فناوری و محاسبات به سرعت در حال پیشرفت هستند و مراکزداده هر روز نیاز به رشد و ظرفیت بیشتری دارند. امروزه، دیگر رک‌ها فقط طبقه‌هایی برای قرار دادن تجهیزات ذخیره‌سازی نیستند و باید چگالی بیشتر و قابلیت‌های هوشمندی برای نگهداری این تجهیزات داشته باشند. تاسیسات مدرن مراکزداده مورد تقاضا از سوی کسب‌وکارها، نیازمند راه‌حل‌های ذخیره‌سازی هستند که نه تنها از فضای فیزیکی به شکل ارزشمندی استفاده کنند؛ بلکه هزینه‌های عملیاتی را در همین فضاها کاهش دهند. افزون بر اینکه، بهینه‌سازی جریان هوا و سیستم سرمایشی یک رک، به زیرساخت شبکه و مرکزداده کمک می‌کند که به شکل کارآمدتری کار کند.

بنابراین، با وجود گزینه‌های بسیار زیادی که برای خرید رک در بازار یافت می‌شود؛ باید در انتخاب بهترین رک مناسب تجهیزات و مرکزداده خود، ۵ نکته بسیار کلیدی را در نظر بگیرید که در ادامه این مطلب اشاره شده است:

تراکم رک سرور

تغییر در تقاضای کاربران برای تجربه‌های آنلاین و دیجیتالی، سریع‌تر، بدون وقفه، ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته، باعث شده است تا مراکزداده نیاز به سرورهایی با ظرفیت ذخیره‌سازی روزافزون و پردازنده‌های نسل جدید داشته باشند. این موضوع به شدت روی زیرساخت فیزیکی IT تاثیرگذار است و مراکزداده برای پشتیبانی از این حجم تراکم رو به رشد، همیشه تحت فشار هستند. پس، غیرعادی نیست که انتظار داشته باشید رک‌های امروزی وزن‌ 1300 کیلوگرم و بیشتر را تحمل کنند. ۵ یا ۱۰ سال پیش، رک‌ها به طور میانگین 900 کیلوگرم وزن تجهیزات را تحمل می‌کردند. 

در واقع، استحکام و تراکم به یک عامل بسیار مهم در انتخاب یک رک مناسب تبدیل شده است. هنگام مقایسه رک‌های سرور، نیازهای باری و وزنی خود را برای امروز و فردا در نظر بگیرید. حتما باید رکی انتخاب کنید که قابلیت افزایش تجهیزات در آینده و تحمل وزن بار بیشتری را داشته باشد.

یکپارچگی در خارج از سایت

بسیاری از سازمان‌ها، برای به حداقل رساندن مشکلات مربوط به نصب، پیکربندی و ادغام تجهیزات در یک محیط مرکزداده، به فرآیندهای یکپارچه‌سازی خارج از سایت موسوم به Rack and Stack روی آورده‌اند. رویکرد Rack and Stack برای هنگامی است که شما رک‌های سرور کاملا پیکربندی شده و آماده استفاده را به سایت مرکزداده خود انتقال می‌دهید و یکپارچه‌سازی سیستم در بیرون از محیط مرکزداده انجام شده است.

یک تحویل موفق در Rack and Stack به یکپارچه‌سازی رک مرکزداده در خارج از سایت متکی است. رک‌ها باید بتوانند به طور کامل وزن تجهیزات را در طول یک زمان مشخص و همین‌طور در طول فرآیند حمل و نقل به شکل امنی، تحمل کنند و مطمئن نگه دارند. رک‌ها باید برای مقابله با هرگونه فشار ناشی از حرکت، تکان‌ها یا گرد و غبار ساخته شده باشند و عوامل استرس‌زا در حمل و نقل تجهیزات IT را از بین ببرند.

اگر در حال بررسی رویکردهای یکپارچه‌سازی خارج از سایت هستید یا در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید؛ باید درباره­ی قدرت تحمل‌پذیری افقی و عمودی رک­های سروری که انتخاب می‌کنید؛ اطمینان کامل پیدا کنید و دقیقا این پارامترها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. از تولیدکننده­ی رک درباره تکنیک‌های جوشکاری رک‌ها سوال کنید. برخی تولیدکنندگان از جوش‌های نقطه‌ای و بخیه‌ای به جای جوشکاری پیوسته استفاده کرده­اند تا در کار صرفه‌جویی کنند ولی جوش‌های نقطه‌ای و بخیه‌ای باعث کاهش قدرت تحمل‌پذیری رک‌ها به 900 کیلوگرم می‌شوند که در بالا اشاره شد و برای رک­های سروری امروزی، کافی نیست. رک‌ها باید آن چنان خوب جوش خورده باشند که بتوانند برای مدت طولانی، تجهیزات نصب شده روی خود را در جابه‌جایی‌ها و حمل و نقل، محکم نگه دارند و هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

فضاهای قابل استفاده در رک

رک‌های مراکزداده، بلندتر، عریض‌تر و عمیق‌تر شده‌اند تا با افزایش تراکم تجهیزات سازگار شوند. امروزه، محبوب‌ترین اندازه رک‌ها 42U، 45U و 48U است. البته، رک‌های 52U نیز در حال افزایش مصرف و محبوبیت هستند. البته مشکلی در اینجا وجود دارد و آن این است که استانداردهای صنعتی درباره­ی میزان فضای مورد استفاده در داخل رک‌ها، اطلاعات روشن و مشخصی ارائه نکرده­اند. مدیران دیتاسنترها تمایل دارند رک‌هایی ساخته و خریداری شود که حداکثر فضای درون مرکزداده را برای استفاده و نصب تجهیزات در اختیار قرار دهد اما باید بررسی شود که آیا این رک‌ها، اندازه‌های استانداردی دارند؟

با وجود این­که در هر رک استاندارد، از نصب تجهیزات ۱۹ اینچی پشتیبانی می‌شود ولی ممکن است یک رک از کابل‌کشی و توزیع برق اضافی مورد نیاز پشتیبانی نکند. مدیران مراکزداده، همان‌طور که به تراکم بیشتر رک فکر می‌کنند؛ باید اطمینان حاصل کنند که ظرفیت‌های کابل‌کشی و واحدهای توزیع برق (PDU) بیشتری را در اختیار و باعث مسدودسازی دسترسی به تجهیزات نمی‌شوند. این نکته را هم در نظر بگیرید که رک‌هایی که از مدیریت کابل و مصرف انرژی بهینه­تری پشتیبانی می‌کنند؛ در طولانی­مدت بازگشت سرمایه بیشتری برای سرمایه‌گذاری روی دیتاسنترها دارند.

مدیریت سیستم سرمایشی و حرارت

سیستم سرمایشی هزینه­ی زیادی برای مراکزداده دارد. به همین دلیل، راندمان سیستم سرمایشی یکی از مهم‌ترین ملاحظاتی است که باید هنگام انتخاب و خرید یک رک در نظر بگیرید. در حقیقت، برای مراکزداده با چگالی بالا، بهره‌وری و کارآمدی خنک‌کنندگی یک رک، اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

هنگام انتخاب یک رک برای مرکزداده پر چگالی، باید از شرکت سازنده درباره­ی نحوه عملکرد رک و نوع طراحی آن با چیدمان‌های راهروهای گرم/سرد، سوال کنید. عموما رک‌های استاندارد، هوای سرد را از بخش جلویی مکش کرده و هوای گرم را از بخش پشتی خارج می‌کنند. در ضمن، برای سازگاری بیشتر با سیستم سرمایشی به لوازم جانبی جریان هوا نیاز دارند. در برخی رک‌های با تراکم بالا، حتی با وجود لوازم جانبی سیستم سرمایشی، باز هم ممکن است حرارت به طور کامل به بیرون هدایت نشود و برای پشتیبانی از تجهیزات محاسباتی با کارایی بالا، لازم است رویکردهای دیگری در نظر گرفته شود. سازندگان تجهیزات، با توجه به افزایش بار حرارتی سرورهای نسل بعدی، برای اطمینان از جریان هوای مناسب، فاصله بین ۶ تا ۱۱ اینچ را درخواست می‌کنند.

جریان هوای کارآمد در داخل فضای رک‌ها و کاهش مقدار هوای سرد در گردش، می‌تواند هزینه‌های عملیاتی را به طور چشم‌گیری کاهش دهد. انتخاب یک رک مناسب و سازگار با سیستم سرمایشی زیرساخت شما، می‌تواند حجم هوای سرد مورد نیاز برای گردش در محیط را تا حدود زیادی کاهش دهد.

رک استاندارد یا رک سفارشی؟

آخرین چیزی که باید در هنگام خرید یک رک در نظر بگیرید این است که آیا نیاز به یک رک استاندارد دارید؟ یا به دنبال راه‌حل‌های سفارشی برای مرکزداده خود هستید؟ تجهیزات و نیازهای مرکزداده خود را به شکل امروزی فهرست کنید و بعد بیندیشید که ممکن است این نیازها، در آینده نزدیک چگونه تغییر کنند؟ دیتاسنترها، موجوداتی بسیار پیچیده و پویا هستند. گاهی اوقات، راه‌کارهای استاندارد نمی‌توانند نیازهای شما را برآورده کنند یا برای استفاده از آن‌ها، باید تغییرات و اصلاحاتی در سیستم موجود ایجاد کنید.

به طور کلی، محصولات سفارشی‌سازی‌شده، به دلیل صرفه‌جویی در مقیاس و اندازه، قیمت بیشتری نسبت به محصولات عمومی و استاندارد دارند. اما در صنعت مرکزداده و هنگامی که صحبت از محصولات زیرساخت شبکه می‌شود، این قاعده همیشه درست نیست و ممکن است یک محصول رک سفارشی و هزینه‌های حمل و نقل و نصب آن، هزینه پایین‌تری برای شما داشته باشد. 

به این نکته توجه کنید که رک‌های سفارشی می‌توانند کارایی بیشتری از نظر دسترسی به تجهیزات، مدیریت کابل‌کشی، جریان هوا و سایر معیارها برای شما داشته باشند که منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی و سیستم سرمایشی می‌شود.

به خاطر داشته باشید که برای تصمیم‌گیری درست، باید یک تصویر بزرگ و آینده‌محور از نیازهای خود داشته باشید.