مؤسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) با یک فیبر نوری جدید   موفق شد رکورد تازه‌ای در انتقال داده‌ها به ثبت برساند. این فیبر نوری با   نرخ انتقال داده ٢٢.٩ پتابیت بر ثانیه (حدوداً بیش از دو برابر رکورد   قبلی)، می‌تواند در هر ثانیه ٢٢ برابر ترافیک اینترنت جهان، داده‌ها را منتقل کند.

برای آنکه درک بهتری از این سرعت داشته باشید، باید گفت که یک پتابیت، یک میلیون گیگابیت است. درنتیجه نرخ انتقال داده ٢٢.٩ پتابیتی بسیار سریع است. گفتنی است ناسا تاکنون به نرخ ۴۶ ترابیت بر ثانیه یا ٠.٠۴۶ پتابیت بر ثانیه رسیده بود.

مهندسان ژاپنی برای دستیابی به چنین سرعتی از چندین فناوری استفاده کرده‌اند. فیبر نوری مورد استفاده توسط آن‌ها به‌جای یک هسته برای انتقال داده، مجهز به ٣٨ هسته است که هرکدام از این هسته‌ها می‌توانند داده‌ها را در سه وضعیت یا حالت در ١١۴‌ کانال فضایی انتقال دهند.

این تیم می‌گوید که بهینه‌سازی تصحیح خطا می‌تواند به سیستم در شکل فعلی اجازه دهد تا به سرعت بالاتری تا ۲۴.۷ پتابیت بر ثانیه برسد. با این حال نباید انتظار داشته باشید که در آینده‌ای نزدیک مثلا بتوانید تمام پلتفرم نتفلیکس را در کسری از ثانیه پخش کنید. رمزگشایی داده‌ها شامل پردازش سیگنال پیچیده است که نیاز به نصب دستگاه‌های تخصصی به نام گیرنده‌های MIMO در سراسر شبکه دارد. در کوتاه‌مدت، یک نسخه چهار هسته‌ای که فقط داده‌ها را در یک حالت در هر هسته انتقال می‌دهد، با زیرساخت‌های موجود سازگار است و همچنان سرعت داده قابل توجهی به اندازه بیش از یک پتابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد.


منبع: interestingengineering