شرکت اکوئینیکس برنامه‌های خود برای افزایش دمای محیط مراکزداده را کلید زده؛ موضوعی که به نظر می‌رسد خیلی سریع مورد توجه سایر ارائه‌دهنده‌گان کلوکیشن در سراسر دنیا قرار می‌گیرد. شرکت‌های مایکروسافت، گوگل و حتی فیسبوک نیز برنامه‌های آزمایشی برای تست عملکرد دیتاسنترها در دماهای بالاتر را از سال ۲۰۲۲ آغاز کردند.

اخیرا، اکوئینیکس ، غول کولوکیشن و دیتاسنتر در دنیا، اعلام کرده است می‌خواهد در ۲۴۰ مرکزداده خود، دمای محیط را به ۸۰ درجه فارنهایت (حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد) افزایش دهد. دمای کنونی مراکزداده این شرکت حدود ۲۳ درجه سانتی‌گراد است ولی چندین دیتاسنتر را تا دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد، افزایش داده و بدون مشکل کار کردند.

چرا سازندگان دیتاسنترها به دنبال افزایش دما هستند؟ چند دلیل دارد که مهم‌ترین آن‌ها، کاهش مصرف انرژی در سیستم‌های سرمایشی است. شرکت اکوئینیکس می‌گوید با این روش می‌تواند تا ۱۰ درصد در مصرف انرژی، صرفه‌جویی کند؛ ضمن اینکه به کاهش مصرف کربن و سوخت‌های فسیلی کمک کرده و زنجیره تامین با اهداف پایدارتری می‌سازد.

آیا افزایش دمای مراکزداده به سخت‌افزار آسیب نمی‌زند؟ بسیاری از کارشناسان معتقد هستند نه تنها خطرناک نیست؛ بلکه مفید خواهد بود. آن‌ها می‌گویند این جنبش کاملا برای سخت‌افزار امن است و در آینده به یک روند اصلی بازار دیتاسنترها تبدیل می‌شود.

انجمن ASHRAE توصیه می‌کند سرورها و سخت‌افزارهای ذخیره‌سازی در محدوده دمایی ۶۴.۴ تا ۸۰.۶ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد) کار کنند. در حال حاضر، بسیاری از مراکزداده در دمای ۲۲ یا ۲۳ درجه سانتی‌گراد و حتی کمتر از آن فعال هستند ولی می‌توانند به تدریج به سوی دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد یا نزدیک به آن، افزایش پیدا کنند.

پیش‌بینی می‌شود پس از شرکت اکوئینیکس، سایر کلوکیشن‌ها نیز شروع به افزایش دمای محیط سخت‌افزار دیتاسنترها خود در سال ۲۰۲۳ کنند و طی چند سال، نهایتا کل صنعت دیتاسنتر به سوی دماهای بالاتر برود و از دماهای نزدیک به ۲۰ درجه سانتی‌گراد، فاصله بگیرد.