سال ۲۰۲۲ برای صنعت مرکزداده یک سال ویژه است. هنوز همه‌گیری کووید-۱۹ به پایان نرسیده است و آموزش‌های آنلاین، جلسات ویدئوکنفرانس، کلاس مجازی و کار در خانه‌ها برقرار هستند که از نظر ترافیکی فشار مضاعفی بر مراکزداده وارد می‌کنند. شبکه‌های 5G به سرعت در حال توسعه هستند و متاورس، دنیای مجازی جدید بزرگان فناوری، اولین گام‌هایش را برداشته است و اینها همه به مراکزداده متراکم‌تر، محاسبات بیشتر، ذخیره‌سازی بیشتر و تاخیر کمتر نیاز دارند. حجم تولید داده و اینترنت اشیا توقف‌ناپذیر است و از آن سو، غالب کسب‌وکارها و سازندگان مراکزداده به دنبال رسیدن به یک وضعیت پایدار از نظر مصرف انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر هستند. کسب‌وکارهای کوچک‌تر می‌خواهند مراکزداده را به لبه شبکه خودشان بیاورند و سازمان‌ها در پی مهاجرت کامل به مراکزداده کلاود هستند. در سال ۲۰۲۲ مراکزداده در کانون توجه خواهند بود و زیاد درباره‌شان خواهیم شنید. اما مهم‌ترین رویکردهای تازه یا پراهمیت این صنعت در سال جدید چیست؟ در ادامه پیش‌بینی‌های جذاب سایت‌های دیتاسنترمگزین، دیتاسنتر فرونتیر، دیتاسنتر داینامیک و دیتاسنتر ژورنال را برای سال ۲۰۲۲ مرور می‌کنیم:

سوئیچ به انرژی‌های پایدار

در آستانه برگزاری اجلاس تغییرات اقلیمی COP26، پایداری و جاه‌طلبی برای حفظ گرمایش جهانی زمین زیر ۲ درجه سانتی‌گراد، در دستور کار اپراتورهای مراکزداده قرار دارد. یکی از این روش‌ها برای دستیابی به این اهداف، سوئیچ به سوی انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر با استفاده از ماژول‌های UPS دارای Frequency Regulation Functionality برای تولید برق است. این فناوری به UPS اجازه می‌دهد تا با شبکه برق در تعامل باشد و میان بخش‌هایی که پرمصرف هستند و بخش‌هایی که مصرف برق پایین‌تری دارند ولی میزان برق بیشتری در اختیار دارند؛ یک تعادل ایجاد کند. همین‌طور، در سال ۲۰۲۲ شاهد استفاده بیشتری از سیستم‌های ذخیره انرژی باتری (BESS) خواهیم بود که یک انرژی جایگزین برای مراکزداده است. راه‌اندازی پایلوت سلول‌های سوختی برای کاهش گاز منو اکسید کربن نسبت به ژنراتورهای دیزلی سنتی، افزایش نصب پنل‌های خورشیدی و تلاش بیشتر برای استفاده از خنک‌سازی مایع، از دیگر اتفاقات بزرگ مراکزداده خواهد بود.

حرکت به سوی برق Medium Voltage

در سال ۲۰۲۲، تقاضا برای زیرساخت‌های مراکزداده بزرگ‌تر افزایش خواهد یافت و شاهد استفاده بیشتر از برق Medium Voltage یا MV هستیم. برق MV مزایای زیادی مانند قابلیت اطمینان و تلفات کمتر دارد و باعث کاهش خطرات می‌شود. در حالی‌که شاید بسیاری از مراکزداده و اپراتورها با تجهیزات MV آشنایی نداشته باشند؛ باید گفت این تجهیزات مقاوم‌تر بوده و در فشار بار کاری مصرف برق، قدرت تحمل‌پذیری بیشتری دارند.

راه‌کارهای ماژولار بیشتر

اپراتورهای مراکزداده در سال ۲۰۲۲ برای ایجاد ظرفیت‌های بیشتر و پاسخ‌گویی به این حجم از تقاضاهای ذخیره‌سازی و محاسبات، استفاده بیشتری از راه‌کارها و مدل‌های ساختمانی و تجهیزات ماژولار و پیش‌ساخته نسبت به مدل‌های سنتی خواهند داشت. استفاده از تجهیزات ماژولار و سازه‌های پیش‌ساخته، سرعت احداث مراکزداده را تا ۵۰ درصد نسبت به مدل‌های سنتی افزایش می‌دهند. مراکزداده ماژولار می‌توانند به راحتی مقیاس‌پذیر باشند و در هر شرایط یا مکانی نصب شوند. این دستگاه‌ها غالبا دارای قابلیت‌های دیجیتالی داخلی مانند مدیریت کارایی انرژی و تجهیزات هستند و به اپراتورها کمک می‌کنند مصرف انرژی مرکزداده را اندازه‌گیری، مدیریت و در صورت نیاز کاهش دهند. تقاضا برای استفاده از مراکزداده لبه شبکه نیز باعث شده، مراکزداده سیار و ماژولار در کانون توجه بیشتری قرار بگیرند.

کمبود شدید نیروی انسانی ماهر

چندین منبع معتبر تحلیل‌گر بازار نسبت به ایجاد «گپ مهارتی» در صنعت مرکزداده برای سال ۲۰۲۲ هشدار دادند. پیش‌بینی می‌شود کمبود فزاینده تکنسین‌های ماهر، روی برنامه‌های پیمان‌کاران برای ایجاد ظرفیت‌های جدید تاثیرات عمیقی داشته باشد. علاوه بر کمبود مشاغل متخصص، استخدام و حفظ کارمندان فعلی مراکزداده نیز با مشکلاتی روبرو است و چالش‌های بیشتری در سال ۲۰۲۲ خواهد داشت. در این سال، شاهد علاقه بیشتری نسبت به پشتیبانی از راه دور خواهیم بود؛ چون در این حوزه شاهد ورود فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده (AR)  برای پشتیبانی و عیب‌یابی سریع از راه دور هستیم. اپراتورهای مراکزداده هر روز نیاز بیشتری به افراد متخصص به‌ویژه در حوزه محاسبات ابری پیدا می‌کنند ولی در بازار، متخصصان کمتری یافت می‌شود.

جلوگیری از قطعی‌ها و دان‌تایم

جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد هر قطعی برق به طور متوسط زیانی ۷۴۰ هزار دلاری روی دست مشتریان اپراتورهای مراکزداده می‌گذارد. در سال ۲۰۲۲، شاهد افزایش تلاش‌ها برای جلوگیری از قطعی برق و ایجاد دان‌تایم خواهیم بود. اپراتورها با استفاده از آخرین فناوری‌ها مانند دیجیتالی‌سازی فرآیندهای کنترل سیستم‌های برقی، تعمیر و نگهداری پیش‌گیرانه و به‌کارگیری توپولوژی‌های شبکه برق کارآمدتر، می‌خواهند دان‌تایم صفر داشته باشند. 

مراکزداده لبه بیشتر

پاندمی ویروس کرونا، چالش‌های زیرساخت‌های فناوری اطلاعات سنتی را آشکارتر کرد و طبق آمار، ۸۷ درصد شرکت‌ها وادار شدند در سیاست‌های اتصال از راه دور خود تجدیدنظر کنند. در سال ۲۰۲۲، محاسبات در لبه شبکه و مراکزداده در لبه، پایه‌ای برای موفقیت کسب‌وکارها عمل خواهد کرد. به طور خاص، توجه ویژه‌ای به مدل محاسباتی لبه‌گرای توزیع‌شده و سرویس‌های در دسترس لبه (SASE) می‌شود. در بحران کووید-۱۹، محبوبیت SASE به سرعت افزایش یافته و توجه همگان را به سوی خود جلب کرد. ۶۴ درصد کسب‌وکارها گزارش دادند در حال استفاده از مدل سرویس‌دهی SASE هستند یا برای استفاده از آن برنامه‌ریزی کرده­اند. مراکزداده لبه فقط چالش‌های دسترسی و امنیتی را حل نمی‌کنند؛ بلکه در پی ایجاد یک پلتفرم جدید برای آینده محاسبات در لبه شبکه هستند. این مراکزداده شامل نوآوری‌ها و انعطاف‌پذیری‌هایی هستند که می‌تواند سنگ بنای موفقیت کسب‌وکارها در سال‌های آینده باشد.

خودکارسازی

از ربات‌هایی که به طور خودکار نوارهای مغناطیسی ذخیره‌سازی اطلاعات را جابه‌جا و بازیابی می‌کنند تا ربات‌های نگهبان و امنیتی که در سراسر دیتاسنتر و تاسیسات اطراف آن حرکت کرده و همه‌چیز را زیر نظر دارند؛ اتوماسین در حال ورود به مراکزداده است. البته، منظور از اتوماسیون فقط ربات‌ها نیستند؛ بلکه خودکارسازی فرآیندها، پایش‌ها، نظارت‌ها، کنترل‌ها، دسترسی‌ها و برخی تسک‌های کوچک، بخش بزرگ‌تر و مهمی‌تری از اتوماسیون است. همه‌گیری کرونا و انجام کارها از راه دور، بهترین فرصت برای اتوماسیون و ورود رباتیک به مراکزداده بود. هنوز شرکت‌های بسیار کمی موفق شدند در این زمینه رشد کنند و ابزارهای آن‌ها فقط در دست غول‌های این صنعت است ولی در سال ۲۰۲۲ همچنين شاهد تلاش شرکت‌های میان‌رده بازار برای اتوماسیون خواهیم بود. شرکت IBM یک ربات جاروبرقی به نام Roomba را به حسگرهایی مجهز کرده است که می‌توانند دما و رطوبت محیط مرکزداده را اندازه‌گیری کنند. چندین سال پیش، AOL مدعی شد یک مرکزداده کوچک ساخته است که کاملا بدون نیروی انسانی مدیریت می‌شود. گوگل ربات‌های صنعتی ساخته است که عملیات خرد کردن و تخریب هارددیسک‌های مخدوش و از کار افتاده قدیمی را بسیار سریع‌تر از انسان و به طور خودکار انجام می‌دهند. در کوتاه‌مدت، ربات‌ها در کنار انسان‌ها کار کرده و برخی ضعف‌های آن‌ها در هنگام کار را از بین می‌برند ولی در درازمدت انتظار داریم همه کارهای یک مرکزداده توسط ربات‌ها انجام شود.

ابرمقیاس‌پذیری

چندین منبع اعتقاد دارند Hyperscalability یکی از ترندهای بزرگ صنعت مرکزداده در سال ۲۰۲۲ است. این روزها به مراکزداده ابرمقیاس بیشتری نیاز داریم تا میزبان بیگ دیتای مورد نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های اینترپرایس باشند و از سرویس‌های ابری مانند AWS آمازون، Azure مایکروسافت و کلاود گوگل پشتیبانی کنند. مراکزداده ابرمقیاس می‌توانند کل داده‌ها و سرویس‌های یک شرکت بزرگ را در خود جای دهند. به همین دلیل است که بیش از ۵۰ درصد بازار مراکزداده hyperscale در اختیار سه شرکت گوگل، مایکروسافت و آمازون است. وقتی داده‌ها و سرویس‌های یک شرکت روی یک مرکزداده ابرمقیاس پخش می‌شود؛ امکان تخصیص پردازنده و حافظه و کارت گرافیک و انرژی و سیستم سرمایشی بیشتری فراهم می‌شود و مرکزداده می‌تواند دمای محیط را براساس ترافیک بار کاری مشتری تنظیم کند. ترافیک به طور موثرتر و متعادل‌تری میان سرورها تقسیم می‌شود و انرژی به طور موثرتر و قابل اعتمادتری مدیریت خواهد شد. فقط مواظب باشید که نام این مراکزداده شما را فریب ندهد؛ این مراکزداده از نظر اندازه متمایز نیستند بلکه از نظر ارائه حداکثر فضا، طبقات و منابع تخصیص یافته به مشتری تعریف می‌شوند.