مراكزداده قلب تپنده و عامل اصلی حیات كسب‌وكارتان هستند. بدون آن‌ها،  همه ‌چیز متوقف می‌شود. اگر یك مركزداده با مشكل روبرو شود، در واقع  كسب‌وكار شما با مشكل روبرو شده است. مسایل زیادی وجود دارند كه به مثابه  طاعون برای مركزداده هستند؛ اگرچه بسیاری از كاربران توجهی به آن­ها  ندارند. یكی از این مسایل، كابل‌ها و كابل‌كشی مركزداده است. كابل‌كشی  نامناسب می‌تواند مشكلات عدیده‌ای را به همراه داشته باشد.

                                

 با رعایت برخی نكات وكمی برنامه‌ریزی در كابل‌كشی، می‌توان مدیریت و  قابلیت اطمینان بیشتری برای مركزداده به وجود آورد. در ادامه، ده نكته برای  ساخت یك مركزدادة بهتر و مدیریت ساده‌تر بیان می­كنیم:

1 – دوبار اندازه‌گیری كن؛ یك بار قطع

این یك ضرب‌المثل قدیمی است اما در كار ما مهم است. اگر كابل‌ها را به دقت  اندازه‌گیری نكنید، نه تنها یك وضعیت آشفته و پیچیده خواهید ساخت بلكه  مواد زائد گران قیمتی تولید می‌كنید. ممكن است با خودتان تصور كنید که اگر  دو متر كابل اضافه تلف شود چیزی نیست ولی در عمل سه متر كابل تلف خواهد  شد.  

2- برچسب، برچسب، برچسب

اگر كابل‌ها را برچسب نزنید، فقط برای خودتان كار بیشتری درست کرده­اید.  هر كابل باید دو برچسب در دو سر انتهایی خود داشته باشد؛ حتی اگر طول كابل  كوتاه و اصطلاحاً یك patch cable باشد. تصور كنید بخواهید این كابل‌ها را تست كنید؛ چه مدت زمان و انرژی باید صرف بررسی تك تك كابل‌ها كنید؟

3- ارزان نخرید

كابل‌ها را ارزان نخرید به این خاطر كه سود كنید. چون كافی است این  كابل‌ها در شبكه و مركزداده كارایی لازم را نداشته باشند و این باعث دردسر  بزرگی برای شما خواهد شد. كابل‌ها را هم مصرف كرده­اید و امكان عودت یا فسخ  قرارداد نیست. بنابراین با تهیة كابل‌های جنس مرغوب در زمان و هزینة خود  صرفه‌جویی كنید.

4- تست را متوقف نكنید

پس از خرید كابل‌ها، حتماً آن‌ها را تست كنید. تست Star Pass را انجام دهید و اگر كابل به طور صددرصد جواب نداد دوباره و چندین باره  تست را تكرار كنید. در نهایت، اگر در همة تست‌ها كابل صددرصد جواب نداد این  كابل را درون سطل آشغال بیندازید.

5- استفاده از حداقل كابل‌كشی

سعی كنید برای كابل‌كشی یك سرور در رك‌ها از حداقل كابل‌ها، مسیرها و  اتصالات استفاده كنید. یكی از استانداردهای كابل‌كشی ساخت­یافته این است كه  تعداد كابل‌های كوتاه بیشتر از كابل‌های بلند باشد. كابل‌های یك فوتی (30  سانتی‌متری) بهترین حالت برای اتصال‌های درون ركی هستند.

6- كُدهای رنگی

حتماً از كابل‌های با رنگ مشابه در طول كل مركزداده استفاده كنید. مثلاً  كابل‌های كوتاه می‌توانند با یك رنگ و كابل‌های بلند با رنگ دیگر استفاده  شوند و سعی كنید این قانون را در كل سرورها و رك‌ها رعایت كنید. فقط زمانی  از كابل‌های با رنگ متفاوت استفاده كنید كه مجبور به رعایت یك استاندارد  خاص باشید.

7- بیش از اندازه نخرید

بیشتر از نیازتان كابل نخرید تا برای آینده انبار كنید. شما از طرح و  برنامه آیندة مركزداده خبر ندارید. ممكن است جنس یا نوع كابل‌ها عوض شود یا  نیاز به كابل‌هایی با كارایی متفاوت داشته باشید. در این صورت نمی‌دانید  با كابل‌های اضافه خریداری شده، چه كنید؟

8- طراحی كابل‌پسند

طراحی‌های لایه‌بندی و انتخاب مكان‌های مناسب برای رك‌ها و محاسبة  نزدیك‌ترین مسیرها برای سرورها جزئی از طراحی كابل‌پسند مراكزداده هستند.  در غیر این صورت، باید كابل‌ها روی زمین افتاده باشند یا از سقف آویزان  شوند. توسعة مركزداده را نیز براساس استفادة كمتر از كابل و كابل‌پسندی  بیشتر انجام دهید.

9- جداسازی كابل‌های Cat7A و خطوط انرژی

نیازی نیست كه كابل‌های تامین برق و كابل‌های شبكة Cat7A با هم اجرا شوند. این كار بسیاری از نگرانی‌های شما را كاهش خواهد داد.  همچنین خطوط برق به علت عبور سیگنال از داخل آن­ها، روی كابل‌های شبكه  تاثیر می‌گذارند و این اصلاً خوب نیست.

10- سرد نگه‌داشتن كابل‌ها

شما ممكن است تصور كنید فقط سرورها نیاز به سرد شدن دارند. كابل‌ها نیز  گرما تولید می‌كنند و اگر تعداد زیادی كابل كنار یكدیگر استفاده كنید،  گرمای تولیدی می‌تواند بیش از حد شده و منجر به یك فاجعه شود. طراحی  مركزدادة خود را طوری انجام دهید كه كابل‌ها نیز در یك محیط سرد و مناسب كه  مانع بروز حرارت اضافی می‌شود قرار گیرند.