در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۶ میلیارد دستگاه به اینترنت متصل هستند و ارزش  این بازار ۱.۹ تریلیون دلار برآورد می‌شود. اینترنت اشیا نیاز به محاسبات  در لبه (Edge Computing) دارد. کلید اصلی محاسبات در لبه نیز میکرو  مراکزداده هستند. به همین دلیل، بازار این تجهیزات به سرعت در حال رشد است.

                                

 ارزش بازار میکرو مراکزداده در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۲.۲ میلیارد دلار بوده  است، اما برآورد می‌شود در سال ۲۰۲۲ به ارزش ۸.۴۷ میلیارد دلار برسد.

بهترین‌ سال‌های میکرو مراکزداده در دوره سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ است. حالا  با این شرایط سوال اصلی این است: آیا کسب‌وکار شما نيز نیاز به میکرو  مرکزداده دارد؟

 

میکرو مرکزداده یک اتاقک شبیه رک یا کوچک‌تر از آن است که اغلب ماژولار و  قابل حمل است و مجموعه‌ای از تجهیزات برای پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در  آن قرار دارند.

یک میکرو مرکزداده تمام بخش‌های یک مرکزداده اصلی مانند سرور، تجهیزات  ذخیره‌ساز، تجهیزات شبکه، منبع‌تغذیه، سیستم‌خنک‌کننده، سنسورهای حفاظتی و  گزارش‌گیری، کابل‌ها و غیره را در اندازه‌های بسیار کوچک‌تر و جمع‌جورتر  داراست تا قابليت استقرار و نصب در هر مكاني را داشته باشد.

میکرو مراکزداده بسیاری از سرویس‌های آنلاین یا سایت‌های خدمات‌دهی را  پشتیبانی مي‌کند همچنين اطلاعات کاربران و مشتریان را به صورت محلی  ذخیره‌سازی و با استفاده از برنامه‌های کاربردی، پردازش و تحلیل مي‌كند.

هر کجا نصب می‌شوند

اولین نکته‌ای که باید درباره میکرو مراکزداده گفته شود، سهولت در نصب و راه‌اندازی آن‌ها در هر مکان و کسب‌وکاری است.

بسیاری از شرکت‌ها از کلمه «مرکزداده» هراس دارند و تصور می‌کنند باید یک  اتاق یا چندین مترمربع را برای آن خالی کنند و انواع سیستم‌های توزیع برق،  خنک‌کنندگی یا محافظتی را خریداری و در محل نصب کنند تا مركز داده میزبانی  شود.

اما میکرو مراکزداده این‌طور نیستند‌ و مانند راحتی نصب یک سرور یا کیس  سروری، در مکان‌های لازم قرار می‌گیرند و به لوازم جانبی خاصی نیاز ندارند.  میکرو مراکزداده در اندازه‌های مختلف از 15U و 30U تا 48U و حتي 126U با مشخصات سخت‌افزاری مختلف پیکربندی و عرضه می‌شوند تا هر کسب‌وکاری برحسب نیاز خود بتواند یک مدل را انتخاب کند.

معمولا سخت‌افزارهای میکرو مرکزداده قابل تغییر و تعویض هستند و شرکت‌ها  می‌توانند یک مدل با قدرت پردازشی بیشتر یا فضای ذخیره‌سازی بیشتر را  انتخاب، خریداری و نصب کنند.

آپ‌تایم صددرصد

وقتی شما از یک سیستم سخت‌افزاری یکپارچه و سازگار محصول یک شرکت استفاده  می‌کنید، به بالاترین آپ‌تایم دسترسی خواهید داشت و دیگر مشکلات دان‌تایم  نخواهيد داشت.

یکی از ویژگی‌های اصلی میکرو مراکزداده، ارائه آپ‌تایم صددرصدی است. این  ویژگی کمک می‌کند به‌صورت آنلاين و بي‌درنگ به مشتريان سرويس و خدمات بدهید  و ارزش کسب‌وکار خود را بالاتر ببرید.

کسب‌وکارهایی که نیاز به دسترسي‌پذیری بالا دارند یا نگران مقیاس‌پذیری  سیستم‌هایشان هستند، با كمك میکرو مرکزداده می‌توانند این دغدغه‌ها را  برطرف کنند. تصور کنید راه‌اندازی یک مرکزداده در فضای چند مترمربعی نسبت  به فضایی چند ده یا چند صد مترمربعی چه مزایا و ارزش‌افزوده‌ای برای  کسب‌وکارتان ایجاد می‌کند!

هزینه، هزینه، هزینه

یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال از میکرو مراکزداده در بخش کسب‌وکارهای  کوچک و متوسط بازار، کاهش هزینه‌ها در همه بخش‌های استفاده از یک مرکزداده  است. یک میکرو مرکزداده هزینه‌های مکان، انرژي، خنک‌کننده، نگه‌داری، توسعه  و هزینه‌های کلی و عملیاتی یک کسب‌وکار را کاهش می‌دهد.

در حالی که مراکز داده سنتی به شدت با چالش‌هایی مانند هزینه‌های بالای  مصرف انرژی، هزینه‌های زیاد سیستم‌های خنک‌کنندگی و هزینه‌های تعمیر و  نگه‌داری روبرو هستند و برای افزایش ظرفیت مرکزداده باید پول بسیار زیادی  هزینه کنند. میکرو مرکزداده از تمامی این‌ مشكلات فاصله گرفته است و یک  سیستم اقتصادی و کاملا مقرون‌به‌صرفه را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد.

هر شرکت برحسب نیاز خود می‌تواند یک دستگاه میکرو مرکزداده خریداری کند و  دیگر نیازی به پرداخت هزینة بیشتر نیست. در آینده نیز به راحتی می‌توان  این دستگاه‌ها را به مدل‌های بالاتری ارتقا داد یا سخت‌افزار دستگاه را  بهینه‌سازی و قدرتمندتر کرد.

در اینجا مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری در سیستم نیز با هزینه‌های کمتری  فراهم می‌شود. در برخی گزارش‌ها از کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌ها با استفاده از  میکرو مرکزداده صحبت شده است.

محاسبات روی میزکار شما

خدمات و کسب‌وکارهای جدید به شدت به برنامه‌های کاربردی، سیستم‌های تجزیه  و تحلیل اطلاعات، سیستم‌های پردازشی و نرم‌افزارمحور وابسته هستند.

برنامه‌های اتوماسیون سازمانی، نرم‌افزارهای CRM و  بسیاری از اپلیکیشن‌های صنعتی روی یک سیستم حداقلی سروری قابل نصب و اجرا  هستند اما از سوی دیگر نیاز به یکپارچه‌سازی و سازگاری با پلتفرم آی‌تی و  شبکة آن سازمان یا شرکت دارند. میکرو مراکزداده دقیقا برای همین مصارف  طراحی شده‌اند.

کسب‌وکارها می‌توانند هر سرویس آنلاین، خدمات از راه دور و بی‌درنگ،  برنامه کاربردی صنعتی و هر سیستم نرم‌افزاری را روی میکرو مراکز داده بدون  درگیري با مسائلی مانند تامین انرژی، خنک‌سازی، پیچیدگی‌های شبکه‌ای،  ذخیره‌سازی اطلاعات، ارتقا و نگه‌داری، نصب، پیاده‌سازی و استفاده کنند.

میکرو مرکزداده به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد سریع و در کمترین زمان، ممكن  یک سیستم، سرویس یا برنامة کاربردی جدید را راه‌اندازی کنند و بیشتر از  سخت‌افزار به فکر خدمات باشند.

در بسیاری از سازمان‌های بسیار بزرگ نیازهای محلی به وجود می‌آید، اما  دستکاری و تغییر معماری شبکه و اتصال به مرکزداده اصلی یا مرکزداده راه دور  میسر نیست و توجیه اقتصادی ندارد. باز هم میکرو مرکزداده راهکار این چالش و  محدودیت است.

همه‌چیز ساده است

در نظرسنجی‌های سال‌های اخیر یکی از چالش‌های بزرگ و دائمی در صنعت  مراکزداده، کمبود نیروی انسانی متخصص و فناوری‌های پیشرفته و پیچیده  استفاده شده از سوی دیگر است.

بسیاری از شرکت‌ها به خاطر عدم دسترسی به نیروی انسانی مورد نیاز برای  نگه‌داری و ارتقای مرکزداده، محدودیت‌های مالی برای آموزش و ارتقای دانش  فنی، مراکزداده خود را رها مي‌كنند و به تدریج کارایی و بهره‌وری آن کاهش  مي‌یابد و در نهایت ضررده محسوب می‌شود.

بسیاری از کسب‌وکارها به خاطر نداشتن نیروی فنی یا نداشتن دانش و آگاهی  نسبت به مراکزداده، تمایلی به استفاده از این سیستم‌ها ندارند. میکرو  مراکزداده چون یک سیستم یکپارچه و کاملا سازگار و هماهنگ ساخته شده توسط یک  شرکت خاص است، نیازی به نیروی انسانی یا دانش فنی و آموزش ندارند.

کسب‌وکارها یک میکرو مرکزداده از بازار خریداری و به صورت Plug & Play به شبکه متصل کرده و شروع به استفاده می‌کنند. همه‌چیز از قبل ساخته و بارها آزمایش شده است و آمادة زیر بار ترافیکی رفتن است.

تاخیر در نزدیکی صفر

کسب‌وکارها و خدماتی که نسبت به تاخیر در شبکه بسیار حساس هستند و  تاخیرهایی در حد چند میلی‌ثانیه نیز آن‌ها را آزار می‌دهد و باعث فراری شدن  مشتری می‌شود، به خوبی ارزش سیستم‌هایی با تاخیر صفر را می‌دانند.

میکرو مراکزداده چون به صورت محلی و در لبة شبکه و سرویس‌ها نصب می‌شوند و  ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات در همان مکان انجام می‌شود، تاخیر را به مرز  صفر می‌رسانند. بنابراین، شرکت‌های نیازمند تاخیر صفر یکی از مشتریان  پروپاقرص میکرو مراکزداده هستند.

بسیاری از شرکت‌ها معماری شبکه و مراکزداده خود را به دو دسته تقسيم  مي‌کنند و سرویس‌های نیازمند خدمات بی‌درنگ را روی میکرو مرکزداده مي‌برند و  خدمات غیرحساس به تاخیر را روی مرکزداده راه دور یا مرکزداده استیجاری و  رایانش ابری می‌برند. از سوی دیگر، امکان اتصال میکرو مرکزداده به مرکزداده  اصلی و رایانش ابری وجود دارد.

بهترین فرصت در بازار رکود

موسسه IDC در ابتدای سال ۲۰۱۷ گزارشی از وضعیت  مراکزداده را در بازارهای اروپایی منتشر کرد. در بخشی از این گزارش به  بازار و رکود برخی از کشورهای اروپایی اشاره شده که امکان توسعه مراکزداده  متمرکز یا اجاره مرکزداده و استفاده از سرویس‌های رایانش ابری گسترده را  ندارند.

در همین گزارش اشاره می‌شود کسب‌وکارهای کوچک یا اشتراکی، روستاها و  شهرک‌های صنعتی در این وضعیت به سمت میکرو مراکزداده روي آورده‌اند. در  حالی که بازار اجازه نمی‌دهد یک مرکزداده بزرگ نصب و راه‌اندازی شود،  کسب‌وکارها از چندین میکرو مرکزداده برای راه‌اندازی پراکنده خدمات خود سود  مي‌برند تا این دوران را پشت‌سر بگذارند.

آن‌ها با یک سرمایه‌گذاری اندک، سعی می‌کنند سود بیشتری در بازارهای رکود  کسب کنند. استفاده از میکرو مرکزداده توجیه اقتصادی دارد و به آن‌ها اجازه  می‌دهد اقتصادهای محلی را رونق ببخشند. همین مدل نیز در بازار کنونی ایران  قابل استفاده است.

بسیاری از کسب‌وکارها یا شرکت‌ها توان سرمایه‌گذاری عظیم برای استفاده از  یک مرکزداده بزرگ و اختصاصی را ندارند اما می‌توانند با یک سرمایه‌گذاری  کوتاه‌مدت روی یک میکرو مرکزداده، فعالیت خود را ادامه دهند. میکرو  مراکزداده امکان دسترسی به جدیدترین سخت‌افزارها و فناوری‌ها را می‌دهند در  حالی که هزینه‌های بسیار کمی دارند.

امنیت، بازیابی بحرانی، پشتیبان‌گیری

سه مزیت اصلی میکرو مرکزداده برای کسب‌وکار امنیت، بازیابی بحرانی و پشتیبان‌گیری است.

یک راهکار پيشنهادي، استفاده از میکرو مراکزداده به عنوان سیستم‌های  پشتیبان‌گیری و افزونه در زیرساخت‌های شبکه است. کسب‌وکارها می‌توانند با  اندکی هزینه، یک سیستم پشتیبان‌گیری خودکار و مطمئن از کل اطلاعات خود در  محل شرکت داشته باشند.

این راهکار بسیار باصرفه‌تر از اجارة فضا روی سرویس‌های رایانش ابری و  مراکزداده راه دور برای ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری اطلاعات است. نگهداری و  تامین امنیت فیزیکی میکرو مراکزداده نیز بسیار ساده‌تر از نمونه‌های سنتی  است.

این دستگاه در مواقع بحرانی به خاطر قابلیت‌های حمل و نصب سریع، می‌تواند  راه‌گشا باشد. در شرایط حاد بلافاصله در شبکه قرار مي‌گيرد و شروع به کار  می‌کند و اجازه نمی‌دهد یک سرویس متوقف شود.

حرف آخر

اتفاقی که در سال‌های اخیر افتاده است، حرکت از مدل‌های متمرکز محاسباتی به سوی مدل‌های گسسته و توزیعی است.

بسیاری از کسب‌وکارها و سازمان‌هاي دیگر به یک فضای چند صد مترمربعی برای  ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات نیاز ندارند و از سوی دیگر در چندین نقطه لبه  شبکه و محل ارتباط با مشتری به سیستم‌های محاسباتی و ذخیره‌سازی با بار  کاری حداقلی نياز پیدا کرده‌اند.

اینترنت اشیا و محاسبات در لبه نیاز به مدل‌های توزیعی محاسبات را در  آینده بیشتر و بیشتر خواهد کرد. میکرو سرورها و میکرو مراکزداده از دل همین  تغییر و نیاز بیرون آمده‌اند و می‌توانند پیشروي بسیاری از کسب‌وکارهای  محلی امروزی و آینده باشند.