سخت‌افزارهای جدید مراکزداده بی‌وقفه در حال انتشار هستند. ارتقای سخت‌افزار برای هر مرکزداده‌ای گران است اما اجتناب از ارتقای سخت‌افزارهای ضروری در طولانی‌مدت می‌تواند هزینه‌های بیشتری داشته باشد. ارتقای سخت‌افزار همیشه یک دوگانه تصمیم‌گیری سخت برای مدیران مراکزداده و کسب‌وکارها است. 

ارتقای سخت‌افزار و به‌روزرسانی مراکزداده فقط برای جلوگیری از خرابی و از کار افتادن تجهیزات نیست؛ گاهی اوقات باعث بهبود کارایی و افزایش کارآمدی می‌شود؛ یعنی از سوی دیگر باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؛ مشتریان بیشتری را به سوی شما گسیل می‌کند و همچنان در بازار این صنعت حضور خواهید داشت. اما به‌روزرسانی سخت‌افزار چه نیازها و الزاماتی دارد؟ کدام استراتژی ارتقای سخت‌افزار مرکزداده مناسب کسب‌وکار شما است و ابتدا باید از کدام بخش‌ها آغاز کرد؟

مزایای به‌روزرسانی مراکزداده

هزینه‌های عملیاتی پایین‌تر

با مصرف کمتر انرژی، صرفه‌جویی در انرژی نیز حاصل می‌شود و مستقیما روی هزینه‌های عملیاتی تاثیرگذار است.

تجهیزات کارآمدتر هزینه‌های سیستم سرمایشی کمتری دارند. به علاوه، سیستم‌های جدید کاربرپسندتر بوده و با اشکالات کمتری روبرو می‌شوند. این باعث کاهش درگیری و مشغله کارمندان می‌شود و باز در کاهش هزینه‌ها موثرتر است.

تجهیزات جدید به طور هوشمندتری مدیریت و کنترل می‌شوند و نظارت بر آن‌ها ساده‌تر و از راه دور امکان‌پذیر است. ضمن اینکه با فناوری‌های روز سازگاری بیشتری داشته؛ دور خرابی و تعویض طولانی‌مدتی هم خواهند داشت.

امنیت بیشتر

یک مرکزداده به‌روز و ارتقایافته، با آسیب‌پذیری‌ها و باگ‌های امنیتی کمتری روبرو است؛ چون ساختار یکپارچه و منسجم‌تری دارد و نرم‌افزارها/سخت‌افزارها امنیت بالاتری دارند. همچنین، در سیستم‌های جدید، هکرها فرصت کمتری برای یافتن نقاط آسیب‌پذیری و درب‌های پشتی (Backdoors) پیدا کردند و به طور طبیعی با سیستم‌هایی امن‌تر روبرو هستیم. 

دان‌تایم کمتر

هدف اصلی یک مرکزداده امروزی رسیدن به سطح دسترسی یا آپ‌تایم ۱۰۰ درصد است. مشتریان حتی یک لحظه خرابی و از کار افتادگی و خاموشی را تحمل نمی‌کنند. مرکزداده‌ای که بتواند دان‌تایم خود را به صفر نزدیک کند یا خاموشی بسیار ناچیزی در سال داشته باشد؛ در بازار قدرت مانور بالاتری داشته و می‌تواند سرویس‌های بهتری به مشتریان بیشتری بدهد.

یکی از مزایای اساسی ارتقای مراکزداده، بهبود وضعیت آپ‌تایم و کاهش دان‌تایم است. این باور که دستگاه‌های قدیمی و امتحان شده، نسبت به سیستم‌های جدید قابلیت اطمینان بیشتر و خرابی کمتر دارند؛ از اساس اشتباه است. سخت‌افزارهای امروزی حاصل صدها ساعت کار و تحقیق و تست شرکت‌ها هستند. تولیدکننده‌های OEM سخت‌افزار، مدت زیادی روی کارایی و اشکالات احتمالی آن‌ها تمرکز داشتند و قطعا نرخ خرابی بسیار کمتری نسبت به سخت‌افزارهای قدیمی‌تر دارند. به علاوه اینکه، می‌توان روی سخت‌افزارهای جدید نظارت و ردگیری بهتری داشت تا پیش از خرابی، تعویض و تعمیر شوند. مزیتی که سخت‌افزارهای قدیمی فاقد آن هستند و با پلتفرم‌های جدید عدم سازگاری نشان می‌دهند.

عدم نیاز به مرکزداده جدید

گاهی اوقات یک به‌روزرسانی و ارتقا در سخت‌افزار سایت مرکزداده می‌تواند شما را از بستن یک قرارداد کولوکیشن جدید بی‌نیاز کند. شما با کمبود فضای ذخیره‌سازی، سرور و پهنای‌باند روبرو هستید و تصور می‌کنید باید بخش جدیدی راه‌اندازی و تجهیز کنید اما پیش از آن باید مطمئن شوید تا حد ممکن سخت‌افزار مرکزداده فعلی خود را ارتقا داده و بالاترین کارایی را دریافت می‌کنید. نتایج یک تحقیق در موسسه آپ‌تایم نشان می‌دهد ارتقای دوره‌ای مراکزداده می‌تواند باعث آزادسازی ۳۰ درصد ظرفیت جدید شود و به همان اندازه کارایی افزایش پیدا کند.

بهترین روش‌ها برای ارزیابی مرکزداده و تصمیم‌گیری برای به‌روزسانی سخت‌افزار

تجزیه و تحلیل فیزیکی و مبتنی بر شبکه

اخیرا، یکی از ممیزی‌های مرکزداده ده‌ها سرور را روشن کرده است اما با کمال تعجب به هیچ چیزی متصل نشدند. گزارش‌ها و تشخیص‌های همه سرورها نشان می‌دهد که به شبکه متصل هستند اما در عمل این‌طور نبوده است.

شما باید برای ممیزی و تجزیه و تحلیل شبکه مرکزداده وقت بگذارید تا برخی نتایج درست را دریافت و براساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. ممکن است به‌روزرسانی یک سرور چندان تاثیری روی کارایی مرکزداده نداشته باشد و برعکس، ترافیک بار کاری زیادی روی یک سروری باشد که در ظاهر نیازی به ارتقای سخت‌افزاری ندارد.

یافتن سرورهای اضافی

ورایزن اخیرا یکی از مراکزداده خود را ممیزی کرده است. آن‌ها دریافتند نه تنها یک سوم از سرورها کاملا غیرضروری هستند؛ بلکه یک سوم دیگر با هزینه بسیار کمتری می‌توانند به فضای ابری منتقل شوند.

اگر اخیرا هیچ‌گونه ممیزی گسترده‌ای از سرورها و اتصالات شبکه سایت مرکزداده خود انجام ندادید؛ نیاز به یک تحلیل جامع از حجم کار و توپولوژی و نقشه ارتباطات دارید.

شاید نیاز باشد چندین ماه بررسی کنید تا مطمئن شوید چند سرور اضافی در شبکه دارید یا کدام سرورها کارایی پایین‌تری دارند و باید زودتر به‌روزرسانی شوند. 

بررسی گپ‌های انطباق

ممیزان مراکزداده می‌توانند شما را به دلیل عدم به‌روزرسانی سیستم‌ها و نرم‌افزارهایی که دیگر پشتیبانی ندارند؛ جریمه کنند. این مورد را باید هنگام ارزیابی هزینه به‌روزرسانی مرکزداده در نظر بگیرید. یک ارتقا می‌تواند شما را از جریمه‌های ممیزی انطباق نجات دهد. چنین شرایطی، تصمیم‌گیری برای ارتقای سخت‌افزار را ساده می‌کند.

بررسی تجهیزات با عمر ۴ سال و بالاتر

اگر مرکزداده شما بیش از یک دهه است که راه‌اندازی شده؛ احتمالا حدود یک سوم سرورهای مراکزداده ۴ ساله یا بیشتر هستند. به گفته موسسه تحقیقاتی گارتنر، حتی اگر آن‌ها فقط ۴ درصد از کل کارایی مراکزداده را تشکیل می‌دهند، اما تقریبا ۶۵ درصد از انرژی را مصرف می‌کنند. 

بنابراین، اگر تجهیزات با عمری بالاتر از ۴ سال دارید؛ به شدت باید دنبال جایگزینی قطعات یا کل سیستم باشید تا به کارایی بالای طولانی‌مدتی برسید.

چک‌لیست به‌روزرسانی مرکزداده

اگر به هریک از پرسش‌های زیر پاسخ مثبت می‌دهید؛ باید ارتقای سخت‌افزار را جدی بگیرید:

۱- آیا از آخرین به‌روزرسانی سخت‌افزار شما بیش از سه سال می‌گذرد؟

۲- آیا انتظار دارید در آینده‌ای نزدیک تجارت شما بزرگ‌تر شود؟

۳- آیا انتظار دارید ترافیک یا پهنای‌باند بیشتری برای شبکه داشته باشید؟

۴- آیا برنامه تجاری شما شامل گسترش سرویس‌ها به یک منطقه جدید است؟

۵- آیا به‌زودی نیاز به دسترسی سریع‌تر به داده‌ها یا فضای ذخیره‌سازی بیشتری دارید؟

۶- آیا نیاز به رعایت استانداردهای انطباق ممیزی مرکزداده دارید؟

۷- آیا پلتفرم یا سیستم‌عاملی با عمر بیش از ۵ سال دارید؟

۸- آیا رایانه‌های شخصی با عمر بیش از ۴ سال دارید؟

اگر برای به‌روزرسانی سخت‌افزار مرکزداده بالاتکلیف هستید؛ برای به دست آوردن تصویر کلی از هزینه‌های تجهیزات خود به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

۱- آیا هزینه تعمیر و نگهداری سخت‌افزار را به شرکت OEM یا شخص ثالث می‌پردازید؟ کدام‌یک ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است؟

۲- آیا با افزایش سن تجهیزات شما، هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند؟

۳- آیا به مرور هزینه‌های انرژی و نگهداری تاسیسات افزایش پیدا کرده است؟

تامل و جواب دادن به این پرسش‌ها کمک می‌کند زودتر از بالاتکلیفی درآمده و تصمیم قطعی خود برای ارتقا و به‌روزرسانی سخت‌افزارها و سیستم‌ها را بگیرید.

مراکزداده سبز

یکی از بزرگ‌ترین به‌روزرسانی‌های سال‌های اخیر، حرکت به سوی انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر سازگار با محیط زیست است. استفاده از این انرژی‌ها باعث افزایش بهره‌وری انرژی و مصرف سوخت فسیلی کمتر می‌شود. 

مراکزداده نزدیک به ۲ درصد از کل انرژی دنیا را هر ساله مصرف می‌کنند یا به زبان دیگر میلیاردها دلار بر باد می‌دهند. 

هنگامی که تصمیم گرفتید تجهیزات خود را تا حد ممکن کارآمد و به‌روز نگه دارید؛ بهتر است متعهد شوید از بهترین سیستم‌های دوست‌دار محیط زیست نیز بهره بگیرید. تصمیمی که می‌توانید به آن افتخار کنید و البته خیلی زود نتایج آن را مشاهده خواهید کرد.