وال‌استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع می‌گوید که دولت بایدن قصد دارد  دسترسی شرکت‌های چینی به خدمات رایانش ابری ایالات متحده را محدود کند.  غول‌های آمریکایی از جمله گوگل، مایکروسافت، آمازون و اوراکل بزرگترین  ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری در جهان هستند. درصورت اجرایی شدن این قانون از سوی دولت بایدن، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ابری باید پیش از ارائه خدماتی که از چیپ‌های پیشرفته هوش مصنوعی استفاده می‌کنند از دولت آمریکا مجوز بگیرند.

آمریکا و متحدانش پیش از این صادرات چیپ‌های پیشرفته‌ای که در صنعت هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های نوین کاربرد دارند را به چین محدود کرده‌اند. پکن نیز به تازگی صادرات فلزات اساسی تولید چیپ را محدود کرده است و شرکت‌های صادر کننده برای ادامه یا آغاز صادرات باید از دولت چین مجوز دریافت کنند.

به گفته وال‌استریت ژورنال، محدودیت پیشنهادی دولت آمریکا قرار است جلوی دور زدن تحریم‌های قبلی را بگیرد. تحلیلگران امنیت ملی ایالات متحده پیش از این هشدار داده‌اند شرکت‌های هوش مصنوعی چین با استفاده از خدمات ابری تحریم‌های صادرات چیپ را دور می‌زنند.

خدمات ابری به مشتریان اجازه می‌دهند بدون خرید تجهیزات (از جمله چیپ) پیشرفته‌ای مثل A100 از شرکت انویدیا که در لیست تحریم‌ها قرار دارند به قدرت پردازشی آنها دست پیدا کنند.

امیلی واینستین، یکی از محققان مرکز امنیت و تکنولوژی‌های نوپای جورج تاون، می‌گوید: «اگر شرکت چینی مایل به دسترسی به Nvidia A100 باشد، از طریق هر ارائه‌دهنده ابری‌ای می‌تواند این کار را انجام دهد. این کار کاملاً قانونی است.»

پیش‌بینی می‌شود وزارت بازرگانی آمریکا در هفته‌های آینده و به صورت توسعه‌ای بر سیاست کنترل صادرات نیمه‌رسانا این مقررات را معرفی کند. ممنوعیت استفاده از خدمات رایانش ابری تازه‌ترین رویداد روابط پرتنش واشنگتن و پکن در حوزه نیمه‌رسانا و تکنولوژی‌های پیشرفته است.

دولت بایدن که نگران پیشرفت چین در حوزه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی است در تلاش است از انتقال چیپ و محصولات و خدمات دیگر به شرکت‌های چینی جلوگیری کند.

چین نیز واکنش‌هایی نشان داده است که از جمله می‌توان به ممنوعیت خرید یکسری شرکت‌ها از شرکت میکرون، بزرگ‌ترین تولیدکننده چیپ حافظه آمریکا، اشاره کرد.

سیاست جدید آمریکا دامنه محدودیت‌های صادراتی را فراتر از تولیدکنندگان چیپ و تجهیزات گسترش می‌دهد. مایکروسافت و آمازون از جمله بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات ابری هستند که به دلیل حضور پررنگ در بازار چین احتمالاً بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می‌گیرند.