در بخش‌های قبلی این مقاله درباره ملاحظات کلی پیش از شروع طراحی، سایت  مرکزداده، اتاق سرور و اتاق‌های جانبی یک مرکزداده جدید و به روز صحبت  کردیم. در ادامه این مقاله می‌خواهیم وارد اتاق کامپیوتر مرکزداده بشویم و  به طور خاص درباره کف کاذب در مقابل کف تخت،  بحث کنیم. بسیاری از شرکت‌ها  به خاطر در نظر گرفتن منافع‌شان و سود و زیانی که می‌برند، طرفدار یکی از  این انواع کف هستند؛ ولی شرکت‌های سازنده مرکزداده باید به دنبال روشی  بهینه برای کسب‌وکار خودشان باشند و درگیر رقابت‌های بازار یا تبلیغات این  شرکت و آن شرکت نشوند. 

                                

کف کاذب در مقابل کف تخت

همانند بخش‌های دیگر مرکزداده، تصمیم‌گیری درباره کف اتاق سرور بدون در  نظر گرفتن فاکتورهای دیگر امکان‌پذیر نیست. پارامترهای مختلف دخیل در این  تصمیم‌گیری، تنوع طراحی را نتیجه می­دهد. حداقل پارامتری که باید در نظر  گرفت، سیستم سرمایشی مرکزداده است. دو ملاحظه مهم و کلی وجود دارد که باید  در انتخاب طراحی‌، مدنظر قرار گیرد تا چشم‌انداز کلی محو نگردد.

ملاحظه اول، توجه به هزینه کلی مرکزداده است. به طور ساده، فرض کنیم  استفاده از یک کف کاذب مستلزم پرداخت مبلغ 25 دلار برای هر فوت مربع است.

در حالی که با یک محاسبه ساده و سریع متوجه می­شویم که استفاده از کف تخت  25000 دلار در هر هزار فوت مربع صرفه‌جویی خواهد داشت. این محاسبه مربوط به  استفاده از کف تخت است، اما با حذف کف کاذب نیاز به نصب و راه‌اندازی یک  لایه ضد استاتیک در بتن دارد، که هزینه‌ای برابر 12 دلار برای هر فوت مربع  در بر خواهد داشت. بنابراین، نصف مبلغ صرفه­جویی ناشی از نصب کف تخت از بین  می‌رود. ملاحظات دیگری نیز به طور بالقوه می­تواند روی هزینه کلی تاثیر  گذارد.

ملاحظه دوم، آینده‌نگری و چشم‌انداز نهایی است. وقتی شما یک مرکزداده  می‌سازید، تا سال‌ها درگیر هستید و باید براساس آن برنامه‌ریزی کرده و  کسب‌وکارتان را رهبری کنید و فناوری‌های مختلفی را به کار بگیرید. به عنوان  مثال، اگر شما تصمیم دارید یک طراحی متراکم و سطح بالا انجام دهید، ممکن  است روی کف، فشار وارد شود و آن را بشکند. بنابراین، کف کاذب انتخاب مناسبی  نیست.

از سویی دیگر، اگر به طور مرتب بخواهید رک‌ها، سرور و سیستم­‌های سرمایشی  آن‌ها را ارتقا دهید، کف کاذب گزینه خوبی است و هزینه سربار شما را کاهش  می‌دهد و خیالتان بابت تغییرات آسوده است. قبل از تصمیم‌گیری، باید تمام  جوانب طراحی یک مرکز داده و آینده را در نظر بگیرید و بدانید روزهای آینده و  سال‌های آینده چه می‌خواهید و انتظارات شما چیست.

کابل‌کشی اضافی: قاتل کف کاذب؟

حامیان کف کاذب مدعی هستند که یکی از مزایای آن دسترسی آسان به کابل‌ها و  برطرف کردن مشکلات ناگهانی مانند قطعی کابل است. همچنین، ظاهری زیبا و تر و  تمیز دارد و حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد. اما مخالفان کف کاذب می‌گویند  سینی‌های کابل و دیگر زیرساخت‌های کابل‌کشی ساختاریافته یک جایگزین بهتر و  ارزان‌تر برای کف کاذب هستند.

به­ علاوه، در سیستم سرمایشی و دسترسی به تجهیزات زیرساختی رک‌ها و سرورها  کارآمدتر به نظر می‌رسند. در واقع، اگر فرض کنیم استفاده از کف کاذب فقط  به خاطر کابل‌کشی است، استفاده از روش‌های دیگر مانند سینی کابل بهتر و  هزینه سربار کمتری دارد، ولی در عمل کف کاذب تنها برای عبور و پنهان‌سازی  کابل‌ها نیست و فواید دیگری مانند توزیع هوای سرد در ردیف‌ها را نیز دارد.  چون هوای سرد پایین‌تر از هوای گرم قرار می‌گیرد و عمدتاً در کف اتاق‌های  کامپیوتر و سرورها جریان دارد.

پارامترهای دیگری هم در این موضوع دخیل هستند. کف کاذب برای پنهان‌سازی و  ذخیره‌سازی کابل‌ها مناسب است و هوای سرد را عبور می‌دهد ولی اگر همین  کابل‌کشی به طور ضعیف انجام شود و اصولی نباشد، مانع جریان هوای سرد  می‌گردد و می‌تواند خطرآفرین باشد. در این حالت، جریان هوای سرد کاهش یافته  و روی بهره‌وری تجهیزات و کل مرکزداده تاثیر می‌گذارد.

شاید بگویید ترکیب کف کاذب و با تجهیزات زیرساختی مانند سینی کابل بتواند  رویکردی موثر باشد. البته ایده خوبی است و احتمالاً جواب می‌دهد ولی  هزینه­ها افزایش می‌یابد و مشکلات دیگری مانند کاهش سرعت پیشرفت کار و  توسعه را در بر خواهد داشت. کف کاذب یک ضعف دیگر هم دارد. بخشی از فضای  استاندارد میان کف و سقف را می‌گیرد و برای کارهای دیگری یا زمان آتش‌سوزی  دردسرآفرین است.

سیستم سرمایشی

انتخاب سیستم سرمایشی و انتخاب کف کاذب ممکن است منجر به از دست رفتن یکی  از این دو مورد شود. به طور مثال، انتخاب یک سیستم سرمایشی با مایع سرد و  چگالی بالا که باید مایع میان رک‌ها در جریان باشد، مانع استفاده از کف  کاذب می‌شود. برخی از این دلایل:

 • محدودیت‌های وزنی: کف کاذب قابلیت حمل بار کمتری نسبت به کف بتنی دارد.  بنابراین، یک مرکزداده با تعداد زیادی رک به اندازه کافی سنگین خواهد بود و  دیگر به شما اجازه نمی‌دهد لوله‌های مایع و دیگر سیستم‌های سرمایشی را نصب  و اجرا کنید. حتی شما باید وزن افرادی که قرار است در میان ردیف‌های رک‌ها  تردد کنند و فشار رک‌های متحرک را هم به حساب بیاورید.
 • کاهش فضای عمودی: اگر از سیستم سرمایشی مایع استفاده کنید، کف کاذب موجب  کاهش ارتفاع اتاق می‌گردد. کف‌های بتنی فضای بیشتری برای استفاده رک‌ها و  سیستم سرمایشی فراهم می‌کنند و مدیریت کابل‌کشی‌های اضافه می‌تواند با  رویکردهای دیگری جایگزین شود.
 • تعمیر و نگه‌داری آسان‌تر: بدون کف کاذب، تمیز کردن و نگه‌داری سیستم  سرمایشی آسان‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد. در حالی که با کف کاذب ممکن است  خطرساز و از نظر ایمنی نگران­کننده باشد.

حتی اگر شما تصمیم بگیرید که از سیستم سرمایشی سنتی مبتنی بر هوا استفاده  کنید، کف کاذب غیرضروری است. هوای سرد می‌تواند با استفاده از زیرساخت‌های  اضافی یا سیستم‌های تهویه هوا میان ردیف‌های رک جریان داشته باشد و هوای  گرم و سرد هدایت شود.

ملاحظات کلیدی

هنگام انتخاب میان کف کاذب و کف تخت باید پارامترهای کلیدی زیر را مدنظر  قرار دهید. به طور طبیعی، ممکن است برای شما برخی از این پارامترها مهم‌تر  از بقیه باشند:

 • هزینه
 • محدودیت‌های وزنی
 • سیستم سرمایشی
 • کابل‌کشی پنهان یا مشخص
 • ایمنی محیط
 • ارتفاع اتاق
 • زلزله و خطرات لرزه‌‌ای
 • توسعه مرکز داده
 • فناوری‌های جدید (تغییر رک یا سرور یا نحوه آرایش این تجهیزات)

طبق تحقیقات شرکت Uptime در سال 2011، بیش از 90 درصد مراکز داده از کف  کاذب استفاده می‌کردند. اگرچه این آمار نشان می‌دهد استقبال از کف کاذب  بیشتر است اما طراحی‌های جدید مراکز داده بیشتر به سوی استفاده از کف تخت  می‌رود و خود این موسسه پیش‌بینی می‌کند در آینده فقط 48 درصد از این مراکز  داده از کف کاذب استفاده کنند یا روی طراحی کف کاذب باقی بمانند.

نتیجه‌گیری

در دهه گذشته، کف کاذب یک ضرورت برای طراحی مرکز داده بود اما به مرور ورق  به نفع کف تخت برگشت و در طراحی‌های جدید از این نوع کف استفاده می‌شود.  مزیت‌هایی مانند تحمل وزن بیشتر یا مدیریت ساده‌تر کابل‌های اضافی یا هزینه  سربار کمتر باعث شده‌اند امروزه کف تخت بیشتر استفاده شود و بر کف کاذب  برتری داشته باشد. اما همان‌طور که در ابتدا گفتیم، انتخاب شما به بودجه و  پارامترهای دیگری که در مرکز داده متناسب با کسب‌وکار دارید، بستگی دارد.  صنعت ساخت مرکز داده ممکن است روی کف‌های تخت تاکید و اصرار داشته باشد ولی  این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام گزینه بهترین پاسخ به نیاز شما و  همچنین مناسب آینده است.