بیش از هر زمان دیگری مراکزداده به دروازه‌ای رو به فرصت‌های جدید،  پاسخگویی به حجم زیاد اطلاعات، برنامه‌های کاربردی و نیازهای منابع IT برای  رشد و نوآوری تبدیل شده‌اند. شرکت‌های سازندة تجهیزات مراکزداده به خوبی  از این فرصت‌های ایجاد شده آگاهی دارند و تلاش می‌کنند بسترهایی برای تحول  در زیرساخت‌های مراکزداده فراهم کنند. از سوی دیگر، تنها وجود یک مرکزداده  ارزش‌آفرین نیست بلکه باید به سوی مراکزدادة موثر و کارآمد حرکت کرد. در  مقالة پیش‌رو، سعی می‌کنیم پنج استراتژی مهم برای غلبه بر محدودیت‌های  زیرساخت‌های سنتی IT و انتقال اطلاعات به مرکزداده را برای رشد سریع‌تر  شرکت‌ها معرفی کنیم. 

                                

رشد، نیازمند مقیاس‌پذیری انعطاف‌پذیر است

حجم بارکاری مراکزداده مانند سابق قابل پیش‌بینی و کنترل نیست و شما باید  به دنبال راه‌کارهایی برای تغییر مراکزداده و ایجاد زمینة توسعه و رشد  آن‌ها باشید. ممکن است مرکزدادة شما برنامه‌های کاربردی توزیعی (مانند  پشتیبان‌گیری یا بیگ دیتا)، برنامه‌های کاربردی بانک‌های اطلاعاتی (مانند  اوراکل و SAP)، برنامه‌های کاربردی مجازی‌سازی (روی چندین هایپروایزر) و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر کلاود را با مدل مبتنی بر تقاضا (On-Demand) اجرا کند. شما برای پاسخ‌گویی به این طیف متنوع برنامه‌های کاربردی، نیاز  دارید تا شبکه‌ای بسازید که از پس هر نوع کارایی، پهنای‌باند و مقیاس‌پذیری  برآمده و بتواند در هر محیطی کار کند. 

ارتقا‌های بزرگ، گسسته و گران‌قیمت یکی از  روش‌های رسیدن به توانایی‌های انعطاف‌پذیری برای کاهش یا افزایش ظرفیت  مرکزداده برحسب نیازها هستند. یکی از روش‌های تشخیص یک مرکزدادة بسیار  کارآمد، پیکربندی مجدد و سریع یک شبکه (حتا به صورت خودکار) برای اجرای یک  برنامة کاربردی است. پلتفرم‌هایی مانند Cisco Unified Fabric امکان مجتمع‌سازی اجزای بخش­های مختلف محاسبات، ذخیره‌سازی، شبکه‌سازی،  امنیت و مجازی‌سازی را به صورت یک پلتفرم مرکزدادة متحد و یکپارچه فراهم  می‌آورد. 

در این شرایط، امکان پاسخ‌گویی بهتری به نیازهای محیطی فراهم می‌شود. پلتفرم مراکزدادة Unified Fabric شرکت سیسکو به سادگی مدیریت شده، سریع قابل پیاده‌سازی است و راهبری آن از  نظر هزینه‌ای بسیار بهینه و کارآمد است. این پلتفرم یک سرعت واقعی برای  رشد کسب‌وکار و مرکزداده را در اختیارتان قرار می‌دهد و قابلیت‌هایی برای  اجرای برنامه‌های کاربردی جدید فراهم می‌کند.

مجازی‌سازی بیشتر از کنترل هزینه‌ها جواب می‌دهد

اگر تنها به این فکر کنید که از طریق مجازی‌سازی می‌توانید هزینة محاسبات  را کاهش دهید، باید حرکت به سوی مجازی‌سازی را شروع کنید. توانایی ساده‌تر  کردن و کاهش هزینه‌ها به طور موثر برای انتقال برنامه‌های کاربردی از روی  یک مکان فیزیکی به مکان دیگر باید شما را تشویق کند تا در استراتژی‌های  کسب‌وکار و سیاست‌های بازیابی بحرانی خود بازنگری انجام دهید.

بسیاری از شرکت‌هایی که نمی‌توانستند یک کسب‌وکار صحیح را بنا کنند، پس از  اتخاذ مجازی‌سازی در مرکزداده موفق شدند. با فناوری‌هایی مانند ماشین‌های  مجازی متحرک (Virtual Machine Mobility) می‌توان سیاست‌ها و استراتژی‌های کسب وکار و بازیابی بحرانی را برای انتقال برنامه‌های کاربردی بهبود بخشید. 

همچنین قادر به نگه‌داری مرکزداده بدون هزینه‌های دان‌تایم (Downtime) خواهید بود و با بالانس کردن حجم بار کاری میان چندین مرکزداده، از منابع  موجود بیشترین بهره‌وری و استفاده را ببرید. به هر حال، هر انتقال برنامة  کاربردی موفقی به شدت وابسته به زیرساخت شبکه است.

بنابراین، بسیار مهم است که شبکة IP شما نه تنها از محیط‌های مجازی‌سازی پشتیبانی کند بلکه قابل مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری، قدرتمند و با قابلیت دسترسی بالا باشد.

نوآوری به سادگی هرچه بیشتر عملیات بستگی دارد

اگر شما مجازی‌سازی و کلاود در مرکزداده را پذیرفته‌اید اما تصور می‌کنید  هنوز باید با افزودن لایه‌های مدیریتی دیگر به زیرساخت، کارآمدی  مرکزداده‌تان را بهبود ببخشید؛ تنها نتیجه‌ای که حاصل می‌شود، افزایش  پیچیدگی مرکزداده است. بزرگ‌ترین دشمن نوآوری و چابکی، پیچیدگی فرآیندها و  کارهای علیماتی است.

پیچیدگی باعث استقرار طولانی‌تر یک برنامة کاربردی جدید، استفاده ناکارآمد  از نیروی انسانی، افزایش درصد اشتباه‌ها و البته هزینه‌های سربار بیشتری  می‌شود. شما نیاز دارید تا به روش‌هایی برای در آغوش گرفتن فناوری‌های جدید  در عین سادگی فرآیندها و محیط‌های عملیاتی دست یابید.

زیرساخت‌های یکپارچه که تمامی منابع مراکزداده را به یک پلتفرم لینک  می‌دهند، نقطه اساسی مدیریت مراکزدادة مدرن هستند و بهترین رویکرد محسوب  می‌شوند. یکپارچه‌سازی شما باید شامل مجتمع‌سازی برنامه‌های کاربردی،  تجهیزات ذخیره‌سازی، سرورها، زیرساخت شبکه برای ایجاد دسترسی مستقیم به  منابع فیزیکی و مجازی و ایجاد بزرگ‌ترین سادگی ممکن در سیستم باشد.

در نتیجه، سرویس‌های جدید مشتریان سریع‌تر و چابک‌تر استقرار یافته و شاهد  افزایش کارآمدی کارکنان، بهره‌وری و درآمد بیشتر خواهید بود. با سوییچ‌های  Nexus سیسکو و زیرساخت‌های یکپارچه در محل، شما می‌توانید هر چیزی را به سطح بعدی با ابزارهای اُرکستریشن مجتمع شده Orchestration) توصیف یک سیستم پیچیده کامپیوتری به همراه میان‌افزارها و خدمات است که در  آن تمامی بخش‌ها مدیریت، هماهنگی و خودکارسازی منظم و منسجمی دارند) و  اتوماسیون ببرید. 

کارکنان بخش IT از بسیاری از وظایف خسته‌کنندة تعمیر و نگه‌داری آزاد خواهند شد و فرصت  بیشتری دارند روی استراتژی‌های آینده، انرژی گذاشته و تمرکز کنند.

شبکه‌های هوشمند می‌توانند با نیازهای در حال تغییر کسب ‌وکارها منطبق و هم‌گام باشند

در حال حاضر، زیرساخت‌های شبکه IT مبتنی بر تقاضا این قابلیت را دارند تا از نیازهای منحصربه‌فرد و خاص هر  یک از برنامه‌های کاربردی پشتیبانی کنند که بزرگ‌ترین چشم‌انداز برای نسل  بعدی مراکزداده است. این ظرفیت موجب افزایش کارایی برنامه‌های کاربردی و  سرعت بیشتر برای تحویل دادن برنامه‌های کاربردی جدید در هنگام استقرار  آن‌ها می‌شود. 

رویکرد شرکت سیسکو در این زمینه استفاده  از اطلاعات جمع‌آوری شده از سراسر شبکه دربارة ترافیک برنامه‌های کاربردی  است تا به طور خودکار پیکربندی‌های شبکه و نیز امنیتی برای مواجه شدن با  نیازمندی‌های کاربران این برنامه‌های کاربردی اعمال شود. 

چون سیسکو این ظرفیت را در شبکه‌ها به جای افزایش نرم‌افزار از طریق یک رویکرد اختصاصی خود به نام ACI (Application Centric Infrastructure) ایجاد می‌کند، این رویکرد هزینه‌های کمتری نسبت به رویکردهای نرم‌افزاری دارد. ACI مورد استقبال و علاقه‌مندی طیف وسیعی از صنعت شبکه است.

همچنین، سرویس‌های امنیتی عامل بسیار مهمی  در شبکه‌های برنامه‌ محور هستند. راه‌کارهای‌ امنیتی نسل بعدی، تضاد میان  امنیت بیشتر و چابکی بیشتر را در مراکزداده، کلاود خصوصی و کلاود ترکیبی از  بین می‌برند. شرکت‌های تجاری وقتی نوآوری‌های جدید امنیتی در زیرساخت  مراکزداده اعمال شوند، می‌توانند به بخش‌هایی از کسب‌وکار خود سرعت بیشتری  بدهند.

استانداردهای باز شبکه بهترین حامی سرمایه‌گذاری‌ هستند

راه‌کارهای مبتنی بر استانداردها اغلب همراه با خود انعطاف‌پذیری در  محیط‌های شبکه را برایتان به همراه دارند و گزینه‌های بیشتری برای تنظیم و  پیکربندی شبکه در آینده فراهم می‌سازند. این دو ویژگی به قابلیت  اعتمادپذیری بیشتر در شبکه و مرکزداده منجر می‌شود.

مراکزداده در حال یک تحول بزرگ برای دستیابی به افزایش سرعت انتقال  اطلاعات و زیرساخت‌های پویای بیشتر هستند. با نوآوری‌هایی که در تمامی  بخش‌ها رخ داده است، شبکه‌ها باید بتوانند ازهرگونه استاندارد و پروتکلی  بهره ببرند و خودشان را وفق دهند. نمونه‌ای از این استانداردها SDN و الگوهای مصرف انرژی در IT است.

همزمان با ارزیابی و توسعة گام به گام  مراکزداده و کلاود، استانداردهای باز می‌توانند نوآوری‌های جدید این صنعت  را به مراکزداده منتقل و اعمال کنند تا مراکزداده هرچه ‌بیشتر از گذشته  منطبق با شرایط در حال تغییر باشند.

چگونه شبکه خود را ارزیابی کنیم؟

با در نظر گرفتن پنج استراتژی معرفی شده در بالا، گام بعدی باید شناسایی هرگونه مشکل مهم و حیاتی در زیرساخت‌های فعلی باشد.

ارائه‌دهندگان سرویس‌های یکپارچة حرفه‌ای مانند سیسکو می‌توانند به شما کمک کنند تا یک تصویر بزرگ از زیرساخت و دپارتمان IT خود داشته باشید و بعد دست به ارزیابی بزنید.

در گام بعدی، می‌توانید با کمک این شرکت‌ها بهترین شیوة توسعه و بهبود  زیرساخت‌های شبکه و مرکزداده فعلی را پیاده‌سازی کرده و با تبادل اطلاعات  مشکلات را برطرف سازید. با استفاده از راه‌کارهای سیسکو دو نوع از خدمات به  طور خاص برای شتاب بخشیدن به پروژه‌های تبدیل مراکزداده موثر هستند:

  • سرویس Cisco Business Strategy and Planning که  از قالب‌های طراحی شده استاندارد برای توسعة کسب‌وکار شما استفاده می‌کند و  نقشة راهی برای مدیریت و معماری ساخت ارائه می­دهد تا شما به اهداف از پیش  تعیین شده‌ خود در تجارت دست یابید.
  • سرویسCisco Assessment  به طور دستی به شما کمک  می‌کند وضعیت فعلی معماری محیط شبکه‌ها را سندسازی کرده و بعد بتوانید  مراحل مختلف پروژه‌های پیش‌رو را با هدف ساخت منابع بسیار کارآمدتر، با  صرفه‌جویی در هزینه‌ها تعریف کنید.

مزایای تجهیزات و راه‌کارهای سیسکو

آیا دوست ندارید یک زیرساخت IT کاملاً انعطاف‌پذیر داشته باشید که هر سال رشد کرده و پیچیده‌تر می‌شود و هزینة بیشتری برای نگه‌داری نیازمند است؟

راه‌کارهای مرکزداده سیسکو موجب ارزش‌آفرینی بیشتر کسب‌وکارها از طریق  نوآوری‌های فناوری و طراحی‌های کارآمد می‌شود. سیسکو مشتمل بر مجموعه‌ای از  سرورهای مراکزداده، سوییچ‌های شبکه، راه‌کارهای امنیتی یکپارچه،  مشاوره‌های سفارشی و خدمات پشتیبانی است که گزینه‌های مالی منعطفی را برای  توسعه و بهبود مرکزداده ارائه می‌کند.

ساخت مراکزداده با راه‌کارها و تجهیزات سیسکو، کارایی، هوشمندی و انعطاف‌پذیری به ارمغان می‌آورد تا شما به سرعت بتوانید IT را با استراتژی‌های کسب‌وکار عجین کنید. این شرکت با سابقه‌ای 28 ساله و  نصب بیش از 50 میلیون دستگاه و دستاوردهایی که در هر صنعتی قابل  اندازه‌گیری و مشاهده هستند؛ آمادگی ایجاد هرگونه تحولی در مرکزدادة شما را  دارند.