کسب‌وکارها با سرعت بیشتری به سوی حوزه‌های دیجیتال حرکت و مدل‌های اقتصادی و تجاری خود را تغییر می‌دهند. غالبا تغییر مسیر به سوی راهکارهای دیجیتال به دلیل ساده‌سازی کارها و فعالیت‌ها، در کنار افزایش کارایی است. مراکزداده قلب این تغییرات و مهاجرت‌ها هستند؛ چون اطلاعات دیجیتالی کسب‌وکارها را ذخیره‌سازی و نگهداری می‌کنند و دروازه دسترسی به اهداف تعیین شده بنگاه‌های اقتصادی‌هستند. اما همین مراکزداده، سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای هستند و طراحی، ساخت و نگهداری آن‌ها با چالش‌های بزرگ و متعددی روبرو است.

با تکامل فناوری، مراکزداده هم دچار تغییرات اساسی شدند. در روزهای اولیه، آن‌ها عمدتا مکانی برای ذخیره‌سازی اطلاعات دیجیتالی بودند. اکنون، مراکزداده برای بسیاری از مشاغل، به‌ویژه مشاغلی که سرویس ارائه می‌دهند یا محصول دیجیتالی تولید و عرضه می‌کنند؛ یک لایه حمایتی بنیادین هستند. مراکزداده یکی از ارکان مهم فناوری اطلاعات هستند و در حال حاضر باید طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را پشتیبانی کنند. عملیات  اساسی کسب‌وکارها، تجزیه و تحلیل اطلاعات، پشتیبانی از دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT)، رایانش ابری، کاربردهای هوش مصنوعی و چندین مورد دیگر. کسب‌وکارها نیاز به مراکزداده بزرگ‌تری در محل یا به صورت برون‌سپاری و کولوکیشن دارند و هرگونه افت کارایی می‌تواند یک تهدید جدی برای آن‌ها باشد.

بنابراین، شرکت‌ها و سازمان‌ها برای حفظ کارایی مراکزداده خود و اطمینان از عملکرد مطلوب آن‌ها، نیاز به درک کاملی از وضعیت فیزیکی و امکانات آن‌ها دارند. تیم فناوری اطلاعات باید تجهیزات ملموسی مانند سرورها، رک‌ها، منابع تغذیه برق، سیستم‌های سرمایشی، باتری‌های پشتیبان، کابل‌کشی‌ها و فضاهای فیزیکی را به طور کامل کنترل، نظارت و نگهداری کنند.

ممیزی که شامل بازرسی، تجزیه و تحلیل دارایی‌های فیزیکی یک مرکزداده است؛ گاه به گاه انجام می‌شوند. معمولا مراکزداده یک بار در سال ممیزی می‌شوند ولی اتفاقی خوش‌آیند برای کسب‌وکارها نیستند؛ چه ممیزی داخلی و چه ممیزی توسط افراد و موسسات خارج از شرکت و تحت استانداردها و مقررات مشخص وضع شده آن صنعت!

چون معمولا در ممیزی‌ها مشخص می‌شود شرایط و عملکرد برخی از تجهیزات تغییر کرده که باعث کاهش کارایی، افزایش هزینه‌های عملیاتی و افت قدرت سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی شده است. مدیران مراکزداده علاوه بر وظایفی مانند شمردن تعداد رک‌ها و سرورها، گرفتن دما، بررسی‌ها و کنترل‌های روزانه، نیاز دارند تا درک درستی از دارایی‌های فیزیکی مرکزداده خود داشته و تغییرات فیزیکی تاسیسات را مرتبا بررسی کنند. تنها در این صورت است که دردسرها و چالش‌های پس از یک ممیزی کاهش پیدا کرده و دیگر ممیزی یک رخداد وحشتناک نیست!

بهترین روش، مانیتورینگ و پیگیری منظم دارایی‌ها و شرایط فیزیکی است. کسب‌وکارها باید بتوانند به طور مرتب و در زمان واقعی، مرکزداده و محیط آن را برای حفظ کارایی، بازرسی کنند.

چالش‌ها

چون امروزه، مراکز داده ماموریت‌های مهمی برعهده دارند؛ (چه برای کسب‌وکارهای تجاری و چه برای سازمان‌های دولتی و غیرانتفاعی که خدمات دیجیتالی را برون‌سپاری کردند)محافظت‌های فیزیکی سیستم از هر لحاظ مهم و حیاتی است. مدیران و صاحبان مراکزداده در این زمینه با دو چالش عمده روبرو هستند: ردیابی دارایی‌ها شامل تجهیزات، ساختمان‌ها و زیرساخت‌های مربوطه و حفظ یکپارچگی محیطی این تاسیسات!

تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی با تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی مختلفی روبرو هستند. نگهداری ضعیف، آتش‌سوزی، نشت آب، سیل و طوفان، دسترسی غیرمجاز پرسنل، تغییرات گرمایشی و سرمایشی و نهایتا تامین انرژی. برای فعالیت یک مرکزداده در اوج کارایی، کارکنان مرکزداده باید همه این شرایط را کنترل کنند تا بتوانند هنگام بروز یک مشکل، آدرس مشکل را دانسته و به حل آن اقدام کنند.

دارایی‌های فیزیکی

مراکزداده مکان‌های پویایی هستند. به طور روزمره فضای آن‌ها گسترش پیدا می‌کند؛ تجهیزات جدید اضافه و تجهیزات قدیمی و منسوخ شده حذف می‌شوند. همین‌طور، تجهیزات فعلی به‌روز می‌شوند و نیاز به فضای بیشتری دارند. توانایی یافتن دارایی‌های فیزیکی هر مرکزداده حیاتی است ولی یک رویکرد دستی، زمان و منابع زیادی را می‌طلبد؛ به‌ویژه برای مراکزداده‌ای که شامل ساختمان‌های مختلف در یک مجموعه هستند یا در شهرها و کشورهای مختلف پراکنده شده‌اند. 

تصور کنید هنگام ممیزی، نمی‌دانید یک سرور در کدام مرکزداده یا کدام ساختمان نصب شده است. باید وقت زیادی برای یافتن یک دارایی صرف کنید و در تمام دارایی‌های مراکزداده خود به جست‌وجو بپردازید. این روش علاوه بر هدر دادن زمان زیاد، هزینه بالایی هم به سازمان شما تحمیل می‌کند و اگر در زمان نامناسبی هم اتفاق بیفتد؛ می‌تواند در هنگام ممیزی دردسر بزرگی باشد.

ردیابی دستی دارایی‌ها می‌تواند همراه با خطا هم باشد و از سوی دیگر با رشد مرکزداده، باید همه‌چیز به‌روزرسانی شود. برای حفظ فرآیندهای اساسی کسب‌وکارها و اطمینان از عملکرد صحیح همه دارایی‌ها، نیاز به پیگیری داده‌های خاص هر دارایی وجود دارد: نام تولیدکننده، شماره مدل، طول عمر، محل قرارگیری در مرکزداده، سابقه نگهداری و کارایی و تعمیر!

محیط

محیط فیزیکی یک مرکزداده هم برای انجام عملیات‌ کارآمد اهمیت دارد. به این معنی که باید اطمینان حاصل کنید هم برق اصلی و هم برق پشتیبان در دسترس هستند؛ دما و رطوبت محیط را مرتبا کنترل کرده و نوسانات برق را مدیریت کنید. انواع سنسورهای اطفای حریق و تشخیص آب استفاده کنید و بتوانید تغییرات محیطی را سریعا رصد و گزارش کنید. 

مدیریت محیط مرکزداده برای هر اپراتوری یک چالش است. هر تغییری در دما یا رطوبت می‌تواند خسارات و هزینه‌های سربار متفاوتی ایجاد کند. اگر دمای محیط را سردتر کنید؛ هزینه‌های انرژی افزایش پیدا می‌کند و اگر دمای محیط را گرم‌تر نگه دارید؛ ممکن است منجر به خرابی و از کار افتادن سرورها شود. کوچک‌ترین سهل‌انگاری در ارتباط با نشت آب یا جرقه و آتش‌سوزی می‌تواند به تجهیزات فیزیکی، دارایی‌ها و در اصل به اطلاعات مشتریان آسیب بزند. بنابراین، شناسایی این تهدیدات در زمان درست خودش و اقدام به موقع برای رفع آن‌ها به منظور به حداقل رساندن تاثیرات بر تاسیسات و عملیات بسیار مهم است.

راه‌کارها

راه‌حل ردیابی محیط‌های فیزیکی مراکزداده، مدیریت بی‌درنگ و خودکار دارایی‌ها و نظارت‌های سراسری بر محیط در کل چرخه عمر دارایی‌ها شامل استقرار، بهره‌برداری، نگهداری و غیرفعال‌سازی است.

هنگام ردیابی دارایی‌های فیزیکی، این نظارت‌ها باعث می‌شود فرآیندهای نادرست دستی از بین بروند و زمان مورد نیاز برای مکان‌یابی تجهیزات به منظور تعمیر، نگهداری، تعویض یا ممیزی کاهش پیدا کند. فرآیندهای دستی برای ردیابی دارایی‌ها کند بوده و اساسا برخی اوقات بسته به اندازه و مکان مرکزداده، غیرممکن است.

کنترل شرایط محیطی دشوار است؛ دما و رطوبت به طور مدام در حال تغییر هستند و می‌توانند با کند کردن و آسیب رساندن به تجهیزات مانع از فعالیت شما شوند یا با هزینه‌های بیش از حد لازم برای دستیابی به سیستم سرمایشی و گرمایشی کارآمد همراه شوند. برای حفاظت از دارایی‌ها، نظارت بی‌درنگ بر محیط و عوامل مرتبط با آن نیاز است. این نظارت بی‌درنگ می‌تواند مانع از آتش‌سوزی، خسارات نشتی آب روی یک دستگاه و حوادث دیگر شود. هرگونه تاخیر در کسب اطلاعات از محیط می‌تواند آسیب به تاسیسات و تجهیزات را افزایش دهد یا باعث افزایش هزینه‌های برق مصرفی شود.

یک روش بسیار بهتر، بازرسی و تجزیه و تحلیل بی‌وقفه و دوره‌ای از دارایی‌ها و محیط مرکزداده است تا از کوچک‌ترین تغییرات آگاه شوید و در صورت لزوم برای ارتقا و تعمیرات تجهیزات اقدام کنید. این بازرسی‌ها و تجزیه و تحلیل‌های دوره‌ای و مرتب می‌تواند روند ممیزی را نیز بسیار آسان و هموار کند. شما نیاز به دسترسی‌های بی‌درنگ و کاملا آنلاین محیطی دارید تا هم چشم‌انداز کلی و بزرگی از دارایی‌ها داشته باشید و هم جزئیات مربوط به هر دستگاه را مشاهده کنید و به این طریق بالاترین محافظت از دارایی‌ها را انجام دهید.

موارد زیر، بهترین روش‌ها برای کاهش دردسرهای ممیزی مرکزداده هستند:

۱- قابلیت مشاهده دارایی‌ها به صورت آنلاین و بی‌درنگ برای همه دارایی‌های متغیر و شرایط محیطی و انجام سریع تنظیمات با هدف کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها.

۲- نصب حسگرهای بی‌سیم در دارایی‌های مجزا و سراسر محیط برای نظارت و انتقال اطلاعات در شرایط بی‌درنگ.

۳- گیت‌وی‌های هوشمندی برای مدیریت داده‌های دریافتی از حسگرها و به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزارها استفاده شود.

۴- ادغام‌سازی با سایر برنامه‌های مهم مانند سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، سیستم‌های مدیریت زیرساخت مرکزداده (DCIM)، اپلیکیشن‌های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) و حرکت در یکپارچه‌سازی عملیات‌.

مدیران و صاحبان مراکز داده در مدیریت و نگهداری این تاسیسات و دارایی‌ها کار بسیار بزرگی دارند. مراکزداده ستون فقرات مشاغل امروزی برای ماموریت‌های حیاتی هستند و هرگونه خرابی می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند. شرکت‌ها باید بالاترین عملکرد را در نظارت‌های بی‌سیم و از راه دور و بی‌درنگ روی دارایی‌ها و محیط فیزیکی داشته باشند. سراسر محیط یک مرکزداده به طور کلی و هریک از تجهیزات و تاسیسات به طور مجزا باید زیر ذره‌بین نظارت‌ و کنترل‌ اپراتورها باشد تا اطمینان حاصل شود همه اجزای سیستم در بالاترین سطح از کارایی خود هستند. چنین مرکزداده‌ای همیشه برای ممیزی و بازرسی داخلی یا بیرونی آمادگی دارد.