وزیر ارتباطات از پوشش ۷.۵ میلیون ایرانی تا نیمه اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ خبر داد و گفت تا پایان سال باید ۱۴ میلیون خانوار به فیبر نوری دسترسی داشته باشند. زارع‌پور می‌گوید: «اکنون در ۵۰۰ شهر کشور که ۷۰ درصد جمعیت ایران را شامل می‌شود؛ شبکه فیبر نوری در دست اجراست که در ۱۵۰ شهر این طرح به‌صورت کامل اجرایی شده است.»

وزیر ارتباطات عنوان کرد: «طبق قانون هر سال باید ۴ میلیون نفر از مردم کشور تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار بگیرند.» زارع‌پور ادامه داد: «این فناوری در مرحله اول سرعت استفاده از داده‌ها را تا هزار مگابیت افزایش می‌دهد که ۱۰۰ برابر سرعت کنونی اینترنت در کشور است و سرعت بارگذاری محتوا نیز تا ۴۰۰ برابر افزایش می‌یابد.»

گفتنی است بیش از ۱۰ اپراتور در پروژه ملی توسعه فیبر نوری مشارکت دارند و قرار است تا پایان دولت سیزدهم؛ ۲۰ یملیون خانوار به اینترنت فیبر نوری دسترسی داشته باشند. در بسیاری از شهرها، اپراتورها در حال فیبرکشی هستند ولی هنوز اتصال کاربران به اینترنت فیبر را آغاز نکردند ولی در چندین شهر، مراحل ثبت‌نام و اتصال انجام شده است. عدم همکاری شهرداری‌ها، نیاز به حفاری و فیبرکشی در تمام خیابان‌ها و کوچه‌های شهر، نبود سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عظیم واردات تجهیزات و مودم و ... از دلایل کندی توسعه فیبر نوری ایران است.