تا کنون، ساخت چند مرکزداده جدید توسط شرکت‌های آمازون در فرانسه، متا در هلند و گوگل در لوکزامبورگ و چند کشور اروپایی دیگر لغو و به آینده موکول شده است. همچنین، کمیسون اروپا در حال تهیه طرحی است که تا سال ۲۰۲۵، همه دیتاسنتر را ملزم به دریافت برچسبی کنند که میزان مصرف آب و انرژی آن‌ها را نشان می‌دهد؛ دقیقا مانند یخچال‌ها و ماشین‌های لباس‌شویی.

صنعت دیتاسنتر در سال گذشته، ۱۴ درصد برق کشور ایرلند را مصرف کرده است. انگلیس به سازندگان دیتاسنتر هشدار داده است کمبود انرژی می‌تواند روی پروژه‌های جدید تاثیرگذار باشد و آمستردام به طور علنی با افزایش تاسیسات مرکزداده مخالف است. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، مراکزداده ۳.۲ درصد کل برق اتحادیه اروپا را مصرف کنند که نسبت به سال ۲۰۱۸، افزایشی ۱۸.۵ درصدی دارد. اروپا برای تامین برق، گاز و آب به شدت تحت فشار است و می‌خواهد دیتاسنترها هرچه زودتر به سوی ۱۰۰ درصد انرژی‌های تجدیدپذیر بروند.

 کمیسیون اروپا در یک اطلاعیه آورده شرکت‌های سازنده دیتاسنتر و مقامات محلی و دولتی باید طوری بحران انرژی را مدیریت کنند که ناچار به انتخاب میان فعالیت مراکزداده از یک سو و تضمین مشاغل و کسب‌وکارها به برق و انرژی از سوی دیگر نشوند.

منبع: politico