در سال‌های اخیر، متخصصان فناوری اطلاعات سعی کردند با تمرکز بر یک مهارت و مدرک تخصصی، آینده شغلی و درآمد بالا را باهم تضمین کنند. براساس آخرین اطلاعاتی که شرکت فعال حوزه آموزش، Skillsoft منتشر کرده است؛ اگر می‌خواهید بالاترین درآمدها را در سال ۲۰۲۳ کسب کنید؛ باید روی مدارک فضای ابری یا امنیت سایبری سرمایه‌گذاری کنید. گزارش جدید این شرکت که در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ منتشر شده است؛ ۱۵ مدرک IT پردرآمد امسال را معرفی می‌کند که برخی از آن‌ها شامل مهارت‌های شبکه و دیتاسنتری مانند AWS Certified Solutions Architect، Certified Information Security Manager، Google Cloud Architect و Certified Information Systems Security Professional می‌شوند. 

در ادامه، نگاهی به ۱۵ گواهی‌نامه پردرآمد حوزه IT در سال ۲۰۲۳ خواهیم انداخت:

پردرآمدترین مدارک فناوری

۱- AWS Certified Solutions Architect Professional

در بالای فهرست، مدرک معمار راهکارهای AWS با درآمد سالیانه ۱۶۸.۰۸۰ دلار قرار دارد. در این نقش، فرد باید زیرساخت‌های ابری پیچیده خدمت وب آمازون را طراحی، استقرار و پشتیبانی کند. برای دستیابی به این مدرک، یک فعال در حوزه AWS باید چندین سال تجربه کار عملی، مهارت‌های برنامه‌نویسی، مهارت کار با سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و سرویس‌های مختلف AWS را داشته باشد.

۲- Certified Information Security Manager

مدیر امنیت اطلاعات یا CISM، دومین مدرک پردرآمد سال با حقوق سالیانه ۱۶۲.۳۴۷ دلار است. در این نقش، شما باید امنیت اطلاعات یک شرکت را مدیریت، طراحی و ارزیابی کنید. برای دریافت این گواهی‌نامه، باید سطح خاصی از تخصص در امنیت اطلاعات دولتی، مدیریت خطر امنیت اطلاعات، برنامه‌‌ها و طرح‌های امنیت اطلاعات و مدیریت حوادث داشته باشید. پیش از شرکت در این آزمون، حداقل ۵ سال تجربه حرفه‌ای در چندین حوزه تخصصی نیاز دارید.

۳- Google Cloud Professional Cloud Architect

معمار ارشد فضای ابری سرویس‌های گوگل کلاود، سومین مدرکی است که با دریافت آن، می‌توانید بالاترین درآمد سالیانه را در میان مدارک IT از آن خود کنید. پس از کسب این مدرک، باید بتوانید سرویس‌های ابری گوگل را راه‌اندازی کنید؛ مدیریت زیرساخت‌ها و بهبود فرآیندها را به دست بگیرید و روی صفر تا صد گوگل کلاود تسلط داشته باشید. اگر می‌خواهید سراغ دریافت این مدرک بروید؛ بهتر است ابتدا حداقل ۳ سال تجربه کار عملی در گوگل کلاود و یک سال تجربه طراحی و مدیریت راهکارهای Google Cloud را داشته باشید.

۴- Certified Information Systems Security Professional

کارشناس ارشد امنیت سیستم‌های اطلاعاتی یا CISSP با حقوق سالیانه ۱۵۸.۱۹۰ دلار، چهارمین مدرک پردرآمد دنیای فناوری در سال ۲۰۲۲ بوده است. این گواهی‌نامه تا حدودی مشابه مدرک CISM است و توانایی شما را در طراحی، پیاده‌سازی و مدیریت یک برنامه امنیت اطلاعات سایبری را می‌سنجد. برای دستیابی به این سطح از تخصص، باید حداقل ۵ سال تجربه کاری مرتبط با دو یا چند حوزه CISSP مانند امنیت و مدیریت ریسک، معماری و مهندسی امنیت، مدیریت احرازهویت و دسترسی، ارزیابی و تست امنیتی و توسعه نرم‌افزار را نیاز دارید.

۵- AWS Certified Solutions Architect Associate

پنجمین مدرک پردرآمد سال با حقوق سالیانه ۱۵۵.۰۱۹ دلار، کارشناس معماری راهکارهای AWS است. این مدرک، پیش‌نیاز مدرک AWS Certified Solutions Architect Professional محسوب می‌شود و برای افرادی که تجربه مدیریت و طراحی سیستم‌های AWS با تاکید بر طراحی سیستم‌های مقاوم در برابر آزمون و خطا و سیستم‌های مقرون به صرفه AWS را دارند؛ بسیار مناسب است. افرادی که می‌خواهند دنبال این مدرک برود؛ باید با AWS Well-Architected Framework آشنا بوده و حداقل اصول برنامه‌نویسی در شبکه را بلد باشند. کدنویسی عمیق و پیشرفته برای این مدرک نیاز نیست.

۶- AWS Certified Security Specialty

میانگین درآمد سالیانه دارندگان مدرک AWS Certified Security Specialty حدود ۱۵۰ دلار است. شما در این نقش، باید امنیت اطلاعات روی بسترهای AWS را تضمین و مسایل امنیتی چالش‌برانگیز در این حوزه را حل و رفع کنید. برای دریافت این گواهی‌نامه، حداقل باید ۵ سال تجربه و دانش در نقش IT security را داشته باشید که دو سال آن را روی امن‌سازی بار کاری AWS تمرکز کرده باشید. افزون بر این، باید با سرویس‌های امنیتی AWS، استراتژی‌های ثبت و نظارت، مدل‌های تهدید امنیت ابری و عملیات‌ها و خطرات امنیتی آشنا باشید.

۷- Project Management Professional

کارشناس ارشد مدیریت پروژه یا PMP در سال به طور میانگین ۱۴۸.۲۹۰ دلار دریافت می‌کند. مدیران پروژه وظیفه تعریف، سازمان‌دهی و مدیریت پروژه‌ها از ابتدا تا انتها را بر عهده دارند. برای دریافت این مدرک با ارزش، شما باید یک مدرک دانشگاهی مرتبط و همین‌طور ۳ الی ۴ سال سابقه و تجربه مدیریت پروژه‌ها را در کارنامه داشته باشید. همین‌طور، نیاز دارید دوره ۳۵ ساعته مدیریت پروژه یا گواهی‌نامه CAPM را داشته باشید. افرادی که دارای دیپلم دبیرستان هستند؛ علاوه بر آموزش مدیریت پروژه یا مدرک CAPM، باید حداقل ۵ سال تجربه کاری داشته باشند.

۸- Nutanix Certified Professional—Multicloud Infrastructure

دارندگان مدرک NCP-MCI می‌توانند در سال حقوقی ۱۴۷.۱۶۹ دلاری دریافت کنند. این مدرک، مهارت‌های شما در استقرار، مدیریت و عیب‌یابی نودها، بلوک‌ها و کلاسترهای Nutanix AOS 5.20 را در اینترپرایس کلاود، افزایش می‌دهد. از جمله قادر خواهید بود از Prism Element برای مدیریت میزبانی AHV و ماشین‌های مجازی، استفاده کنید.

۹- Microsoft Certified Azure Solutions Architect Expert

شاید شما دوست داشته باشید یک معمار حرفه‌ای راهکارهای Azure مایکروسافت باشید و در سال ۱۴۲.۹۷۵ دلار بگیرید. برای این گواهی‌نامه حوزه IT، باید تجربه بالایی در طراحی راهکارهای ابری و ترکیبی سرویس مایکروسافت Azure داشته باشید. مایکروسافت توصیه می‌کند یک معمار ارشد Azure، تخصص‌های سطح بالایی در شبکه، DevOps، مجازی‌سازی، امنیت و آشنایی با قوانین دولتی و حاکمیتی داشته باشد.

۱۰- Google Cloud—Cloud Digital Leader

دهمین مدرک پر درآمد دنیای IT در سال ۲۰۲۲ برای گوگل کلاود با حقوق سالیانه ۱۴۲.۷۰۷ دلار است. برای دریافت این مدرک، ضمن اینکه باید دانش کافی از پلتفرم و خدمات ابری گوگل داشته باشید؛ لازم است در حوزه‌هایی مانند تحول دیجیتال با گوگل کلاود، نوسازی زیرساخت‌ها و اپلیکیشن‌ها، نوآوری داده‌ها و امنیت گوگل کلاود نیز اطلاعات و مهارت‌هایی داشته باشید. 

علاوه بر ۱۰ مدرک پر اهمیت گفته شده در بالا، مدارکی دیگر برای متخصصان IT وجود دارد که باز درآمدهای بالای سالیانه را رقم می‌زنند:

CISA—Certified Information Systems Auditor  با حقوق سالیانه ۱۴۲.۳۳۶ دلار

AWS Certified Big Data—Specialty  با حقوق سالیانه ۱۳۸.۴۰۳ دلار

VMware Certified Professional—Data Center Virtualization (VCP-DCV)  با حقوق سالیانه ۱۳۸.۳۴۹ دلار

 AWS Certified Cloud Practitioner با حقوق سالیانه ۱۳۵.۶۱۲ دلار

CCNP Enterprise با حقوق سالیانه ۱۳۳.۵۶۸ دلار

این فهرست می‌تواند ادامه داشته باشد و از چندین مدرک تخصصی فناوری دیگر نام برد که درآمدهای سالیانه بالای صد هزار دلار برای دارندگان‌شان به ارمغان می‌آورند. نکته بسیار مهم حاصل از تجزیه و تحلیل مدارک پردرآمد سال‌های اخیر، پیشتازی مدارک شبکه، دیتاسنتر و کلاود هستند که جهت‌گیری بازار و سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهند و البته کمبود شدید نیروی ماهر و متخصص در این حوزه‌ها. 

مشخص است هر فردی بتواند روی مدارک دیتاسنتر، کلاود، مجازی‌سازی و مهندسی شبکه سرمایه‌گذاری کند و تجربه خوبی نیز در کنار آن‌ها داشته باشد؛ برنده بزرگ این بازار است.