ممکن است مراکز دادة قدیمی دیگر نتوانند به نیازهای محاسباتی، سرمایشی و  درخواست‌های ساختاری بی‌درنگ پاسخ دهند و از مزایای فناوری‌های جدید بهره  بگیرند؛ و مدیران کسب‌وکار به این نتیجه برسند که زمان خداحافظی با مرکز  دادة قدیمی فرارسیده است و باید به سراغ ساختن یک تاسیسات جدید باشند.  خوش‌بختانه؛ این تنها راه‌حل نیست و برخی مراکز داده را می‌توان با  به‌روزرسانی و بازسازی در ازای هزینه‌های قابل قبول مدرن‌سازی کرد. مرکز  دادة مدرن به کسب‌وکارها کمک می‌کند به سراغ بازارها و استانداردهای جدیدی  بروند و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را بهبود ببخشند تا در نهایت  محصولات و خدمات بهتر و بیشتری با سرعت بالاتری ارایه دهند و بهره‌وری  بالاتری داشته باشند. در ادامه پنج استراتژی به‌روزرسانی را بررسی می‌کنیم  که می‌توانند به مراکز دادة قدیمی زندگی دوباره ببخشند:

                                

۱- افزایش دمای فعالیت مرکز داده

سال‌های طولانی تصور می‌شد مراکز داده باید در دماهای محیطی پایین و سرد  کار کنند و همانند گوشت و مرغ درون کانتینرهای بسیار سرد و فریزشده  نگه‌داری شوند.

اما تحقیقات مختلف در سال‌های اخیر و به‌خصوص تحقیق گسترده سازمان تجهیزات گرمایشی، سرمایشی و تجهیزات تهویة مطبوع ASHRAE امریکا نشان می‌دهد نیازی نیست مراکز داده حتما در دمای محیطی پایین کار  کنند و سرورها و تجهیزات جدید می‌توانند در دمای بالا به طور قابل اعتمادی  کار کنند.

در سند ۲۰۰۸ موسسة ASHRAE برای مراکز دادة کلاس  یک، محدودة دمایی ۵۶ تا ۸۰ درجة فارنهایت پیشنهاد شده است. در سند سال ۲۰۱۱  این موسسه محدودة دمایی ۵۹ تا ۹۰ درجة فارنهایت برای تجهیزات سروری  حرفه‌ای Enterprise پیشنهاد شده است و سرورهای معمولی در کنار دیگر تجهیزات مرکز داده می‌توانند در دمای ۴۱ تا ۱۱۳ درجة فارنهایت فعالیت کنند.

بنابراین؛ نیازی نیست برای تامین سرمایش مرکز دادة فعلی خود هزینه‌های  زیادی را متحمل شوید و می‌توانید از محصولات و راه‌کارهای سرمایشی جایگزین  یا مکمل، مانند هوا و باد استفاده کنید.

وقتی دمای فعالیت مرکز داده را افزایش می‌دهید؛ اجازة نصب تجهیزات جدید  خواهید یافت یا اینکه برخی سرورهای قدیمی را با مدل‌های جدیدتر جایگزین  کنید و نگران خنک‌کنندگی آن‌ها نباشید. زیرا سیستم‌های جدید قدرت تحمل دمای  بالایی دارند و در دماهای بالاتر هم با کارایی خوبی کار می‌کنند.

۲- به‌روزرسانی سرورها و سیستم‌ها، برای تقویت و بهره‌وری بیشتر

سرورها بیشترین مصرف انرژی در یک مرکز داده را دارند؛ چون پردازنده‌ها و  حافظة رم، قطعاتی با مصرف انرژی بسیار بالا هستند. بدیهی است سازمان‌ها  می‌توانند با به‌روزرسانی سرورهای خود و جایگزین کردن مدل‌های جدید یا  استفاده از سیستم‌ها و راه‌کارهای زیرساخت یکپارچه‌ای مانند UCS سیسکو، بهره‌وری مرکز دادة خود را تا حدود زیادی افزایش داده و از سوی  دیگر مصرف انرژی و هزینه‌های جانبی آن مانند سرمایش را کاهش دهند.

کریس استفن از کارشناسان فنی و طراح مرکز دادة موسسة Kroll Factual Data می‌گوید: «برندهای معتبر دنیا گام‌های بسیار بزرگی در کاهش مصرف انرژی در سرورهای تیغه‌ای و سیستم‌های زیرساختی یکپارچه‌ای مانند UCS و دیگر سیستم‌های یکپارچه برداشته­‌اند.»

وی تاکید می‌کند: «تقریبا تمام سرورهای جدید به میزان قابل توجهی ساده‌تر  مدیریت می‌شوند و در اندازه‌های استاندارد مناسب رک‌ها طراحی شده­اند که  فضای کمتری بگیرند.»

برای مثال پردازندة دو هسته‌ای قدیمی Xeon 7130M اینتل در حدود ۱۵۰ وات مصرف انرژی دارد در حالی که پردازندة سروری شش هسته‌ای Xeon L7455 فقط ۶۵ وات انرژی می‌خواهد.

با به‌روزرسانی سرورها؛ مراکز داده از تعداد هسته‌های محاسباتی بیشتری سود  برده و قدرت محاسباتی بیشتری خواهند یافت، در حالی که مصرف انرژی در آن­ها  ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به علاوه، سرورهای جدید از انواع سیستم‌های سرمایشی توکار مانند انواع  فن‌ها با درجة چرخش قابل تنظیم، استفاده می‌کنند که باز هم در کاهش  هزینه‌های سرمایشی تمام شده بسیار مناسب هستند.

از سوی دیگر؛ سرورهای جدید میزان حافظة بیشتری دارند که امکان تعریف  ماشین‌ها و سرورهای مجازی بیشتری را می‌دهند و سطوح بالاتری از تقویت اجزای  مختلف را در سرورها فراهم می‌کنند. یعنی یک میزان بار کاری را می‌توان با  تعداد سرور کمتر انجام داد و در خرید تجهیزات جدید صرفه‌جویی کرد.

۳- تغییر طراحی سیستم‌ها و رک‌ها برای بهره‌وری در تامین سرمایش و انرژی

گاهی اوقات بازنگری در طراحی و چینش تجهیزات مراکز داده به شما کمک می‌کند  در سطح جدیدی از بهره‌وری مصرف انرژی و تامین سرمایش قرار بگیرید. برای  مثال؛ ممکن است در یک اتاق سرور، یک واحد سیستم سرمایشی CRAC داشته باشید.

اکنون، با به‌روزرسانی سرورها و به‌کارگیری سرورهای جدید به همان میزان  قدرت محاسباتی در دسترس دارید اما تعداد سرورها تقلیل یافته و به یک چهارم  رسیده است.

در اینجا، دیگر نیازی به استفاده از همان CRAC  نیست و می‌توانید از سیستم‌های سرمایشی کوچک‌تر و جایگزین استفاده کنید و  در مصرف انرژی و هزینه‌های سرمایشی صرفه‌جویی داشته باشید. در این مثال؛  فضای نسبتا زیادی از اتاق سرور شما آزاد شده است که می‌تواند برای  فعالیت‌های دیگر مصرف شود.

رابرت مک‌فالین از متخصصان مرکز داده در دنیا می‌گوید: «در مراکز دادة  جدید بیشتر از راه‌کارهای سرمایشی ردیفی استفاده می‌شود.» وی اعتقاد دارد  راه‌کارهای سرمایشی ردیفی، دقیقا در مکانی که مشکل وجود دارد، نصب و  استفاده می‌شوند و دیگر نیازی به بازسازی کل سیستم یا تغییر کل سیستم  سرمایشی مرکز داده نیست.

همچنین؛ با بازطراحی کابل‌های شبکه، سیم‌های برق و خطوط آب در کف مرکز  داده؛ می­توان از سیستم‌ سرمایشی زیرزمینی موثرتری استفاده کرد. طراحی  نامناسب یک سیستم تهویة هوا یا اجرای نامناسب یک سیستم آب‌رسانی می‌تواند  به شبکه برق یا کابل‌­های مرکز داده خسارت‌های جدید وارد کند و اُفت کارایی  را به همراه داشته باشد.

طراحی و چینش رک‌ها و فضایی که اشغال می‌کنند نیز قابل چشم پوشی نیست!  طراحی نحوة قرارگیری رک‌ها می‌تواند تاثیرات قابل ملاحظه‌ای روی استفاده  بیشتر از فضا برای نصب تجهیزات بیشتر یا سیستم سرمایشی موثرتر داشته باشد.

در برخی مراکز داده از رک‌های با عمق زیاد استفاده می‌کنند که منجر به  سیم‌کشی و کابل‌کشی بیشتر می‌شود و در نتیجه با انبوهی از کابل و سیم روبرو  هستیم که روی هم افتاده یا از رک‌ها و تجهیزات دیگر آویزان هستند.

۴- طرح‌های سرمایشی مکمل یا جایگزین

سیستم‌های گرمایشی مکانیکی و تهویة جریان هوای HVAC جزء اصلی مراکز دادة مدرن امروزی هستند ولی پر هزینه، با مصرف انرژی بسیار  بالا و به طور بالقوه عامل عدم دسترس‌پذیری بالای مرکز داده هستند. وقتی  یک سیستم‌ سرمایشی از کار بیفتد؛ در کمتر از چند دقیقه، کل مرکز داده از  کار خواهد افتاد.

یکی از راهبردهای دستیابی به یک مرکز دادة جدید و امروزی بدون نیاز به  ساخت آن و به‌روزرسانی مرکز داده قدیمی؛ بازسازی و بازنگری در سیستم‌های  سرمایشی است تا بتوان دمای هوای مرکز داده را افزایش داد و از تجهیزات  کمتری استفاده شود تا مصرف انرژی هم کاهش یابد.

روش‌های جایگزین محبوب می‌توانند چیلرهای آبی (water economizers)، سیستم­های سرمایشی تبخیری و سیستم­های سرمایشی هوای آزاد (air economizers) باشند.

در حال حاضر؛ شرکت‌ها و راه‌کارهای زیادی روی سیستم‌های سرمایشی طبیعی  متمرکز شدند و از آب سرد رودخانه‌ها و دریاچه‌ها، هوای سرد مناطق کوهستانی و  سردسیر، مناطقی که بیشتر فصول سال بارانی و برفی هستند، بادهای طبیعی و  انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند.

این راه‌کارها؛ به شدت ارزان‌قیمت بوده و با کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های  عملیاتی همراه می‌شوند. همچنین، در راه‌کارهای جدید سعی می‌شود به جای  سیستم­های سرمایشی بزرگ و سراسری از محصولات سرمایشی متمرکز و ماژولار  استفاده شود تا سازندگان مراکز داده بتوانند به جای نصب یک سیستم سرمایشی  بزرگ در مرکز داده از چند سیستم سرمایشی کوچک در فضاهایی که نیاز هست؛ بهره  ببرند.

در این وضعیت، نیازی به تغییر کل سیستم سرمایشی مرکز دادة قدیمی وجود  ندارد. محصولات جدید گرمایشی و سرمایشی سعی دارند در فضاهای کوچک‌تر  پیاده‌سازی و مستقر شوند و با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌ها؛ جریان هوای  گرم و سرد کمتری را منتقل یا تغییر دمایی دهند.

۵- دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان در سیستم توزیع برق

مراکز داده قلب کسب‌وکارها هستند و باید همیشه در دسترس باشند. قطعی چند  دقیقه‌ای یک مرکز داده می‌تواند میلیون‌ها تومان ضرر مالی به همراه داشته  باشد؛ پس باید سیستم‌ برق‌رسانی آن‌ها مجهز به انواع تجهیزات پشتیبان با  ظرفیت‌های مناسب باشد تا در مواقع لزوم وارد شبکه توزیع برق سراسری مرکز  داده شوند.

به‌روزرسانی سیستم‌های برق اضطراری(UPS) به  مدل‌های جدیدتر می‌تواند در بهبود مصرف انرژی این دستگاه تاثیرگذار باشد و  هم ظرفیت‌های جدیدی از مدیریت برق‌رسانی و توزیع انرژی هوشمند به همراه  انواع ابزارهای گزارش‌گیری و اندازه‌گیری به همراه خود بیاورد.

مک فارلین می‌گوید: «وقتی یک UPS جایگزین می‌شود؛ امیدواریم که سیستم، بهره‌وری بیشتری کسب کند و در برخی مواقع می‌توان پیکربندی‌های افزونگی [N+1] را انجام داد که امکان استفاده از راه‌کارهای ماژولار یا افزایش ظرفیت  سیستم را فراهم می‌کنند.» این کارشناس مرکز داده، هشدار می‌دهد برخی مواقع  به‌روزرسانی دستگاه‌های UPS کافی نیست و باید سیم‌کشی‌های برق در ساختمان‌های قدیمی نیز جایگزین شوند یا سیم‌کشی‌های جدیدی صورت گیرد.

 یک روش دیگر افزایش دسترسی‌پذیری و قابلیت اطمینان در سیستم برق مرکز داده؛ به‌روزرسانی واحد‌های توزیع انرژی (PDU)  رک‌ها است. می‌توان دستگاه مدیریت هوشمند انرژی به رک‌ها اضافه کرد تا  دما، رطوبت و المان‌های دیگری به­طور مرتب اندازه‌گیری و گزارش‌گیری شوند و  تحت نظر باشند.

یک سازمان با به‌روزرسانی دستگاه‌های UPS و PDU می‌تواند گزارش‌گیری کاملی از وضعیت سیستم برقی مرکز دادة خود داشته باشد و  بر این ‌اساس تصمیم‌گیری‌های بهتر و هوشمندانه‌تری دربارة هزینه‌های انرژی  بگیرد.

اگر برای مراکز داده مقدور باشد؛ می‌توانند از انرژی‌های جایگزین دیگر مانند انرژی خورشیدی یا سلول‌های سوختی اکسید جامد مانند  Bloom Energy Servers به‌جای برق استفاده کنند تا در مواقع بحرانی (قطعی برق سراسری یک شهر یا کشور) بتوانند از انرژی جایگزین استفاده کنند.

البته؛ استفاده از انرژی جایگزین در مرکز داده نیازمند ارزیابی‌های دقیق و  همه‌جانبه و در نظر گرفتن شرایط مختلف مانند مقرون‌به‌صرفه بودن و شرایط  کسب‌وکار آن مرکز داده است.