اگر شما یک متخصص کامل در حوزه مراکز داده باشید؛ باز هم نیاز دارید مدارک و دوره‌های جدیدی گذرانده و مهارت‌های خود را به‌روز کنید یا از نو یاد بگیرید.

در انقلاب صنعتی چهارم کمتر صنعتی را می‌توان یافت که در یک دوره کوتاه چند ساله به کلی دگرگون نشده و نیاز به مهارت‌ها و متخصصان تازه‌ای نداشته باشد.

ممکن است در سال ۲۰۱۸ صنعت مراکز داده به یک سری مهارت‌ها و مشاغل نیاز داشته باشد ولی سال ۲۰۱۹ نیازهای جدیدی در بازار اهمیت یافته و قطعا سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مهارت‌های دیگری خواهان دارند.

پس، اگر در این صنعت مشغول به کار هستید؛ بهتر است هر سال مهم‌ترین مشاغل و مهارت‌های مورد نیاز کارفرمایان و مجریان مراکز داده را رصد و برای به‌روز بودن خودتان برنامه‌ریزی کنید. 

۱- مدیر پروژه مرکزداده

آمارها نشان می‌دهند در سال ۲۰۱۹، مراکز داده در حال رشد هستند. این وضعیت مربوط به سراسر جهان است و احتمالا در سال‌های آتی هم ادامه پیدا خواهد کرد.

اخیرا خبرهایی درباره ساخت یک مرکزداده جدید توسط آمازون در منطقه خاورمیانه شنیده شده است و البته مایکروسافت و گوگل سرمایه‌گذاری عظیمی برای ساخت مراکزداده در مناطق جنوب شرق آسیا داشتند.

بنابراین، بسیاری از شرکت‌های مشهور از جمله گوگل به افرادی نیاز دارند که بر روند ساخت و ساز مراکز داده نظارت داشته باشند.

این افراد باید بتوانند انتظارات را برآورده کرده و نیازهای احتمالی پروژه‌ها را تعیین کنند. دارای ذهنیتی آینده‌گرا باشند تا اطمینان حاصل شود مراکز داده‌ای که ساخته می‌شود، برای پاسخ‌گویی به نیازهای صنعت در سال ۲۰۱۹ و سال‌های بعدی آماده است.

مدیران پروژه مراکز داده به شهرها و نقاطی سفر می‌کنند که در آن‌جا یک مرکزداده ساخته شده است یا قرار است به‌زودی مرکزداده‌ای راه‌اندازی شود.

برخی گزارش‌ها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته از بازار کار در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد شغل «مدیر پروژه مرکزداده» در سال ۲۰۱۹ یکی از بزرگ‌ترین بازارها را خواهد داشت و بسیاری از کسب‌وکارهای دارای مرکزداده اقدام به استخدام چنین افرادی می‌کنند.

۲- مسئول تطبیق

رده شغلی Compliance Officer به تازگی در صنعت مرکزداده اهمیت پیدا کرده است و به فرد یا افرادی اطلاق می‌شود که روی قوانین، الزامات، دستورالعمل‌ها و استانداردهای داخلی و خارجی یک مرکزداده نظارت می‌کند تا اطمینان حاصل شود عدم انطباق یا انحرافی صورت نمی‌گیرد.

مثلا، روی قراردادهای خارجی نظارت دارد تا با قوانین داخلی در تضاد نباشند و مشکلی در آینده پیش نیاید. سیاست‌ها و استراتژی‌های جدید اتخاذ شده برای یک مرکزداده را با قوانین و الزامات کشوری، بین‌المللی و همین‌طور چشم‌انداز داخلی کسب‌وکار تطابق می‌دهند تا مطمئن شوند یک مرکزداده مسیر درستی را طی می‌کند.

با افزایش قوانین و مقررات کشورها درباره کنترل، مدیریت و ذخیره‌سازی اطلاعات، مراکزداده نیاز به مسئول‌های تطابق دارند تا از پردازش نامناسب اطلاعات یا برخی نقض‌های حریم خصوصی ناخواسته جلوگیری کنند.

شرکت‌هایی که با مراکزداده بزرگ کار می‌کنند، به افراد Compliance Officer احتیاج بیشتری دارند چون ممکن است با یک سهل‌انگاری و تخلف یا نادیده گرفتن اصلی از قانون، گرفتار جریمه‌ها و ضررهای مالی وحشتناکی شوند و آینده کسب‌وکارشان را به خطر بیندازند.

مامورهای انطباق باید دایما با نهادها و سازمان‌های مرتبط در خارج از سازمان در حال ارتباط باشند تا مطمئن شوند سازوکار پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات یا راه‌اندازی مرکزداده آن‌ها مشکلی در آینده نخواهد داشت. این افراد نیاز است به طور دوره‌ای، قوانین داخلی مرکزداده را به‌روزرسانی کرده و نسخه جدیدی منتشر کنند.

همین‌طور، باید تاییدیه‌ها و مجوزهای لازم برای فعالیت‌های آتی مرکزداده را بگیرند و بر روند اخذ آن‌ها نظارت داشته باشند.

به عنوان مثال، تصویب قانون GDPR در ماه می ۲۰۱۸، موضوع رعایت حریم خصوصی کاربران و کسب‌وکارها را برای مراکز داده بسیار سخت و پیچیده کرد. بسیاری از مدیران مراکزداده ناچار شدند شیوه‌های خود را تغییر دهند و از مشاوران خارجی کمک بگیرند.

۳- متخصص امنیت سایبری

بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات از جایگزین شدن هوش مصنوعی با نیروی انسانی بیم دارند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا چند سال آینده در بسیاری از مشاغل AI جایگزین انسان می‌شود ولی هرچقدر هوش مصنوعی دقیق و باهوش باشد؛ باز هم ممکن است اشتباه کند و باید یک انسان روی فعالیت‌های آن نظارت داشته باشد.

فناوری همیشه به ناظرهای انسانی نیاز خواهد داشت و حوزه امنیت سایبری از این قاعده مستثنی نیست. امنیت سایبری حوزه‌ای حیاتی در مراکزداده است که انسان و هوش مصنوعی با یکدیگر و در کنار هم کار می‌کنند. طبق یک نظرسنجی، بیش از ۸۷ درصد افرادی که با ابزارهای هوش مصنوعی در حوزه امنیت مراکزداده کار کردند؛ اعتقاد دارند به‌کارگیری هوش مصنوعی به تنهایی در این حوزه می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود که انسان‌ها باید آن‌ها را رفع کنند.

افزون بر این، انسان می‌تواند بسیاری از مشکلات را پیش از وقوع، پیش‌گیری و رفع کند. به همین دلیل، هرچند در آینده ابزارهای هوش مصنوعی بیشتری در مراکز داده و از جمله بخش‌های امنیت و سایبری به کار گرفته می‌شوند؛ ولی باز هم به متخصصان امنیت سایبری انسانی نیاز خواهد بود.

امنیت سایبری یکی از موضوع‌های مهم و تکراری کارگاه‌ها و ورک‌شاپ‌های مراکز داده در سال ۲۰۱۹ بوده است. همه مراکز داده و کسب‌وکارها در معرض حملات سایبری قرار دارند و بیشترین آسیب‌ها از سوی این تهدیدات است.

پس، طبیعی است در بازار کار، متخصصان امنیت سایبری مراکز داده خواهان زیادی داشته و درآمدهای بالایی داشته باشند.

۴- تکنسین مرکزداده

رشد روزافزون مراکز داده، نیاز به تکنسین‌های این حوزه را افزایش داده است. تکنسین‌های مرکزداده عموما افرادی هستند که در کالج یا دانشگاه دروس عمومی کامپیوتر را گذرانده و سپس در دوره‌ها یا کارگاه‌هایی، با مراکزداده آشنا و مهارت‌هایی مرتبط کسب کردند.

تکنسین‌ها نخستین افرادی هستند که با مرکزداده در تماس و تعامل بوده، باید سریعا مشکل را یافته و رفع کنند. با ورود فناوری‌های جدید به صنعت مرکزداده، نیاز به نسل جدیدی از تکنسین‌ها با دانش و مهارت‌های تخصصی‌تر بیشتر از گذشته احساس می‌شود.

به همین دلیل، مراکزداده دایما در بازار کار دنبال استخدام تکنسین‌های با تجربه یا دارای مدارک و مهارت‌های به‌روز و سطح بالا هستند. یک تکنسین می‌تواند چند صد هزار دلار در یک روز برای مرکزداده صرفه‌جویی مالی داشته باشد؛ اگر به خوبی با تجهیزات و نحوه کار مراکزداده آشنا باشد.

همه کسب‌وکارها نیاز به خدمات قابل اطمینان و پایداری دارند و این تکنسین‌ها هستند که این اعتماد و اطمینان را فراهم می‌کنند. تکنسین مرکزداده بهترین شروع برای یک متخصص خواهد بود و این روزها درآمد نسبتا بالای روزانه یا هفتگی نصیب‌شان می‌کند.

۵- معمار سرویس‌های ابری

بسیاری از افرادی که در بخش مراکزداده فعالیت می‌کنند؛ به دنبال روش‌هایی برای گسترش مهارت‌ها و شغل خود هستند تا در بازار رقابت کنند.

موسسه AFCOM در گزارش Data Center Report for 2018 خود اشاره کرده بیش از ۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان، تایید کردند روی آموزش‌های اضافی برای افزایش دانش و مهارت خود تمرکز کردند و در این میان محاسبات ابری نقش اول را دارد.

در این گزارش آمده مدارک معماری سرویس‌های ابری بیشترین درخواست را دارد؛ چون مراکز داده به شدت نیازمند کارشناسان و متخصصان سرویس‌های ابری به‌ویژه معماری و زیرساخت ابری هستند.

پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ هم معماری سرویس‌های ابری بازار کار پرسودی داشته باشد و مراکزداده بیشتری دنبال چنین متخصصانی باشند.

سرمایه‌گذاری در صنعت مرکزداده

افرادی که دنبال شغل می‌گردند یا می‌خواهند مهارت جدیدی کسب کنند تا شغل بهتری در آینده داشته باشند؛ بهتر است وارد بخش مرکزداده شوند و روی این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.

قطعا صنعت مرکزداده در آینده رشد بیشتری کرده، مراکز داده بیشتر و بزرگ‌تری راه‌اندازی می‌شود و همه آن‌ها نیاز به متخصصان و تکنسین‌هایی دارند که به‌روز و با دانش باشند. بازاری که فعلا اشباع نشده است و در کشورهایی مانند ایران بسیار بکر و تازه وارد است.