اندرو شاپ (Andrew Schaap)، مدیرعامل Aligned Energy، یکی از شرکت‌های پیشگام در حوزه سیستم‌های سرمایشی مراکزداده، می‌گوید ما روش‌های زیادی برای خنک‌سازی مراکزداده پیدا کردیم ولی هر مرکزداده با مشورت همکاران و مجریان خود در تطابق‌پذیری مراکزداده، باید سراغ یک روش سرمایشی سازگار با آینده برود. انتخاب یک شرکت همکار در پیاده‌سازی و نگهداری سیستم سرمایشی بسیار اهمیت دارد و صاحبان مراکزداده باید بدانند سراغ چه شرکت‌هایی بروند. اندرو در یک سخنرانی خود، درباره وضعیت موجودی که مراکزداده در آن گرفتار شده­‌اند؛ مراکزداده انطباقی که راه‌کاری برای برون‌رفت از این وضعیت هستند؛ سیستم‌های سرمایشی آینده‌نگرانه و ویژگی‌های انتخاب یک شرکت همکار مرکزداده مناسب صحبت کرده است.

چه چیزی مراکزداده را زمین‌گیر کرد؟

خواسته‌های مشتریان، مراکزداده را به سوی ترافیک بار کاری زیاد و تراکم بیشتر سوق می‌دهد. این وضعیت به طور ویژه در مراکزداده ابرمقیاس (hyperscalers)، سرویس‌های ابری و پلتفرم‌هایی که خدمات بازه‌ای فصل به فصل، پروژه به پروژه و روز به روز ارائه می‌کنند؛ بیشتر مشهود است. این مراکزداده دائما با نوسان ترافیک بار کاری روبرو هستند و براساس درآمدها، ظرفیت‌ها و نوع خدمات باید میزبان مشتریان جدیدی از بازار با خواسته‌های تازه و محاسبات بیشتر باشند.

اگرچه، پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه آی‌تی امکان ارائه سرویس‌های محاسباتی بسیار قدرتمند برای پشتیبانی از هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، اینترنت اشیا و کاربردهای کلان داده را فراهم کرده است ولی مراکزداده هنوز به صورت کندی رو به جلو حرکت می‌کنند. به طور خاص، بسیاری از مراکزداده هنوز نتوانستند خودشان را با محیط‌هایی با تراکم بالا، متغیر و ترکیبی وفق دهند.

از عواقب این کندی و عدم تطابق با نیازهای روز می‌توان به مشکلات برق، فضای فیزیکی برای توسعه ظرفیت‌ها، مصرف بالای انرژی و سیستم‌های سرمایشی اشاره کرد. در نتیجه، این مراکزداده برای پاسخ‌گویی به نیازهای بازار ناکارآمد هستند و نمی‌توانند چابکی لازم برای تغییر سریع، مطابق نیازهای مشتری را داشته باشند. هرگونه توسعه و تلاش این مراکزداده برای دستیابی به تراکم بالاتر و ارائه ظرفیت‌های جدید محاسباتی به ناپایداری سیستم، از دست رفتن قابلیت دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان می‌انجامد، و هرگونه مقیاس­پذیری غیر ممکن می­گردد. در این شرایط به نظر می‌رسد باید کل زیرساخت یک مرکزداده تغییر کند؛ از جمله سیستم‌های  تامین و توزیع برق، سیستم سرمایشی و کابل‌کشی‌ها که هزینه‌های زیادی در پی خواهد داشت. بنابراین، این مراکزداده گرفتار یک دور باطل و ناامیدکننده می‌شوند و به نظر می‌رسد روز به روز در انزوای بیشتری قرار می‌گیرند و مشتریان قدیمی خود را هم از دست خواهند داد.

در این فضا، مراکزداده تطبیق­‌پذیر (adaptive data center) مطرح می‌شوند که زیرساخت‌های پویایی برای بارهای کاری متغیر آی‌تی دارند. همچنین، براساس تقاضاهای مشتریان می‌توانند به یک مدل مقیاس‌پذیر و منعطف‌تر سوئیچ کنند. یکی از عناصر اصلی یک مرکزداده تطبیق‌­پذیر، سیستم سرمایشی آینده‌نگرانه و متغیر است.

سیستم سرمایشی آینده‌نگر

یک مرکزداده تطبیق‌­پذیر می‌تواند از انواع تراکم‌های بالا، ثابت و یا متغیر بدون به چالش کشیدن ظرفیت یا کارایی مرکزداده پشتیبانی کند. برای رسیدن به این هدف، آنچه ارائه‌دهنده‌های خلاق خدمات مراکزداده از سیستم سرمایشی و دورنمای سیستم الکتریکی درک می‌کنند؛ این است که چگونه معماری یک مرکزداده سنتی به پویا تغییر کند تا بتواند انواع  تراکم بار کاری و را و همچنین جریان برق مصرفی را پاسخ‌گو باشد 

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مرکزداده روش‌های متنوعی برای سیستم‌های سرمایشی پیشنهاد می‌دهند ولی آنچه مهم است؛ حذف گرما از محیط به صورتی کاملا مقیاس‌پذیر و کارآمد است تا بتوان بارهای کاری متغیر و تراکم بیشتر را جواب‌گو باشد. هر سیستم سرمایشی خلاقانه و نوآورانه یا پیشرفته‌ای برای مرکزداده شما مناسب نیست.

بهتر است مسئولین مراکزداده همیشه با یک شرکت همکار و مشاور برای سیستم‌های سرمایشی خود در ارتباط باشند و هنگامی که می‌خواهند به سوی یک مرکزداده انطباقی بروند؛ بهترین راه‌کار سیستم سرمایشی متناسب با اهداف خود را انتخاب کنند.

برای یافتن بهترین راه‌کار سیستم سرمایشی در یک مرکزداده انطباقی باید  معیارهای زیر را در هنگام انتخاب یک همکاری سیستم سرمایشی در نظر بگیرید:

پاسخ‌گویی و مانایی

از آن‌جایی که بارهای ترافیکی آی‌تی ماهیتی کاملا متفاوت و متغیر دارند؛ یک همکار سیستم سرمایشی باید همیشه آماده پاسخ‌گویی باشد و به سرعت نسبت به نیازهای شما، واکنش مناسبی نشان بدهد. خیلی اهمیت دارد که فناوری سیستم سرمایشی شما براساس تقاضاهای سرازیر شده به سرور، به صورت بی‌درنگ و در یک زمان بسیار پایین بهینه‌سازی و به‌روزرسانی شود. مثلا، باید به سرعت چیلرها و پمپ‌ها براساس نیازهای جدید تعویض شوند یا روی تنظیمات جدیدی قرار بگیرند تا بار کاری متغیر را مدیریت کنند. 

یک سیستم سرمایشی کارآمد باید فارغ از موقعیت مکانی، بار کاری، شرایط آب و هوایی و دیگر متغیرها، کارآمدی خود را حفظ کند و در پارامترهایی مانند PUE خروجی نزدیک به ۱.۱۵ داشته باشد. 

از دیگر وظایف شرکت همکار سیستم سرمایشی، کاهش مصرف آب و انرژی است تا اثرات منفی زیست محیطی مراکزداده کاهش پیدا کند و از سوی دیگر هزینه کلی مرکز داده  (TCO) نیز بالا نرود. راهکارهای این شرکت‌ها باید قابلیت مانایی (Sustainability) داشته باشند تا یک پایداری و پایابی در محیط ایجاد کنند و باعث برهم زدن نظم محیط زیست نشوند. کنترل مصرف انرژی، کنترل و هدایت جریان هوای گرم خارج شده از مرکزداده، کنترل مصرف آب یا هر ماده خنک‌کننده دیگر، بررسی عواقب و جوانب فعالیت سیستم سرمایشی برای محیط، انسان‌‌ها، موجودات زنده و گیاهان و یافتن راه‌کارهایی برای کاهش عواقب منفی احتمالی، همگی جزو وظایف شرکت‌های همکار و پیاده‌کننده سیستم‌های سرمایشی است.

قابلیت اطمینان و ابرمقیاس‌پذیری

شرکت‌هایی در دنیا وجود دارند که روش‌های نوآورانه و خلاقانه‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های سرمایشی در پیش گرفتند. این شرکت‌ها سعی می‌کنند پیچیدگی‌های سیستم‌های سرمایشی را کاهش داده و اجزای اصلی را در مکان‌های قابل اطمینان و مقیاس‌پذیر نصب کنند. چیلرها، فن‌ها، لوله‌کشی‌ها و سیستم­های تهویه‌ می‌توانند کاملا متغیر و منعطف باشند تا هر مرکزداده براساس معماری و نیاز خود سراغ نصب این اجزا برود. این شرکت‌ها سعی می‌کنند در نقاطی که معمولا مراکزداده از کار می‌افتند؛ بالاترین قابلیت اطمینان را به وجود بیاورند و هر زمان که نیاز به گسترش سیستم‌ها بود؛ در هر زمان و موقعیت مکانی دوباره اجزای جدید سیستم‌ها را مستقر و راه‌اندازی کنند. 

یک رویکرد انطباقی برای سیستم سرمایشی در نظر بگیرید

مراکزداده بهتر است تمام استراتژی و انرژی خود را روی یک فناوری سیستم سرمایشی متمرکز نکنند و بیشتر به فکر داشتن یک همکار یا مشاور حرفه‌ای در زمینه سیستم‌های سرمایشی باشند تا بتوانند در هر زمان که نیاز بود؛ براساس بار ترافیکی کاری جدید مشتریان، سیستم سرمایشی را به‌روزرسانی و بازپیکربندی کنند. این همکار مرکزداده باید قابلیت پاسخ‌گویی سریع، مانایی، پایدارپذیری، قابلیت اطمینان و قابلیت مقیاس‌پذیری را داشته باشد تا با ارائه انواع روش‌های ابتکاری خنک‌کننده مرکزداده، نیازهای آینده را برطرف کند. یک همکار مرکزداده مطمئن باید بتواند سیستم شما را در برابر تغییرات آینده مقاوم‌سازی کرده یا ارتقا دهد تا بتوانید همیشه میزبان مشتریان جدید و نوظهور در بازار با خواسته‌های محاسباتی بیشتر و پیچیده‌تر باشید. یک همکار مرکزداده خوب در بخش سیستم سرمایشی می‌تواند برای سال‌های طولانی شما را در اوج نگه دارد و از هزینه‌های سرمایه‌گذاری، توسعه و افزایش ظرفیت بکاهد.