روش کار پنل‌های خورشیدی بسیار ساده است، اما برای اجرای موفقیت‌آمیز آن، علی‌رغم هزینه راه‌اندازی بسیار بالا به شرایط خاصی مانند تابش مداوم نور خورشید و آب‌و‌هوای آفتابی نیاز است.

حالا آژانس ملی علوم استرالیا (CSIRO) از یک پیشرفت کلیدی در این فناوری خبر داده و به نظر می‌رسد که جهان باید آماده مشاهده نسل جدید انرژی پاک و ارزان خورشیدی باشد.

برای ساخت این سیستم تولید انرژی پاک پژوهشگران از ذرات سرامیکی خاصی استفاده کرده‌اند که می‌تواند دمای بیش از 1000 درجه سانتیگراد را برای بهینه‌سازی CST تحمل کند. این ذرات با جذب و ذخیره انرژی گرمایی خورشید، ضمن ساده‌سازی سیستم‌های تولید انرژی خورشیدی، به کاهش هزینه تولید انرژی نیز کمک می‌کنند. شایان ذکر است که در روش‌های متداول CST از سیالات برای انتقال حرارت استفاده می‌شود که تنها دمای 400 تا 600 درجه سانتیگران را تحمل می‌کنند.

دومینیک زال، مدیر مؤسسه تحقیقات حرارتی خورشیدی استرالیا، اخیراً مدعی شده که فناوری جدید CST با انرژی خورشیدی PV (پنل‌های خورشیدی سنتی) رقابت نمی‌کند. به گفته وی، PV تنها زمانی که خورشید در آسمان می‌درخشد به شما انرژی می‌دهد، در حالی که CST انرژی را از خورشید می‌گیرد، آن را ذخیره می‌کند و سپس به کاربر اجازه می‌دهد تا زمانی که خورشید نمی‌تابد، مانند شب یا روزهای ابری، از آن انرژی استفاده کند.

البته برترین مزیت این دستاورد کاهش چشمگیر هزینه است. به گفته دومینیک زال این نوع فناوری انرژی تجدیدپذیر پنج تا ده سال بازگشت سرمایه خواهد داشت.


منبع: interestingengineering