مراکز داده ماژولار قابل حمل هستند و می‌توانند در هر نقطه‌ای نصب و  مستقر شوند. طراحی مراکز داده به شکل ماژولار به این دلیل است تا بتوانند  براساس نیازهای مختلف، پیکربندی شوند. این مراکزداده از بخش‌ها و قطعات  پیش‌ساخته تشکیل شده‌اند که به راحتی و با سرعت نصب و بر روی هم ساخته  ‌شوند. هر زمان که نیاز به گسترش و افزایش ظرفیت این مراکزداده باشد،  می‌توان یک قطعه را با قطعه دیگری جایگزین یا قطعات جدیدی به آنها اضافه  کرد. مراکزداده ماژولار به صورت کانتینری و در اندازه‌های مختلف ساخته  می‌شوند تا برای هر کاربرد و نیازی، منعطف باشند. 

                                

دلایل متعددی برای محبوبیت و استقبال از مراکزداده ماژولار وجود دارد. اگر  شما یک مدیر یا سرمایه‌گذار هستید، باید بدانید چرا بهتر است هرچه‌ زودتر  به سراغ این زیرساخت‌های همگرای محبوب جدید بروید. در ادامه ۶ مزیت عمده  مراکزداده ماژولار را ذکر می‌کنیم:

۱- چگونه مراکزداده ماژولار، منعطف و مقیاس‌پذیر هستند؟

اولین مزیت بزرگ مراکزداده ماژولار، انعطاف‌پذیری بالای آن‌ها است.

شما می‌توانید یک مرکزداده را در هر جای دنیا مستقر کنید یا از نقطه‌ای به  نقطه دیگری حرکت دهید. حتی می‌توانید در صورت لزوم، یک مرکزداده ماژولار  را به مرکزداده متمرکز و اصلی خودتان اضافه کنید.

مراکزداده ماژولار می‌توانند به تنهایی و در قالب یک سیستم تکی کار کنند  یا اینکه در مراکزداده دیگر ترکیب، ادغام یا متصل شوند. منابع این  مراکزداده، انتخابی و ماژولار است. یعنی می‌توانید خودتان منبع تغذیه،  سیستم سرمایشی، فضای ذخیره‌سازی، پردازنده و حافظه رم مرکزداده را انتخاب  یا با مدل‌های دیگر تعویض کنید.

به طور کامل با کسب‌وکار، مشخصات و ترافیک شبکه شما سازگاری و تطابق پیدا  می‌کنند و قابل سفارشی‌سازی هستند. حتی در اندازه هم دست شما باز است تا  بتواند یک مرکزداده ماژولار را 1U انتخاب کنید یا اینکه چندین رک به هم چسبیده را در شرکت‌تان بسازید.

ویژگی قالب حمل بودن مرکزداده باعث می‌شود در هر نقطه‌ای که نیاز است،  آن‌جا مستقر شوند و بعد از گذشت زمان، مجددا به نقطه دیگری منتقل شود.  شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ که شعبه هایی در شهرهای مختلف دارند، دیگر  احتیاجی به راه‌اندازی یک مرکزداده بزرگ در هر شعبه ندارند و می‌توانند با  مراکزداده ماژولار مناسب نیازشان، مشکل را حل کنند.

۲- چگونه مراکزداده ماژولار باعث افزایش سازگاری و انطباق‌پذیری شما در کسب‌وکار می‌شوند؟

یکی از دلایلی که شرکت‌های مستقر در ایالات متحده از مراکزداده ماژولار  استقبال کرده اند، راحتی گرفتن مجوز و گواهی‌نامه‌های مورد نیاز از مراکز  مربوط است.

مرکزداده ماژولار یک سیستم محسوب می‌شود و با مراکزداده متمرکز یا  سیستم‌های چندگانه توزیع شده متفاوت است. بنابراین کسب‌وکارها راحت‌تر و  سریع‌تر می‌توانند با هزینه‌های کمتری آن‌ها را راه‌اندازی و مجوزهای لازم  را دریافت کنند.

گاهی اوقات یک کسب‌وکار نیاز به پردازش‌های بی‌درنگ در محل دارد، اما  درآمد و سودش آن‌قدر نیست که یک مرکزداده را اجاره یا اطلاعاتش را روی  سرویس‌های ابری، ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری کند.

در گذشته، برای چنین کسب‌وکارهایی هیچ راهکاری وجود نداشت و به ناچار باید  هزینه‌های گزافی پرداخت می‌شد، اما امروزه استقرار یک مرکزداده ماژولار  متناسب با ترافیک شبکه و برنامه‌های کاربردی آن‌ها می‌تواند موفقیت آن  کسب‌وکار را تضمین کند.

۳- چگونه مراکزداده ماژولار دارای هزینه‌های پایین هستند؟

 وقتی یک مرکزداده ماژولار خریداری می‌کنید، همراه‌ آن تجهیزات و اتصالات  شبکه، تجهیزات ذخیره‌سازی، سرور، سیستم منبع تغذیه، سیستم سرمایشی،  سنسورهای امنیتی، سنسورهای نظارتی مانند تشخیص آتش‌سوزی، نرم‌افزارهای  امنیتی، سیستم‌عامل سرور و چیزهای دیگری که یک مرکزداده نیاز دارد را نیز  دریافت می‌کنید و نباید قطعه یا نرم‌افزار جدید دیگری از بازار خریداری  کنید.

هزینه نهایی این‌ موارد در یک کانتینر یا رک بسیار پایین‌تر از راه‌اندازی  یک مرکزداده از صفر توسط خودتان است. به علاوه، معمولا مراکزداده ماژولار  نیاز به فضای فیزیکی خاصی ندارند و نباید یک تیم فنی پشتیبانی و نگه‌داری  تمام وقت برایشان در نظر بگیرید.

معمولا در صورت خرابی یا اتفاق غیرمنتظره‌ای در مرکزداده، تیم خدمات پس از  فروش شرکت و فروشنده مرکزداده ماژولار سریعا وارد عمل می شود و مشکل را  برطرف می‌کند. همه این موارد باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی‌های مالی  می‌شود.

به پهنای‌باند برای ارتباطات بیرون از شرکت، به سیستم‌های امنیتی  گران‌قیمت برای محافظت از مرکزداده و به سیستم‌های خنک‌کننده بزرگ یا  ژنراتورهای تایمن انرژی نیازی ندارید و به‌راحتی می‌توانید کسب‌وکارتان را  با کمترین هزینه توسعه دهید. گاهی اوقات خرید یک دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات  و افزودن آن به مرکزداده، تمام چیزی است که برای خدمات جدیدتان نیاز  دارید.

۴- چگونه زمان استقرار مراکزداده ماژولار کم است؟

در دنیای کنونی، کسب‌وکارها باید چابک و سریع باشند. مشتریان منتظر یک  شرکت خاص نمی‌مانند و اگر درخواست‌شان عملی نشود، سریعا سراغ شرکت بعدی  می‌روند. یکی از مزیت‌های رقابتی در بازارهای کنونی، همین چابکی و سرعت‌  است.

بنابراین، برای شرکت‌ها بسیار مهم است که چگونه بتوانند صاحب یک مرکزداده با کمترین زمان نصب و استقرار و راه‌اندازی شوند.

مراکزداده ماژولار می‌توانند این خواسته کسب‌وکارها را برآورده کنند، چون  برخی مراکزداده ماژولار یک روزه نصب می‌شوند و شروع به کار می‌کنند. برخی  مراکزداده زمان بیشتری در حد چند روز نیاز دارند.

اگر به فروشنده درخواست ساخت یک مرکزداده ماژولار از صفر و با مشخصات و  پیکربندی سفارشی خودتان، داده باشید، نهایتا طی چند هفته آماده می‌شود. این  زمان‌ها را با راه‌اندازی یک مرکزداده سنتی مقایسه کنید، حتی اجاره فضا  روی یک مرکزداده دیگر یا استفاده از خدمات ابری به زمان بیشتری نسبت به  استقرار یک مرکزداده ماژولار نیاز دارند.

۵- چگونه مراکزداده ماژولار بالاترین سازگاری و یکپارچگی را دارند؟

همیشه خرید سیستمی که تمام اجزایش توسط یک شرکت تامین و مونتاژ شده باشد؛  یکپارچگی بیشتری دارد نسبت به سیستمی که هر قطعه‌اش از یک برند است.

وقتی یک فروشنده به شما مرکزداده ماژولاری می‌دهد، اطمینان دارید تمام  بخش‌ها و قطعات این مرکزداده با هم سازگار هستند و نرم‌افزارهای کاربردی  روی آن نیز بیشترین یکپارچگی را با سخت‌افزار دارند. در این حالت، دیگر  نیازی به نصب ماشین‌های مجازی‌سازی یا برنامه‌های کاربردی مانیتورینگ شبکه و  سرور ندارید و وقت‌تان درگیر یافتن بهترین گزینه‌ها برای تطابق کامل با  سخت‌افزار مرکزداده نمی‌شود.

برخی فروشنده‌ها، انواع خدمات نرم‌افزاری جانبی روی مراکزداده ماژولار را  ارائه می‌دهند و شما می‌توانید از سرویس‌های ابری، نرم‌افزارهای  مجازی‌سازی، نرم‌افزارهای کاربردی هوش مصنوعی و ابزارهای شبکه متناسب با  مرکزداده‌تان استفاده کنید، بدون اینکه کمترین دغدغه‌ای بابت چند پلتفرمی  یا ناسازگاری‌های وحشتناک در ترافیک‌ بالای شبکه را داشته باشید.

۶- چگونه مراکزداده ماژولار دسترسی به «محاسبات در لبه» را فراهم می‌کنند؟

فناوری «محاسبات در لبه» به یکی از رویکردهای اصلی کسب‌وکارها و  استارتاپ‌های در سال های اخیر تبدیل شده است و پیش‌بینی می‌شود با ورود به  دهه بعدی، به اوج خود برسد. برخی سرویس‌ها و محصولات نیاز به پردازش‌های در  محل و پردازش‌های آنی دارند.

این سرویس‌ها برای دسترسی سریع به نتایج داده‌کاوی‌ها، تجزیه و تحلیل  اطلاعات یا پاسخ‌گویی به درخواست مشتریان‌ باید از مراکزداده‌ای با کمترین  فاصله نسبت به لبه شبکه سود ببرند.

تنها راهکار موجود برای تامین نیازهای محاسباتی در لبه، استفاده از  مراکزداده ماژولار است، چرا که سریع نصب می‌شوند، قابلیت جابه‌جایی در لبه  شبکه را دارند، انعطاف‌پذیری لازم را دارند و می‌توانند برای نیازهای  اضطراری استفاده شوند.

یک سازمان ممکن است ده نوع خدمات داشته باشد که فقط یک نوع از خدمات آن  نیاز به محاسبات در لبه داشته باشند و مابقی باید به مرکزداده سنتی متصل  باشند.

راه‌حل خیلی ساده است: این سازمان برای آن خدمات بی‌درنگ خود یک مرکزداده  ماژولار نصب می‌کند که با مرکزداده سنتی نیز در ارتباط است. به این شکل  دیگر نیازی به تغییر ساختار و توپولوژی شبکه فقط به خاطر یک سرویس نیست!