در حالی‌که روزانه به ظرفیت محاسباتی و ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارید؛ شرایط توسعه­ی مساحتی دیتاسنتر فراهم نیست.

مرکزداده، ستون فقرات هر سازمانی است. چه از یک مرکزداده­ی درون سازمانی استفاده کنید و چه تجهیزات خود را به یک مرکزداده­ی خارج از سایت و کلوکیشن ببرید؛ باید بهترین بهره‌برداری را از فضای مرکزداده داشته باشید. افزایش فضا در دیتاسنترها با هزینه همراه است. اگر بتوانید فضای مرکزداده خود را بهینه‌سازی کنید؛ به­طور مستقیم در هزینه‌های عملیاتی صرفه‌جویی کرده و می‌توانید ظرفیت سیستم خود را افزایش دهید. در این مقاله، سراغ برخی از استراتژي‌های بهبود و صرفه‌جویی در فضای فیزیکی مراکزداده می‌رویم؛ روش‌هایی که می‌توانند مزایای گوناگونی برای شما داشته باشند:

بررسی ظرفیت‌های برق و سیستم سرمایشی در طراحی کنونی دیتاسنتر

بارها مشاهده شده است به خاطر در دسترس نبودن سیستم برق یا خنک‌کنندگی، رک‌های کمتری در یک فضای مرکزداده، نصب شده است. وقتی یک دیتاسنتر طراحی و اجرا می‌شود؛ ارتقای آن در مراحل بعدی بسیار دشوار و گاهی غیرممکن است. بهتر است در هنگام طراحی، برق مصرفی و سیستم سرمایشی مورد نیاز رک‌ها در آینده را نیز برآورد و برای تامین آن، راه‌کارهایی داشته باشید. مثلا، می‌توانید از سیستم برق سه فاز به جای جعبه‌های تک­فاز استفاده کنید. همچنین، بهتر است در سیستم‌های سرمایشی PAC از کمپرسورهای با سرعت متغیر مبتنی بر فناوری اینورتر برای کنترل OPEX استفاده شود تا با چالش‌های اتمام ظرفیت در این بخش روبرو نشوید.

خرید تجهیزات با ظرفیت و اندازه مناسب

هنگامی که برای خرید تجهیزات جدید مرکزداده خود می‌روید؛ به یاد داشته باشید هرچه تجهیزات و سرورهای شما کوچک‌تر باشند، فضای کمتری اشغال می‌کنند و هزینه­ی کمتری برای شما خواهند داشت. خرید تجهیزات کوچک‌تر به معنای ظرفیت پایین‌تر نیست؛ بلکه باید تلاش کنید جمع و جورترین تجهیزات ممکن ولی با ظرفیت‌های مورد نیازتان را در بازار یافته و خریداری کنید. پیشنهاد می‌شود سراغ جدیدترین فناوری‌های سرور و رک بروید که کمترین فضا را گرفته و در آزادسازی فضاهای بیشتر برای تجهیزات دیگر، فوق‌العاده خوب ظاهر می‌شوند.

حداکثر طول عمودی، حداقل فضای افقی

یکی دیگر از رویکردهایی که توسط شرکت‌ها در سال‌های اخیر مورد توجه و استفاده قرار گرفته و به سرعت در حال رشد است؛ توسعه­ی مراکزداده به صورت عمودی به جای افقی است. این رویکرد باعث افزایش ظرفیت و تراکم، بدون اشغال زمین و فضا می‌شود و همان چیزی است که اپراتورهای دیتاسنتر در دهه­ی کنونی، تشنه‌ آن هستند. استفاده از رک‌هایی با اندازه‌های 48U، 50U، و 52U به­جای رک‌های 45U و اندازه­ی پایین‌تر یا به­کارگیری راهکارهای رک­مونت، باعث شدند تا ۱۴ اینچ از فضای عمودی مراکزداده استفاده شود؛ بدون اینکه در زمین، فضای جدیدی تصرف شده باشد.

کابل‌های با قطر کوچک‌تر

در هر مرکزداده، کابل‌ها می‌توانند بیشترین دردسر را ایجاد کنند. یکی از وظایف سازندگان دیتاسنتر و مهندسان شبکه، انتخاب درست و با دقت کابل‌ها است. در سیستم‌های کابل‌کشی مبتنی بر صرفه‌جویی در فضا، از کابل‌های با اندازه­ی OD کوچک‌تر استفاده می‌شود تا فضای کمتری اشغال کرده و فضای بیشتری در رک‌ها برای نصب تجهیزات فراهم شود. ضمن اینکه، مدیریت کابل‌های با قطر کوچک‌تر، راحت‌تر است و دردسرهای کمتری به وجود می‌آید. همین‌طور، انتخاب کابل‌های رنگی، فرآیند تصمیم‌گیری را آسان‌تر می‌کنند و می‌توان کابل‌های تجهیزات مختلف در یک رک را از هم جدا کرد.

استفاده از سیستم سرمایشی مناسب برای حفظ دمای لازم

سیستم سرمایشی نقش مهمی در سلامت تجهیزات مرکزداده ایفا می‌کند. تجربه به ما نشان داده سیستم‌های سرمایشی CRAC قادر به مدیریت چگالی‌های بالای رک و سرور نیستند و نمی‌توانند دماهای لازم را تامین کنند. در مراکزداده با چگالی بالا، معمولا از استراتژی‌های راهروی گرم و سرد استفاده می‌شود تا دما همیشه در یک مرز استاندارد و مناسب سرورها قرار بگیرد. انتخاب یک استراتژی خنک‌کنندگی درست برای فضای سرورها، می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها، امکان افزایش ظرفیت رک‌ها و بالا بردن تراکم آن‌ها را با نصب تجهیزات بیشتر فراهم کند. یک سیستم سرمایشی نامناسب و اشتباه، شما را وادار به افزایش مساحت مرکزداده و نصب تجهیزات بیشتر برای ثابت نگه داشتن دما خواهد کرد.

خاموش کردن تجهیزات بیکار

اغلب اوقات، مدیران فناوری اطلاعات فراموش می‌کنند سراغ تجهیزات روشن ولی بیکار یا کم کار بروند. آمارها نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از سرورها در یک دیتاسنتر معمولی، با کمتر از نصف توان واقعی خود کار می‌کنند. یکی از روش‌های موثر برای بهینه‌سازی فرآیندهای عملیاتی و صرفه‌جویی در فضا، خاموش کردن تجهیزات بیکار است. حذف تجهیزات بیکار، باعث آزادسازی فضای فیزیکی می‌شود و روی افزایش ظرفیت، نیروی برق و سیستم سرمایشی موثر است. وقتی یک سرور بیکار روشن است؛ دائم برق مصرف می‌کند و نیاز به خنک شدن دارد؛ پس به طور مستقیم روی میزان مصرف انرژی و سیستم سرمایشی تاثیرگذار است و جز افزایش هزینه‌ها و به چالش کشیدن سیستم، راندمان دیگری ندارد. با نصب PDU هوشمند، می‌توانید تجهیزات بیکار یا کم کار را شناسایی و غیرفعال کنید.

مدیریت زیرساخت مرکزداده با DCIM و سایر ابزارهای مناسب

اکثر مواقع، مدیران فناوری اطلاعات با اضافه کردن یک سرور جدید یا غیرفعال‌سازی و حذف یک سرور قدیمی، ترفندهای مدیریت کامل سرورها را فراموش می‌کنند و سیستم به سوی ناپایداری حرکت می‌کند. با مدیریت ضعیف سرورها در یک مرکزداده، خیلی زود همه‌چیز به سوی ضعیف شدن و از دست رفتن، شتاب می‌گیرند. همیشه باید مطمئن باشید که سرورها به‌روز هستند؛ از آن‌ها نسخه­ی پشتیبان گرفته‌اید؛ یک سیستم برق باتری اضافه برای مواقع اضطراری دارید و گزارش‌های روزانه از عملکرد آن‌ها داشته باشید. حذف سرورهای قدیمی و اضافه کردن سرورهای نسل جدید، نه تنها باعث آزادسازی فضا می‌شود؛ بلکه امکان مدیریت بهتر ترافیک بار کاری را نیز فراهم می‌کند. اگر شما یک مرکزداده­ی سنتی داشته باشید؛ تمام موارد گفته شده در بالا، چالش‌برانگیز خواهند بود ولی مراکزداده مدرن از ابزارهای DCIM و مانیتورینگ مبتنی بر SNMP/Modbus استفاده کرده و در لحظه، آخرین گزارش‌ها درباره­ی عملکرد و وضعیت سرورها و سایر تجهیزات را دارند. ابزارهای DCIM، چرخه زندگی در یک مرکزداده را آسان‌تر می‌کنند و به مصرف بهینه­ی برق، سیستم سرمایشی، فضای فیزیکی و کابل‌ها منجر خواهند شد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در حال دگرگونی صنایع مختلف هستند و مراکزداده نیز از این قاعده مستثنی نمی‌شوند. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، فرصت‌های متعددی برای ساده‌سازی و بهینه‌سازی فضای سفید یک مرکزداده را فراهم می‌کنند. علاوه بر اینکه برای طراحی و استفاده موثر از فضا، می‌توانید به این ابزارها تکیه کنید؛ بسیاری از روال‌ها و فرآیندها را به­صورت خودکار انجام داده و دیگر به نیروی انسانی و مدیران کمتری احتیاج خواهد بود. اگر زمانی یک مرکزداده­ی قدیمی به ۲۰۰ نفر برای پشتیبانی عملیاتی نیاز داشت؛ اکنون با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، نیروی انسانی خود را به ۲۵ نفر کاهش می‌دهد. ضمن اینکه ابزارهای هوش مصنوعی، توان بالقوه‌ای در تخمین و پیش‌بینی نیازهای آینده دارند و می‌توانند به شما کمک کنند تا همیشه یک گام از نیازهای واقعی خود جلوتر باشید.