شرکت Orbits Edge با شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری مانند اچ‌پی، AWS، انویدیا، ردهت و Milky Way Economy همکاری کرده است تا یک اتوبوس ماهواره‌ای برای میزبانی از رک‌های سرور و ساخت یک مرکزداده برای فضا تهیه کند. قرار است این دیتاسنتر در مدار پایین زمین (LEO) مستقر شود.


 قرار است اولین دیتاسنتر ساخت این شرکت در سال ۲۰۲۳ و توسط یک راکت هیبریدی STAR-3D به مدار زمین برود. Orbits Edge با ارسال این دیتاسنتر به فضا، امیدوار است بتواند داده‌های بیشتری از ماهواره‌های مدار زمین دریافت و پردازش کند و دیگر نیازی به ارسال داده‌ها به زمین و پردازش آن‌ها در اینجا و دوباره ارسال نتایج به ماهواره‌ها نباشد. این دیتاسنتر که SatFrame نام دارد؛ یک نوع ماهواره اتوبوسی است که از انرژی خورشید تغذیه کرده و سخت‌افزارهای محاسباتی روی آن سوار می‌شوند. قرار است رک‌های 5G با عرض ۱۹ اینج روی این دیتاسنتر نصب شوند و از یک سرور با عمق ۱۸ اینچ پشتیبانی کند. در آینده نیز این سیستم باید سرورهای با عمق ۳۶ اینچ را به طور کامل پشتیبانی کند.

مدیرعامل Vaya Space نیز گفته است این شرکت در چند ماه گذشته، شتاب بیشتری گرفته است و از بسیاری رقبای قدیمی در حوزه توسعه فناوری‌های فضایی، پیشی گرفته یا به آن‌ها نزدیک شده است و کاملا آمادگی پرتاب یک سرور با موشک موتور هیبریدی STAR-3D vortex در سال ۲۰۲۳ را دارد.


منبع: datacenterdynamics