با رشد سازمان، سرانجام به مرحله‌ای می‌رسید که دیگر راه‌حل‌های داده‌ای موجود، قادر به تامین نیازهای جاری نیستند. خواه برای افزایش ظرفیت راه‌اندازی اپلیکیشن‌های جدید یا دسترسی به طیف وسیع‌تری از ارتباطات و اتصالات، شرکت‌ها به فکر انتقال زیرساخت‌های آی‌تی خود به یک محیط مرکزداده جدید می‌شوند. بسیاری از کسب‌وکارها برای بهره‌مندی از مزایایی مانند اتصالات داخلی، امنیت بهتر و مقیاس‌پذیری، سراغ راه‌کار کلوکیشن می‌روند و به دنبال افزایش سطح خدمات زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود هستند.

هنگامی که تصمیم می‌گیرید به یک مرکزداده جدید مهاجرت کنید؛ چالش اصلی آغاز می‌شود و آن تحقق این تغییر مرکزداده است. قطعا هر سازمان و شرکت تجاری برای خودش مجموعه‌ای از فاکتورها را در هنگام انتخاب یک مرکزداده کلوکیشن جدید برای رسیدن به بالاترین هم‌گرایی دارد. پس از یافتن یک شریک یا شرکت همکار که می‌خواهد نیازهای مرکزداده شما را رفع کند؛ برنامه‌ریزی برای انتقال تجهیزات و اطلاعات به محیط مرکزداده جدید آغاز می‌شود که مهم‌ترین مرحله از یک مهاجرت است. در اینجا، مجموعه‌ای از بهترین ترفندها و روش‌های انتقال مرکزداده برای پشت سر گذاشتن یک مهاجرت موفقیت‌آمیز را جمع‌آوری کردیم. مدیران مرکزداده باید این روش‌ها را در ذهن داشته و براساس آن‌ها، مهاجرت به مرکزداده جدید را برنامه‌ریزی و عملیاتی کنند.

۱- برنامه مدیریت پروژه داشته باشید

هر مهاجرت موفقیت‌آمیزی با یک برنامه مدیریت پروژه آغاز می‌شود. این طرح یک فرآیند کامل و جامع را ایجاد می‌کند که پیش از جدا شدن یک قطعه از تجهیزات، همه عوامل و خطرات احتمالی را در نظر بگیرید. هنگامی که یک سازمان متعهد به تغییر و مهاجرت مرکزداده می‌شود؛ باید مدیر پروژه را شناسایی کرده و نقش‌های تیم مهاجرت را ایجاد کند تا اطمینان حاصل شود که برنامه مدیریت پروژه به صورت منظم تدوین و اجرا می‌شود.

۲- ضوابط بودجه‌ای و موفقیتی را تعیین کنید

موسسه تحقیقاتی گارتنر در یک پیش‌بینی آینده گفته بود که «بهینه‌سازی هزینه‌ها منجر به پذیریش فناوری ابر می‌شود.» در مهاجرت‌های مرکزداده‌ای که هزینه‌ بیش از بودجه مشخص شده انجام می‌شود؛ می‌توان به طور مشهودی ضعف برنامه‌ریزی و ارزیابی ریسک را مشاهده کرد. سازمان‌ها می‌توانند با واقع‌بین بودن درباره نیازها، برنامه‌ها و انتظارات خود پیش از شروع مهاجرت، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند. 

آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که ارائه‌دهنده مرکزداده جدیدشان، همه‌چیز را در اختیار دارد تا بتواند زیرساخت‌های فناوری اطلاعات آن‌ها را در خود جای دهد. بنابراین، وقتی وارد این مرکزداده می‌شوند؛ نباید هرگز متعجب یا شگفت‌زده شوند. وقتی مهاجرت به پایان می‌رسد؛ سرویس‌ها باید کارایی بهتری نسبت به قبل داشته باشند و عملیاتی‌تر شوند.

۳- یک جدول زمانی پروژه و نقاط عطف مهم ایجاد کنید

جابه‌جایی یک مرکزداده به مراتب پیچیده‌تر از اتصال ساده سرورها به یکدیگر و انتقال فیزیکی آن‌ها به مکان جدیدی است. در هر مرحله باید ترتیبی اتخاذ شود تا اطمینان پیدا کنیم تجهیزات در مکان جدید به درستی نصب شدند و خوب کار می‌کنند. هیچ داده‌ای نباید در گوشه و کنار از بین برود. عقب‌نشینی در یک نقطه از مهاجرت می‌تواند تاخیرهای قابل توجهی در همه مراحل دیگر کار ایجاد کند و هزینه‌های مهاجرت را افزایش دهد. ایجاد یک جدول زمانی مشخص با نقاط عطف مهم در آن کمک می‌کند تا پروژه مهاجرت طبق برنامه زمان‌بندی شده و با الویت کارهای مهم‌تر پیش برود.

۴- بررسی کنید کدام داده‌ها باید تکرار شوند

مدیریت داده‌ها در هنگام انتقال مرکزداده می‌تواند یک چالش اساسی باشد؛ به‌ویژه اگر اپلیکیشن‌های مهم نیاز به دسترسی به آن داده‌ها در طول انتقال، فرآیند انتقال را داشته باشند. همچنین، این خطر وجود دارد که برخی از داده‌ها در هنگام انتقال از بین بروند یا آسیب ببینند. بنابراین، ایجاد یک استراتژی پشتیبان بسیار مهم است. برای تسهیل در دسترس بودن داده‌ها در هنگام حرکت و جابه‌جایی، ممکن است نیاز به ایجاد یک نسخه داده موازی با نوسان‌های موقت داشته باشیم. اگر داده‌ها نیاز به تکثیر و انتقال داشته باشند؛ ممکن است نیاز به اتصال اضافی برای تسهیل انتقال وجود داشته باشد.

۵- مشخص کنید چه کسی تجهیزات و حمل و نقل آن‌ها را کنترل می‌کند

جابه‌جایی تجهیزات محاسباتی به سادگی جدا کردن سرورها از یکدیگر و برق و بارگیری آن در یک کامیون نیست. در صورت عدم نصب یک درگاه یا عدم نصب درست، اجزای سخت‌افزاری می‌توانند در معرض خرابی یا عدم کارکرد صحیح قرار ‌گیرند یا بر اثر تخلیه الکتروستاتیک، در معرض میدان‌های مغناطیسی و آسیب‌های جدی فیزیکی باشند. یک پیمان‌کار شخص ثالث که در زمینه انتقال تجهیزات تخصص دارد؛ می‌تواند اطمینان حاصل کند کلیه سخت‌افزارهای فناوری اطلاعات در بهترین شرایط ممکن به مکان جدید برسند. همچنین، این امکان را به مشتریان خود می‌دهند تا از مزایای جابه‌جایی بدون نیاز به تعویض تجهیزات بهره‌مند شوند.

۶- نیازهای تجهیزاتی در مرکزداده جدید را بررسی کنید

انتقال به یک فضای جدید مرکزداده می‌تواند تغییر عمده‌ای در برنامه تجاری فناوری اطلاعات سازمان‌ها ایجاد کند. نیازهای جدید تجهیزاتی که شاید یکی از دلایل این مهاجرت باشد؛ باید هنگام انتقال به مکان جدید، بازنگری و بررسی شوند تا در صورت نیاز تجهیزات جدیدی خریداری و نصب شود یا برخی تجهیزات ارتقا پیدا کنند. تیم مهاجرت باید اطمینان حاصل کند که تنظیمات فیزیکی کلیه تجهیزات با زیرساخت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های جدید همسو است. اگر برای نصب موفقیت‌آمیز نیاز به نصب تجهیزات اضافی است؛ بهتر است قبل از رسیدن سخت‌افزار به تاسیسات جدید، آن‌ها را امن‌سازی کنیم.

۷- تجهیزات را فهرست‌بندی کنید

باید فهرست دقیقی، فراتر از یک چک لیست ساده از سخت‌افزارها داشته باشیم. جابه‌جایی هر قطعه از هر بخش و سرور و رک مرکزداده باید به طور کاملا دقیق و مبسوطی مستند و فهرست‌نویسی شده باشد. این فهرست‌بندی تنها محدود به سرورها نیست؛ و شامل کابل‌ها، منابع تغذیه، فیوزها، سنسورها و بسیاری قطعات دیگر است که باید منتقل شوند و هریک در کارایی مرکزداده نقش دارند. عدم پاسخ‌گویی درست یک فیوز می‌تواند دردسرهای بزرگی را هنگام تلاش برای دریافت آنلاین سرویس‌ها در زیرساخت مرکزداده جدید ایجاد کند. 

۸- توصیه‌های ارائه‌دهنده کلوکیشن‌ها را در نظر بگیرید

مراکزداده کلوکیشن سهم بزرگی در موفقیت‌های سال‌های اخیر اینترنت و شبکه داشتند و کاملا با روال‌های مهاجرت‌های موفق یا مشکل‌دار آشنایی دارند. پرسنل مراکزداده کلوکیشن به خوبی می‌دانند چه تجهیزاتی با چه لوازم یا شکل نصبی بهتر کار خواهد کرد. بنابراین، در هنگام انتقال و نصب تجهیزات خود از مرکزداده قدیمی به یک مرکزداده کلوکیشن، بهتر است به توصیه‌ها و تذکرات نیروهای فنی مرکزداده جدید درباره کابل‌کشی‌ها، توزیع پنل‌های برق و سایر تجهیزات گوش دهید. آن‌ها در این سال‌ها به خوبی یاد گرفتند چگونه موفق‌ترین مهاجرت یک مرکزداده را رقم بزنند.

۹- پیش از قطع خدمات موجود، خدمات جدید شبکه را ارائه دهید

ارائه‌کنندگان خدمات اینترنت و ابر، غالبا در هنگام یک مهاجرت مرکزداده، چندین هفته طول می‌کشد تا بتوانند در مکان جدید، خدمات شبکه خود را دوباره پیاده‌سازی كرده و ارائه دهند. آخرین چیزی که یک شرکت از کلوکیشن می‌خواهد، تخمین دقیق تعداد روزهایی است که شبکه قطع خواهد بود. اگرچه این مستلزم پرداخت هزینه اضافی است ولی در برخی مواقع می‌توانید به طور موازی یک سرویس حیاتی و مهم یکپارچه را ارائه بدهید تا از قطعی آن جلوگیری شود و همزمان عملیات مهاجرت به مرکزداده جدید و نصب تجهیزات و راه‌اندازی مجدد سرویس اولیه را انجام دهید. این یک هزینه سربار است ولی در بسیاری از مواقع ارزشمند است. در جدول زمانی و هزینه مهاجرت باید دقیقا مشخص کنید چند روز سرویس‌ها و شبکه قطع خواهد بود و خسارات ناشی از آن را برآورد کنید.

۱۰- فرض نکنید

هیچ جنبه‌ای از مهاجرت یک مرکزداده قطعی و مسلم نیست. ایجاد فرضیات می‌تواند در بهترین حالت منجر به اختلال و تاخیر یا در بدترین حالت خرابی و هزینه زیاد برای تجهیزات آسیب‌دیده شود.

سازمان‌ها باید در تامین جزئیات مهاجرت و شناسایی مشکلات احتمالی، در هر مرحله با ارائه‌دهنده مرکزداده جدید هماهنگ باشند و با هم کار را پیش ببرند. به عنوان مثال، باید قبل از انتقال یک قطعه از تجهیزات، کاملا مکان نصب آن در مرکزداده جدید آماده شده باشد. هنگامی که سخت‌افزار در محل جدید قرار گرفت؛ باید همه پورت‌ها و پیکربندی‌های برق، پیش از نصب آزمایش شوند. با این حجم از برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی، نباید هیچ‌چیز تصادفی باشد. 

انتقال به یک محیط جدید مرکزداده برای هر سازمانی چالش‌برانگیز است اما می‌تواند به رشد و موفقیت بیشتر آن سازمان در آینده کمک کند. نباید به خاطر ترس از مهاجرت یا قطعی سرویس‌ها، کل پروژه را لغو کرد یا به تاخیر انداخت. وقتی زمان جابه‌جایی فرا می‌رسد؛ شرکت‌ها باید با روش‌هایی جزئی‌نگرانه، همه ریسک‌ها را ارزیابی کنند و انتظارات واقع‌بینانه برای این حرکت داشته باشند و کاملا تقسیم وظایف و توجیه افراد صورت گرفته باشد. با داشتن یک برنامه مدیریت پروژه خوب و چک لیستی از مراحل و جزئیات مهاجرت مرکزداده، می‌توان یک انتقال مرکزداده مطمئن داشت.