گزارش دیگری از موسسه MordorIntelligence می‌گوید بازار دیتاسنتر آسیا از ۱۴.۲۷ هزار مگاوات در سال ۲۰۲۴ به ۲۳.۲ هزار مگاوات در سال ۲۰۲۹ می‌رسد که نرخ رشد مرکب ۱۰.۲۱ درصد را تجربه خواهد کرد. در سال‌های اخیر، بازار دیتاسنتر آسیا به منطقه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده و بسیاری از شرکت‌های بزرگ اپراتوری مرکزداده دنیا تمایل دارند در این منطقه، دیتاسنتر جدید بسازند. 

GSMA هم در گزارش اخیر خود، از افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه، اینترنت و تجارت الکترونیک در این قاره خبر داده است که منجر به افزایش تولید داده بیشتر و در نتیجه رشد تقاضا برای دسترسی به مرکزداده می‌شود. این موسسه می‌گوید در منطقه آسیا و اقیانوسیه، شاهد رشد تعداد اشتراک‌گذاری منحصربه‌فرد تلفن همراه از ۱.۶ میلیارد به ۱.۸ میلیارد تا سال ۲۰۲۵ هستیم. ضریب نفوذ تلفن همراه نیز از ۵۹ درصد به ۶۲ درصد می‌رسد. افزایش پلتفرم‌های گیمینگ آنلاین و استریم و رشد پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی همگی به معنای رشد دیتاسنترها در این منطقه است.

در حال حاضر، کشور چین با ۳۳۹ دیتاسنتر در رتبه نخست کشورهای آسیایی قرار دارد و بعد استرالیا، ژاپن و هند به ترتیب با ۳۰۶، ۲۱۹ و ۱۵۲ مرکزداده در رتبه‌های بعدی هستند. کشورهایی مانند سنگاپور و هنگ‌کنگ نیز به سرعت دارند تعداد دیتاسنترهای خود را افزایش می دهند.

منبع: renub