یکی از فاکتورهای تمایز یک مرکزداده سنتی و قدیمی با مرکز داده مدرن  استفاده از انواع سنسورهای محیطی و زیست‌محیطی در تمام فضاهای مرکزداده  است. 

                                

سنسورهای محیطی از بسیاری مشکلات مانند گرمای بیش از حد، سرمای بیش از حد،  اتصال کوتاه، خودرگی و زنگ‌زدگی، تخلیه بار الکتریکی و از کار افتادن  دستگاه‌ها بر اثر شرایط غیرطبیعی جلوگیری می‌کنند.

سنسورهای محیطی می‌توانند هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌ای را کاهش داده و کارایی و آپ‌تایم را بهبود بخشند.

مدافعان استفاده از فناوری‌های زیست‌محیطی اصرار دارند که از سنسورهای  محیطی در مرکز داده استفاده شود زیرا می‌توانند هشدارهای لازم و به موقعی  صادر کنند تا از آتش‌سوزی، دود، آب و باز ماندن درب‌ها و اتلاف انرژی  جلوگیری شود. در ادامه می‌خواهیم ۵ دلیل اصلی استفاده از این سنسورها را در  یک مرکز داده بررسی کنیم:

دلیل اول: صرفه‌جویی در سرمایشی با نگه‌داشتن مرکزداده در دمای مطمئن 

یکی از روش‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها و انرژی برای دستگاه­های سرمایشی؛ افزایش دمای محیط تا حد دمای مطمئن و مجاز است.

این کار نیازی به اعتماد به نفس یا جسارت ندارد. کافی است سنسورهای دما را  در رک‌ها قرار دهید تا به طور دقیق وضعیت دمای هر دستگاه را به شما گزارش  کنند و به طور زنده و بی‌درنگ بتوانید همه بخش‌های مرکزداده را مانیتور  کنید. برخی از سنسورهای دما یا سنسورهای دما/رطوبت طوری طراحی شده‌اند که  می‌توانند دمای بالا، وسط و پایین یک رک را گزارش کنند.

مدیران مرکزداده می‌توانند با استفاده از این اطلاعات دمای کلی مرکزداده  را در یک وضعیت پایدار و مطمئن قرار دهند و در بهینه‌سازی بیشتر سیستم‌های  سرمایشی کمک کرده باشند. به عنوان مثال، با استفاده از اطلاعات به دست آمده  از سنسورهای دما می‌توان یک یا چند واحد CRAC را خاموش کرد.

به علاوه، سنسورهای دما کمک می‌کنند نقاط حساس و داغ رک‌ها و دستگاه‌ها را  پیدا کرده و به دنبال دلایل آن رفت و از سوی دیگر مانع خرابی و بروز آسیب  در مرکز داده شد.

دلیل دوم: جلوگیری از نقاط داغ و تضمین آپ‌تایم با نظارت بر جریان هوا

بسیاری از مراکز داده به چیزی بیشتر از صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های مصرف  انرژی نیاز ندارند. یکی از روش‌های رسیدن به این نقطه نیز نظارت بر جریان  هوای اطراف دستگاه‌ها و رک‌ها است.

سنسورهای جریان هوا اجازه می‌‌دهند جریان هوای سرد/گرم مانیتور شود تا  اطمینان حاصل شود که سیستم سرمایشی کار خودش را به درستی انجام می‌دهد و  جریان هوا به خوبی و در وضعیت مناسبی قرار دارد.

از این طریق می‌توان اطمینان یافت اطراف درهای ورودی رک‌ها جریان هوای سرد  به اندازه کافی وجود دارد و مشکلی برای دستگاه‌های داخل رک ایجاد نمی‌شود.  سنسورهای سنجش فشار هوا می‌توانند تفاوت فشار هوا در بخش‌های مختلف و  همین‌طور در جریان هوای گرم و سرد را شناسایی کنند.

این سنسورها تمامی این اطلاعات را به واحد CRAC می‌دهند و از آن‌جا می‌توان همه‌چیز را تحت نظر و کنترل داشت و تصمیم‌های لازم را گرفت.

سنسورهای سنجش فشار هوای نصب شده در کف و زیرزمین مرکز داده می‌توانند بازخوردهایی به واحدهای CRAH و CRAC یا سیستم مدیریت ساختمان بدهند که سرعت فن تغییر کرده است و نیاز به بازدید از آن در زیرزمین و تنظیم دوباره هست.

دلیل سوم: تامین امنیت کابینت‌ها با سنسورهای مراقبتی درب‌ها

برای اطمینان از امنیت کل مرکز داده لازم است از بسته بودن درب‌های رک‌ها و  کابینت‌ها اطمینان حاصل شود و این جز با سنسورهای مخصوص درب‌ها و اطلاعاتی  که از وضعیت هر درب ارايه می‌کنند؛ میسر نمی‌شود.

سنسورهای مربوط به بسته بودن درب‌ها می‌توانند با انواع سیستم‌های هشداری،  از جمله چراغ‌های هشدار، به دوربین‌ها بفهمانند درب یک رک باز شده است.  همین‌طور این سنسورها برای شناسایی و گزارش موارد دیگری مانند دود و آتش،  استفاده می‌شوند.

سنسورهای تماسی می‌توانند تشخیص بدهند یک درب الکتریکی در حال باز شدن است  و آن را ببندند تا شما وضعیت درب را بررسی و مشکلاتش را برطرف سازید و  امنیت لازم، دوباره برقرار شود. برخی سنسورها می‌توانند بروز نشتی آب را  تشخیص بدهند و به سرعت از جرقه و آتش‌سوزی یا خرابی دستگاه‌های الکترونیکی  جلوگیری کنند.

به هر حال سنسورهای محیطی نقش بسیار بالایی در تامین امنیت فیزیکی و امنیت  سلامتی دستگاه‌ها دارند و در چند سال اخیر به یکی از الزامات اصلی محصولات  مرکزداده و رک تبدیل شده‌اند.

دلیل چهارم: بهبود آپ‌تایم مرکزداده با اخطارهای سنسورهای محیطی

در مراکزداده مدرن از سنسورهای محیطی برای محافظت از دستگاه‌ها و تجهیزات  بسیار حیاتی و با ارزش استفاده می‌کنند تا بتوانند تا حد ممکن خرابی و از  کار افتادگی یک دستگاه را کاهش دهند و متحمل هزینه‌های بسیار زیادی هم بابت  نزول آپ‌تایم و هم بابت تعمیر و نگه‌داری از تجهیزات شوند.

سنسورهای رطوبتی با نظارت دایم بر درصد رطوبت هوا سعی می‌کنند از تخلیه  الکترواستاتیکی و مشکلات مربوط به کاهش یا افزایش رطوبت دما جلوگیری کنند.  همان‌طور که در بخش‌های قبل گفتیم، سنسورهای آب سعی می‌کنند نشت‌های  لوله‌های خنک‌کننده هوای سرد را گزارش کنند تا دستگاه‌های الکتریکی دچار  مشکل نشوند.

مدیران مرکز داده می‌توانند به شکل‌های مختلفی هشدارها و اخطارهای  سنسورهای محیطی را دریافت کنند و به موقع برای جلوگیری از یک خرابی و  خاموشی دست به کار شوند. چراغ‌های هشدار، سیستم‌های اطلاع‌رسانی از راه دور  و سیستم‌های اطلاع‌رسانی در محل و روی صفحه‌نمایش همگی ابزارهایی هستند که  سنسورها برای هشداردهی استفاده می‌کنند.

دلیل پنجم: اتخاذ تصمیم‌های استراتژیک برای تغییر و اصلاح محیط مرکزداده

سنسورهای محیطی به مدیران مرکزداده و کسب‌وکارها اجازه می‌دهند مشکلات و  عیوب طراحی فیزیکی مرکزداده خود را تشخیص داده و بفهمند چه فضاها یا نقاطی  باید تغییر کنند یا اصلاح شوند و از این رهگذر بتوانند مصرف انرژی و سرمایش  را بهبود بخشیده و در هزینه‌های سالیانه صرفه‌جویی کنند.

سنسورهای محیطی در کنار راهکارهای مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM) اجازه می‌دهند دمای واقعی را به صورت بی‌درنگ اندازه‌گیری کرده و به طور  بالقوه بتوان میزان صرفه‌جویی در انرژی را تخمین زد. با بهبود اکوسیستم  مرکز داده این اطمینان حاصل می‌شود که دستورالعمل‌ها و استانداردها را  رعایت کرده و کاهش هزینه‌های عملیاتی اتفاق افتاده است و برای بهبود PUE تلاش شده است.

سنسورهای محیطی ابزاری برای کشف ظرفیت‌های پنهان مراکز داده هستند و بستری  برای به‌کارگیری صحیح و بهتر امکانات و تجهیزات فراهم می‌کنند. از سوی  دیگر، این سنسورها می‌توانند سرمایه‌ها را به سمت و سوی دقیق‌تری برای  رسیدن به اهداف مدنظر سوق دهند و از سرمایه‌گذاری و اتلاف انرژی و زمان روی  یک مشکل ظاهری جلوگیری شود.