت کار‌ یا آموزش سبب شده برای انعطاف و چابکی بیشتر به‌سوی کلاود برویم.»

اما نگرانی از آن‌که شرکت‌ها با اطلاعات جمع‌آوری‌شده درباره ما چه می‌کنند پابرجاست. خطر درز اطلاعات همواره هست. امنیت کلاود چقدر است و دولت‌ها تا کجا باید برای حفظ اطلاعات شخصی بر شرکت‌ها فشار بیاورد؟

دنیل نیومن، تحلیل‌گر مؤسسهٔ «فوتوروم ریسرچ» نیویورک می‌گوید: «برداشت‌ها در بازار فناوری در این مورد دوگانه است. در این موقعیت واقعا برای دولت‌ها دشوار است که بدانند چطور مصرف‌کننده را راضی نگه دارند و همزمان شرکت‌های فناوری را وادار کنند تا در جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات شفاف‌تر عمل کنند.»