با هم‌گرایی‌ای که در حوزه‌های دستگاه‌های موبایل، شبکه‌های اجتماعی،  محاسبات ابری و اینترنت اشیا رخ داده است، بسیاری از شرکت‌های تجاری متوسط  تا بزرگ بازارهای محلی و بین‌المللی، به تکاپو برای استفاده از اطلاعات‌شان  برای هر چیزی از جمله ذخیره‌سازی و خدمات آنلاین افتادند. به گزارش سیسکو،  در سال گذشته، ترافیک اطلاعات موبایل به تنهایی نزدیک به 18 برابر اندازة  کل اطلاعات دیجیتالی تولید شده روی اینترنت در سال 2000 است. با این وضعیت،  به نظر می‌رسد مراکز دادة ماژولار تنها گزینة کسب‌وکارهای در حال رشد برای  مقابله با سرعت روزافزون نیازهای اطلاعاتی، استانداردهای جدید، آیندة قابل  پیش‌بینی و مقیاس‌پذیری هستند. 

                                

مراکز داده ماژولار یک راه‌حل مشترک کسب‌وکارها برای تقاضاهای رو به افزایش امروزی هستند.

تا چند سال پیش، بسیاری از شرکت‌های سازندة مراکز داده روی خوشی به مراکز  دادة ماژولار نشان نمی‌دادند و استدلال‌شان این بود که با محدودیت‌های  طراحی و سفارشی‌سازی برای زیرساخت‌های مورد نیاز بازار روبرو هستند.

اما در حال حاضر، بسیاری از این سازندگان در نظریة خود تجدیدنظر کرده­اند و  به مزایای بی‌شمار مراکز دادة ماژولار اعتراف دارند؛ چون متوجه شدند این  سیستم‌ها در فضای کنونی بازار چقدر می‌توانند انعطاف‌پذیر و شامل  توانایی‌های منحصربه‌فرد باشند.

بازار نیز از مراکز دادة ماژولار استقبال می‌کند؛ چون پاسخی مناسب و سریع به نیازهای روزافزون بخش IT سازمان‌ها است و در عین حال نیاز به سرمایه‌گذاری و زمان طولانی برای بهره‌برداری ندارد.

چرا ماژولار؟

امروزه، به حداکثر رساندن قدرت محاسباتی و ذخیره‌سازی یک مرکز داده  صرف‌نظر از این که در چه کسب‌وکار یا صنعتی هستید؛ یک نیاز و ضرورت مطلق  است.

اگرچه قبلا توسط افزودن برخی تجهیزات و کانتینرهای سروری سعی می‌کردند  ظرفیت‌های مراکز داده را افزایش دهند اما در حال حاضر مراکز دادة ماژولار  یکی از بهترین انتخاب‌ها و راه‌کارها برای افزایش قدرت پردازشی و  ذخیره‌سازی در کنار صرفه‌جویی در هزینه‌ها و متنوع‌ترین گزینه‌ها پیش‌پای  کسب‌وکارها هستند.

مراکز دادة ماژولار به طور منحصربه‌فرد برای پاسخ‌گویی به یک نیاز خاص  کسب‌وکارها طراحی شده‌اند اما نگاهی هم به نیازهای آینده دارند و از  قابلیت‌هایی برای توسعه بهره می‌برند.

این انعطاف‌پذیری به مدیران IT اجازه می‌دهد برحسب  نیازهای فعلی شرکت دست به طراحی بزنند و بعد با تغییر نیازها در آینده،  ظرفیت‌های مرکز داده را توسعه دهند. اما در مراکز دادة ثابت باید در هنگام  طراحی، نیازهای آینده پیش‌بینی و حدس زده شوند و یک هزینه عمده برای  سال‌های بعد در نظر گرفته شود.

بعد وقتی مرکز داده شروع به کار می‌کند؛ نیازهای جدید پیش‌بینی نشده  هزینه‌های اضافی به سیستم تحمیل می‌کنند و عملیات فعلی مختل خواهد شد.  مراکز دادة ماژولار طوری طراحی و ساخته می‌شوند که بتوانند فرآیندهای  تولیدی قابل پیش‌بینی سایت‌های کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی را انجام  بدهند.

این فرآیندها که بارها و بارها تکرار یا تغییر می‌کنند، افزایش قابلیت  اطمینان و سرعت تولید را به همراه خواهند آورد و مراکز دادة ماژولار تضمین  می‌کنند نیازهای این فرآیندها با تغییر ماژول‌ها تامین خواهد شد. در مقابل؛  مراکز داده از ماژول‌های یکسان و غیرقابل تغییر و تعویض تشکیل شده‌اند و  برای وظایف آینده آماده نیستند.

علاوه بر قابل پیش‌بینی بودن؛ مراکز داده ماژولار توسط کارشناسانی ساخته  می‌شوند که در شرکت‌ها و صنعت حضور داشته و فرآیندهای تولیدی را به دقت  می‌شناسند. بنابراین، مراکز دادة ماژولار درصدی از کارایی و کارآمدی را  دارند و به صورت پیش‌فرض در مقایسه با مراکز داده سنتی از کیفیت خدمات‌دهی  بهتری برخوردار هستند.

در مراکز داده سنتی گاهی بعد از طی یک دوره اولیه، نیاز به ساخت و ساز  جدید یا تغییر معماری است که تاخیرات و هزینه‌های جدیدی در پی دارد. گاهی  اوقات عوامل خارجی بالقوه می‌توانند برخی ملاحظات را به مرکز داده تحمیل  کنند که باز هم هزینه‌های سربار عملیاتی جدیدی به همراه دارند.

آیا مرکز داده ماژولار برای شما مناسب است؟

مرکز داده ماژولار یک راهکار فنی برای چالش رشد سریع اطلاعات و فشارهای رو  به جلوی نیازهای کاربران در بازار است. آن‌ها از طریق استقرار یک مدل  کارآمد مرکز داده سعی می‌کنند به ظرفیت‌های جدید پاسخ دهند و به نوعی  استانداردهای جدید، هزینه موثر و سرعت اجرا را تضمین کنند.

اما این مدل برای همه‌جا مناسب نیست و اگر در یک اندازة خاص آن را در نظر  بگیریم در هر کسب‌وکاری جا نمی‌شود. نباید تصور کرد مرکز دادة ماژولار  راهکار مناسبی برای هر شرکت تجاری است. مسائل متعددی باید در این میان در  نظر گرفته شوند.

افرادی که مراکز دادة ماژولار را ارزیابی می‌کنند؛ به خوبی از مزایای  متنوع و بسیار این سیستم‌ها مانند قابلیت‌های سفارشی‌سازی، طراحی‌های قابل  تکرار، مصرف موثر انرژی، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حتی مباحث مالیاتی آگاهی  دارند.

سفارشی‌سازی: در یک صنعت خاص، شرکت‌های زیادی هستند که  نیازهای فنی منحصربه‌فردی برای مراکز داده خود دارند و خدمات و محصولاتشان  با مراکز دادة سفارشی شده دیگر شرکت‌ها سازگاری ندارند.

مراکز داده ماژولار این قابلیت را دارند که به طور کامل براساس نیازهای  فنی مشتریان پیکربندی و سفارشی‌سازی شوند. عواملی مانند تعمیر و نگه‌داری و  دسترسی، سیستم‌های سرمایشی و سیستم‌های کنترلی مکانیکی و الکتریکی  می‌توانند برای هر شرکتی متفاوت از دیگران باشند.

هرچند منابع‌تغذیه، دیوارها، کف‌پوش‌ها، و چیزهای مشابه از قبل طبق  استانداردهای رایج ساخته شده‌اند اما سیستم‌هایی که با اطلاعات سروکار  دارند می‌توانند با توجه به نیاز مشتری به طور منحصربه‌فرد نصب شوند.

تکرارپذیری: آیا باید تجهیزات جدید به مرکزدادة فعلی اضافه شوند یا یک مرکز دادة جدید از ابتدا در یک مکان جغرافیایی دیگر استقرار پیدا کند؟

مراکز داده ماژولار این مزیت را برای صاحبان مشاغل دارند که یک طراحی و  معماری ثابت را در دفعات مختلف در مکان‌های جدید بسازند. انتخاب یک طرح  یکسان در سایت‌های دیگر یک سازمان و ساختن دوباره همان ماژول‌های قبلی توسط  همان تیم قبلی سازنده مرکز داده ماژولار، باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش  سرعت می‌شود.

به­‌علاوه، این تضمین وجود دارد که مرکز داده جدید با سیستم، سازگاری کامل  داشته باشد و از یک سایت به سایت دیگر مشکل‌زا نباشد. استفاده از طراحی و  معماری تکراری به نوعی سوءاستفاده از دانش و تجربة سازمانی برای نصب و  راه‌اندازی مراکز دادة جدید، بدون درگیر شدن با چالش‌های تکراری است که  مزیت‌های متعددی را به همراه دارد.

مصرف موثر انرژی: براساس گزارش رسانه‌های مختلف، انرژی  مورد نیاز یک مرکز داده برابر با مصرف انرژی الکتریکی 180 هزار خانه است.  بنابراین، هزینه‌های انرژی زیاد هستند و غالباً رو به افزایش خواهند بود.  مصرف انرژی به یکی از مهم‌ترین مسایل هر مرکزداده در دنیای امروز تبدیل شده  است و در هنگام طراحی یکی از فاکتورهای تاثیرگذار است.

کاهش مصرف یا بهینه‌سازی مصرف اجزای مختلف مرکز داده، مانند سیستم‌های  سرمایشی، سیستم‌های محاسباتی و پردازشی، چراغ‌ها، سیستم‌های مکانیکی و  تجهیزات دیگری که با برق کار می‌کنند، آرزوی مدیران IT است و در حالت ایده‌آل‌تر دوست دارند همیشه این مصرف را در کمترین میزان ممکن نگه دارند.

مشکل اینجا است که نمی‌توان یک مرکزداده را فقط براساس کاهش و بهینه‌سازی  مصرف انرژی طراحی کرد. باید نیاز‌های اطلاعاتی شرکتی که می‌خواهد از مرکز  داده استفاده کند را نیز سنجید. اینجاست که مراکز دادة ماژولار برخلاف  مراکز دادة کانتینری کاملاً و به طور صد در صد قابل تنظیم هستند؛ به طوری  که الزامات فنی و نحوة مصرف انرژی، طوری پیکربندی می‌شوند که یک مصرف انرژی  بهینه و موثر به دست آید.

آماده برای رفتن

وقتی یک کسب‌وکار رو به رشد تصمیم می‌گیرد روی مراکز داده سرمایه‌گذاری  کند؛ ملاحظات و فاکتورهای تعیین‌کننده متعددی باید بررسی و ارزیابی شوند.  برخی از این ملاحظات و فاکتورها عبارتند از: میزان سرمایه و هزینة‌ اختصاص  یافته، انتخاب مکان، طراحی فعلی و طرح‌های توسعه، تکرارپذیری، سفارشی‌سازی،  تامین و مصرف بهینة انرژی و غیره.

در این میان عامل بسیار پراهمیت‌تر از دیگر فاکتورها، داشتن یک طرح و برنامه بلندمدت برای بخش IT است. برنامة بلندمدت به شما کمک می‌کند تا بدانید در حال حاضر چه  می‌خواهید و در آینده باید چه انتظارهایی داشته باشید. اگر در نهایت دست به  انتخاب زدید و تصمیم‌ گرفتید از یک مرکز دادة ماژولار به عنوان مناسب‌ترین  راهکار در دسترس، سود ببرید؛ نباید عجله کنید و در لحظات آخر پروژه این  مرکزداده را اضافه کنید.

بهتر است ابتدا با شرکت‌های مشاوره‌ای و شرکت‌های سازنده مراکز داده  ماژولار صحبت کرده و مشورت بگیرید تا مطمئن شوید شرایط اولیه استفاده از  این مرکز داده ماژولار را دارید و در گام بعدی کدام‌یک از محصولات موجود در  بازار برای کسب‌وکار شما مناسب است.

فرآیند طراحی مرکز داده را مرور کرده و تمام گزینه‌های بالقوه فنی را  ارزیابی کنید. بعد از این مراحل است که می‌توانید مرکز دادة ماژولار را  تهیه کرده و برای نصب آن در سازمان و پاسخ‌گویی به نیازهای مدیریتی اقدام  کنید.

بهترین نتایج، زمانی اتفاق می‌افتند که مدیران IT  سازمان، کارشناسان فنی سازمان، طراحان مرکز داده، تیم فنی سازنده مرکز داده  و دیگر مشاوران با تعامل و همکاری یکدیگر یک مرکز داده را به خوبی طراحی و  پیاده‌سازی کنند؛ به طوری که برای پاسخ‌گویی به نیازهای فعلی و آینده آن  کسب‌وکار برنامه‌ریزی، و ظرفیت‌هایی برای رشد در آینده در نظر گرفته شده  باشد.