احتمالا شما هم تصاویری از اتاق‌های سرور و راهروهای مراکزداده با نورپردازی‌های زیبا مشاهده کردید. در مراکزداده عمدتا از نورهای سبز، آبی و قرمز استفاده می‌شود ولی نورپردازی‌های ترکیبی را هم شاهد هستیم.

حالا این سوال مطرح می‌شود که اصولا چرا باید یک اتاق سرور نورپردازی شود؟

نور برای اتاق سرور مهم است؛ چون به کارکنان و اپراتورها برای تعمیر و نگهداری و کشف سریع خطاها در مواقع اضطراری کمک می‌کند. یک نورپردازی خوب مرکزداده می‌تواند به مهندسین شبکه کمک کند تا مدیریت کابل و بازرسی بهتری داشته باشند.

استانداردهای روشنایی مراکزداده نیز تاکید دارند که باید نور کافی بین راهروها و رک‌ها وجود داشته باشد.

استاندارد TIA-942-A سه منطقه فضای خالی (سطح I)، ورودی‌ها (سطح II) و مناطق اشغال شده (سطح III) را مشخص کرده است و بعد می‌گوید در فضای خالی حداقل روشنایی باید ۵۰ تا ۱۰۰ لوکس باشد تا دوربین‌های مداربسته بتوانند خوب رکورد کنند.

برای فضاهای ورودی، اشاره دارد که باید روشنایی حسگری استفاده شود تا هنگام ورود مهندسان و تکنسین‌های شبکه یا سایر کارکنان به اتاق سرور، روشنایی کافی تامین شود.

برای روشنایی تجهیزات و رک‌ها نیز اشاره می‌کند که فضاهای اشغال شده سطح III براساس استانداردهای مراکزداده باید روشنایی ۵۰۰ لوکس افقی و ۲۰۰ لوکس عمودی داشته باشد.

نورپردازی مراکزداده قواعد و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و نباید منجر به افزایش گرما یا مصرف بیشتر برق شود. در مراکزداده مدرن از لامپ‌های متال هالید، فلورسنت و هالوژن یا حتی لامپ‌های رشته‌ای به جای چراغ‌های LED استفاده می‌شود که گرمای کمتری تولید کرده و مصرف انرژی پایین‌تری هم دارند.