گزارش اخیر شرکت Appbrain از وضعیت برترین اپلیکیشن‌های اندرویدی رایگان دانلود شده از گوگل پلی، نشان می‌دهد ایرانی‌ها در ۵۰ اپ برتر، فقط ۹ اپ غیر وی پی ان و پروکسی دانلود کردند.

در میان ۱۰ اپلیکیشن برتری که توسط ایرانی‌ها دانلود شدند؛ سه اپ نخست، برنامه‌های VPN هستند و اپلیکیشن چهارم، پیام‌رسان واتساپ است که در اواخر شهریورماه فیلتر شد.

در رتبه‌های ۸ و ۱۰ نیز برنامه‌های تلگرام و اینستاگرام مشاهده می‌شود که باز فیلتر هستند. اینستاگرام، همزمان با واتساپ و در ۳۰ شهریورماه فیلتر شد ولی از مسدودسازی تلگرام برای کاربران ایرانی، سال‌ها می‌گذرد و هنوز جزو پردانلودترین اپ‌های اندرویدی محسوب می‌شود. اپلیکیشن v2rayNG نیز در جایگاه هفتم این فهرست قرار گرفته است.

از دیگر اپلیکیشن‌های غیر فیلترشکنی که ایرانی‌ها در ماه اخیر زیاد دانلود کردند؛ برنامه file miner است که در رتبه شانزدهم قرار دارد. اپلیکیشن سنجش فشار خون  blood-pressure در رتبه ۲۳ و نسخه business واتساپ در رتبه ۲۹ قرار گرفتند.

همچنین، اپ دانلود ویدئو All Video Downloader & Player در رتبه ۳۴ و QRScanner در رتبه ۴۳ و نهایتا پیام‌رسان imo در جایگاه ۴۷ است.

گفتنی است که گوگل پلی در ماه‌های اخیر و پس از شدت گرفتن محدودیت‌های اینترنتی در ایران و افزایش تحریم‌ها در آن سوی مرزها، برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی پر دانلود مانند اسنپ، تپسی، سروش، بله و‌ آی‌گپ را از روی مخازن خود پاک کرده است. روبیکا نیز پیش از همه این اپ‌ها، توسط گوگل پلی حذف شده بود.

هنوز می‌توان اپلیکیشن‌های پر کاربرد ایرانی مانند دیجی کالا، دیوار، آپ، همراه کارت، الو پیک، نشان و بلد را روی گوگل پلی یافت اما کاربرانی ایرانی، بیشتر از این‌ها، به دنبال نصب فیلترشکن و پروکسی و وی پی ان هستند.

پیش‌تر، سامانه تحلیل داده‌های لایف‌وب هم در گزارشی خبر داد ۷۱ درصد اپلیکیشن‌های محبوب کاربران ایرانی در پاییز ۱۴۰۱ را وی پی ان ها تشکیل می‌دهند.

در ماه‌های اخیر و با افزایش فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت ایران، هجوم کاربران ایرانی به سوی دانلود اپلیکیشن‌های vpn افزایش یافته است. چون هر چند روز، یک سری از وی پی ان ها از کار می‌افتند؛ بنابراین کاربران ایرانی مدام در حال دانلود و نصب اپ‌های vpn جدید هستند تا شاید یکی از این برنامه‌ها، بتواند آن‌ها را به اینترنت بدون فیلتر برساند.

نصب چندین وی پی ان رایگان روی یک گوشی، خطر آلوده شدن اسمارت‌فون و نفوذ هکرها را افزایش داده و امنیت گوشی تلفن همراه را به شدت در معرض خطر قرار می‌دهد.