باید روی کدام بخش از مرکزداده خود سرمایه‌گذاری کنید؟ در اولویت نخست سرمایه‌گذاری شما مسائل انطباق قرار دارند یا افزایش بهره‌وری و کارایی؟ آیا مرکزداده شما با مشکل بزرگ‌تری مانند مصرف برق یا سیستم سرمایشی روبرو است که نیازمند توجه و رفع آنی هستند؟ این پرسش‌ها برای غالب مراکزداده مطرح است. در واقع، بسیاری از مدیران مراکزداده با چالش سرمایه‌گذاری و مدیریت هزینه‌ها روبرو هستند و چون کنترل کامل و دقیقی روی جزئیات زیرساخت‌های حیاتی خود ندارند؛ سردرگم بوده و نمی‌توانند درست تصمیم‌گیری کنند!

ابزارهای مناسب برای قابلیت دید مرکزداده

به چه قابلیت‌هایی نیاز دارید؟ برای شروع، باید درک بهتری از مسایل مربوط به انطباق داشته باشیم. داشتن دید کلی نسبت به مرکزداده، کمک می‌کند تیکت‌های پشتیبانی امنیتی ارسال کنید تا بهتر از داده‌های خود محافظت کنید. همین‌طور با داشتن یک دید کلی، می‌توانید کنترل بیشتری روی سرمایه‌گذاری خود داشته باشید.

اگر می‌خواهید واقعا سرمایه‌گذاری مرکزداده خود را تا حد امکان به شکلی موثر و کارآمد مدیریت کنید؛ به یک پلتفرم مدیریت زیرساخت نیاز دارید. هر چقدر پلتفرم مدیریت زیرساخت شما چابک‌تر و زمان ورود و دریافت گزارش‌ در آن کوتاه‌تر باشد؛ شما قدرت و اطلاعات بیشتری برای تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری درست و به موقع دارید. تصور کنید در هر لحظه بتوانید به پلتفرم مدیریت زیرساخت خود دسترسی پیدا کنید به جای اینکه منتظر دریافت یک ایمیل یا پیام به‌روزرسانی بمانید. زیرساخت‌ها باعث می‌شوند شرکت شما بتواند سرویس لازم را بدهد و مدیریت زیرساخت‌ها دست شما را باز می‌گذارد تا بتوانید همه‌چیز را بهینه کنید. در ادامه به روش‌های مدیریت سرمایه‌گذاری و هزینه‌های یک مرکزداده با مانیتورینگ زیرساخت اشاره می‌کنیم:

چگونه سرمایه‌گذاری را با مانیتورینگ زیرساخت مدیریت کنیم؟

یک پلتفرم مانیتورینگ زیرساخت می‌تواند به شما دو مزیت بدهد: ظرفیت‌های مدیریت دسترسی و دید کلی! 

شما با داشتن این دو قابلیت می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که الویت سرمایه‌گذاری در کدام بخش مرکزداده بالاتر است یا چگونه  باید هزینه‌ها را کاهش دهید. همه می‌دانیم که مدیریت دسترسی به داده‌ها بسیار اهمیت دارد؛ پس ابتدا سراغ این ارزش می‌رویم:

مدیریت دسترسی به داده‌ها

یکی از ترسناک‌ترین بخش‌های زیرساخت، داده‌های توزیع شده است. اگر بتوانید دسترسی‌های مبتنی بر نقش هریک از افراد یا وظایف را به طور شفافی در یک پلتفرم مشخص کنید؛ تا حدودی بر این چالش غلبه کردید و مانع از بروز یک فاجعه می‌شوید یا در فاجعه‌ها، به سرعت خود را از وضعیت بحرانی خارج کرده و به منطقه امن می‌رسید.

توانایی مدیریت کنترل‌های مبتنی بر نقش در پلتفرم به شما کمک می‌کند که نه تنها به امنیت برسید؛ بلکه راه‌های بهینه‌سازی را نیز شناسایی کنید. با محدود کردن دسترسی‌ها یا فراهم کردن دسترسی‌های مورد نیاز برای افراد، می‌توانید کمک کنید تا کارهایشان را با کارایی بیشتری انجام دهند.

افزون بر این، هر بخش می‌تواند از ابزارهای حفاظت و مدیریت داده‌ها بهره‌مند شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید با سیستم پرداخت خود برای امن‌سازی صورت‌حساب‌ها و پرداخت‌های خود به طور مستقیم در یک پلتفرم، یکپارچه شوید. در اینجا، همان‌طور که می‌توانید دسترسی کارمندان خود را محدود کنید؛ می‌توانید مخاطبان صورت‌حساب خود را فقط به مشاهده صورت‌حساب و اطلاعات تراکنش محدود کنید. وقتی همه‌چیز را از طریق یک پلتفرم مدیریت می‌کنید؛ قابلیت سفارشی‌سازی در هر سطحی فراهم می‌شود و به شما کمک می‌کند کنترل کاملی بر مجوز کاربران داشته باشید.

مزیت بعدی این است که، کنترل دسترسی به هر دو عامل «کاربردپذیری» و «انطباق» کمک خواهد کرد. کنترل اینکه چه فردی به اطلاعات استفاده از پهنای‌باند، گزارش‌های انطباق، و البته مرکزداده شما دسترسی دارد؛ این اطمینان را می­دهد که اطلاعات در جای امن خود باقی می‌مانند و انطباق در همه بخش‌ها وجود دارد.

چه کسی و در چه سطحی باید به پلتفرم شما دسترسی داشته باشد؟ توصیه می‌شود در هر بخش، ۲ تا ۳ سرپرست اصلی داشته باشید. به این ترتیب، اگر یک سرپرست در تعطیلات باشد و نتواند به پلتفرم شما دسترسی پیدا کند؛ حداقل یک مدیر ارشد دیگر وجود دارد که می‌تواند در صورت نیاز، تنظیمات را انجام دهد. در حالت ایده‌آل، یک پلتفرم باید بتواند سریعا تغییرات را پذیرفته و انعطاف‌پذیری داشته باشد. 

کنترل دسترسی برای مسایل انطباق و ممیزی مرکزداده نیز مفید است. شما می‌توانید یک گزارش کامل از سابقه دسترسی‌های یک کاربر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که برخی کارمندان یا مدیران به طور کامل از پلتفرم حذف شدند و دیگر هیچ دسترسی ندارند یا در یک بازه زمانی خاص، چه دسترسی‌هایی داشتند!

نظارت بر دارایی‌های فیزیکی

مدیریت دارایی‌های فیزیکی یک مرکزداده از بیرون یک قابلیت شاهکار است و فقط یک پلتفرم زیرساختی هوشمند قوی به شما کمک می‌کند تا به آن دست پیدا کنید. بررسی دارایی‌های یک مرکزداده به آسانی گزارش‌گیری روزانه و تنها یک بار در روز نیست و باید یک مدیریت فعال، کارآمد و موثر داشته باشید. 

پیشنهاد می‌کنیم رک‌های مختلف مرکزداده خود را مورد بازرسی قرار دهید و مطمئن شوید همه دارایی داده‌های شما مرتب و درست است. یک پلتفرم مناسب باید به شما اجازه دهد با چند کلیک متوجه شوید؛ نیازی به تغییرات دارید یا خیر. در حالت ایده‌آل، می‌توانید طرح کلی از مرکزداده خود مشاهده کنید و به شما سیگنال‌های روشنی در ارتباط با مصرف برق بی‌درنگ و آنی بدهد. مهم است که بدانید مرکزداده شما چقدر برق مصرف می‌کند ولی می‌توانید عمیق‌تر شوید و ببینید هر رک چقدر مصرف برق دارد و درباره دارایی‌های فیزیکی خود به صورت جداگانه اطلاعاتی جمع‌آوری کنید.

داشتن اطلاعات آنی درباره تجهیزات نصب شده در هر رک، کمک می‌کند ساده‌تر نسبت به حذف یا افزودن تجهیزات و دارایی‌های دیگر تصمیم‌گیری کرده و در وقت کمتری برای مدیریت تجهیزات صرف کنید. اگر شما هم بخواهید دید کلی نسبت به مرکزداده را ارتقا دهید؛ به مانیتورینگ مستمر دارایی‌ها نیاز دارید. از طریق یک برچسب RFID و سیستم اسکن برای تایید کامل دارایی‌ها، ابزاری فوق‌العاده مفید برای هر کسب‌وکاری خواهید داشت که مبتنی بر داده‌ها است.

مزایای انطباق برای مدیریت دارایی‌های فیزیکی را فراموش نکنیم. اگر می‌توانید وضعیت هریک از تجهیزات درون رک‌های خود را ببینید و گزارش‌هایی قابل تنظیم درباره تجهیزات نصب شده در آن‌ها بگیرید؛ دیگر مدیریت انطباق برای شما استرس‌زا نیست و ممیزی مرکزداده بسیار آسان‌تر می‌شود.

تولید گزارش

یک پلتفرم هوشمند مانیتورینگ زیرساخت ایده‌آل باید به شما اجازه تولید انواع گزارش‌ها و بینش‌هایی که انتظار دارید را بدهد؛ آن هم در هر مکان و محلی که شما حضور دارید؛ بدون نیاز به سفر فیزیکی به مرکزداده‌تان! اگر چنین سیستم مانیتورینگی داشته باشید؛ کسب‌وکار شما سریعا به ارزش واقعی داشتن یک دید کلی و بینش نسبت به پارامترهایی مانند مصرف برق، پهنای‌باند و موارد دیگر پی می‌برد.

اعلان‌های برق

باید اعلان‌های مرتبط با برق را برای همه تجهیزات خود فعال کنید تا مطمئن شوید مدارها مصرف انرژی بیش از اندازه یا بسیار کم ندارند. می‌توانید اعلان‌های برق را به گونه‌ای سفارشی‌سازی کنید که همیشه از میزان مصرف داده خود مطلع باشید یا یک مدار خاص را زیرنظر بگیرید یا تعدادی رک را انتخاب کرده و تعیین کنید از یک آستانه مصرف مشخص عبور نکنند. مطمئن شوید که به سابقه اعلان‌ها دسترسی دارید؛ چون دانستن درباره اینکه در گذشته چه اتفاقی افتاده است؛ به بهینه‌سازی آینده منجر می‌شود. اعلان‌ها را طوری تنظیم کنید که با اعلان‌های زیاد مواجه نشوید و اعلان‌ها واقعا مفید باشند. می‌توانید برای یک مدار، یک دوره اعلان ۲۴ ساعته تعریف کنید تا مصرف برق آن کامل زیر نظر گرفته شود.

گزارش‌های برق

یک سیستم مانیتورینگ زیرساخت هوشمند می‌تواند به شما گزارش‌هایی درباره میزان مصرف برق هریک از دارایی‌ها یا بخش و گروهی از آن‌ها بدهد. می‌توانید گزارش‌هایی سفارشی ایجاد کنید تا مصرف داده را در یک محدوده تاریخی مشخص، به دست بیاورید و بعد این گزارش‌ها را با اعضای تیم، ممیزان مرکزداده و افراد فنی به اشتراک بگذارید. 

این گزارش‌ها می‌توانند بینش‌های ارزشمندی مانند میانگین سطح مصرف انرژی، ظرفیت انرژی مورد نیاز و موارد دیگر به شما بدهند که همگی منجر به تصمیم‌گیری‌های درست برای مدیریت هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری می‌شود و برنامه‌های مدیریت داده‌های بهتری تدوین خواهد شد.

مصرف پهنای‌باند

یکی از اساسی‌ترین نیازها برای توسعه یک مرکزداده و سرمایه‌گذاری جدید، داشتن دید کلی نسبت به پهنای‌باند و محاسبه پهنای‌باند مورد نیازی است که باید افزایش یابد. به‌ویژه، در دوران پاندمی کووید-۱۹ این مسئله بسیار به چشم خورده و همه کسب‌وکارها با ترافیک بیشتر روبرو شدند که به ناچار منجر به افزایش پهنای‌باند شد.

اطلاعات تراکنش‌ها

احتمالا، کمتر به این فکر افتادید که گزارش‌هایی از تراکنش‌های مالی خود با مشتریان به اشتراک بگذارید.گزارش‌های تراکنش‌ها واقعا مهم هستند و به شما و مشتریان کمک می‌کنند تا از صورت‌حساب‌ها و سفارش‌ها اطلاع یافته و بینش کلی نسبت به پرداخت‌ها و تراکنش‌ها یا درستی آن‌ها به دست بیاورند.

مانیتورینگ هوشمند و از راه دور زیرساخت

شما می‌توانید در یک سیستم مانیتورینگ هوشمند زیرساخت، انواع دیگری از گزارش‌ها را دریافت کرده یا سفارشی‌سازی کنید. این مهم است که شما بتوانید همیشه و در هر مکانی، یک دید کلی و بینش جزئی نسبت به تجهیزات مرکزداده خود داشته باشید و براساس داده‌های واقعی جمع‌آوری شده از هریک از بخش‌ها و اجزا، برای مدیریت بهتر و سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کنید. در این مسیر، می‌توانید از ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکزداده (DCIM) و شرکت‌های مشاوره‌ای کمک بگیرید. بنابراین باید بتوانید همیشه جزئی‌ترین اطلاعات را درباره هریک از رک‌ها، سرورها و تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی مرکزداده خود داشته باشید تا بتوانید گام موثری برای بهینه‌سازی و مدیریت موثرتر بردارید.