در شرایط اقتصادی کنونی، مدیران IT برای نگه‌داری و توسعه شبکه‌های کامپیوتری تحت فشار هستند. ارایه هرگونه طرح توسعه، افزایش ظرفیت، ارتقای تجهیزات و یا خرید دستگاه‌های جدید رد شده یا اینکه به تعویق می‌افتد و تامین بار مالی آن بسیار سخت است. در چنین شرایطی مدیران IT ناگزیر هستند رویکردها و روش‌هایی در پیش بگیرند که منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی شبکه‌ها شده و بقای آن‌ها تضمین شود. روش‌های زیادی برای کاهش هزینه‌های سربار شبکه‌ها پیشنهاد می‌شود ولی شاید همه این روش¬ها برای شبکه کامپیوتری شما کارایی نداشته باشند.

خودکارسازی

بهبود شبکه‌های همگرا و انجام تنظیمات و پیکربندی در آن‌ها برای خودکارسازی بیشتر کارها می‌تواند یک راه‌حل کاهش هزینه‌ها باشد. خودکارسازی باعث آزادسازی وقت مدیران و کارمندان IT می‌شود و همراه با نرم‌افزارهای هوشمند می‌توانند دستگاه‌هایی مانند گوشی‌ها و دیگر تجهیزات لبه شبکه را مدیریت کنند.

خودکارسازی عملیات در بهره‌وری و کیفیت سرویس (QoS) شبکه تاثیرگذار هستند و بسیاری از کارها مانند تخصیص آدرس IP به دستگاه‌های جدید شبکه را بدون نیاز به نیروی انسانی انجام می‌دهند.

خاموش کردن دستگاه‌های آی‌پی تلفنی، اکسس‌پوینت‌ها، دوربین‌های داخل شرکت و دیگر تجهیزات غیرضروری در شب مثال دیگری از خودکارسازی شبکه است.

حتی می‌توان برای شبکه تعریف کرد که در روزهای تعطیل، ایام نوروز و زمان‌هایی از سال که هیچ کارمندی در شرکت نیست؛ برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از استهلاک دستگاه‌ها، به طور خودکار خاموش شوند.

بسیاری از وظایف در شبکه مانند بررسی وضعیت تجهیزات، عیب‌یابی شبکه، کنترل ترافیک و ایجاد تغییرات در پیکربندی شبکه متناسب با ترافیک و بار کاری قابلیت خودکارسازی دارند.

یکپارچه‌سازی امنیت

استفاده از امنیت یکپارچه برای سازمان‌ها، ویژگی‌ها و مزایای زیادی به همراه دارد.

آن‌ها می‌توانند کنترل بیشتری بر دستگاه‌ها و کاربران داشته باشند و برخلاف راه‌کارهای امنیتی سنتی، در تمام بخش‌های شبکه یک نرم‌افزار امنیتی مدیریت دسترسی‌ها را در دست داشته باشد.

استفاده از یک امنیت یکپارچه در سراسر شبکه باعث می‌شود مدیران IT راحت‌تر سیاست‌های کلی شبکه را تعریف و در همه بخش‌ها اعمال کنند.

بسیاری از وظایف مربوط به امنیت شبکه مانند تشخیص خرابی‌ها و آسیب‌پذیری‌ها بدون دخالت نیروی انسانی یا منابع و نرم‌افزارهای مجزا و جزیره‌ای اجرا شده و هماهنگی زیادی میان شبکه‌های کابلی و بی‌سیم ایجاد می‌شود. استفاده از امنیت جزیره‌ای می‌تواند هزینه‌های عملیاتی سربار بیشتری به شبکه کامپیوتری تحمیل کند.

اهمیت بیشتر به شبکه بی‌سیم

شبکه‌های بی‌سیم به دلیل انعطاف‌پذیری بالا می‌توانند بهره‌وری بیشتری همراه داشته باشند. این شبکه‌ها می‌توانند موجب کاهش نیروی انسانی، کابل‌کشی‌ها، اکسس‌پوینت‌ها و سوییچ‌ها، افزایش ظرفیت دستگاه‌های متصل به شبکه، مدیریت بهتر ترافیک شبکه در نقاط حساس و در نهایت کاهش هزینه‌های عملیاتی شوند.

بهتر است سازمان‌های بزرگ برای شعب و دفاتر کوچک و موقت خود از شبکه‌های بی‌سیم استفاده کنند. راه­اندازی سریع و امکان جابه‌جایی آن از یک مکان به مکان دیگری از مزیت­های این روش است.

به طور معمول، در اتاق‌های جلسه، کنفرانس، مدیریت پروژه، ارایه و میهمان از شبکه‌های بی‌سیم استفاده می‌شود تا کابل‌کشی کمتری در شرکت انجام شود و هزینه‌های سربار کمتری به سیستم تحمیل شود.

شبکه‌های بی‌سیم نسل جدید مبتنی بر استانداردهای 802.11ac و 802.11ax امکان دسترسی به سرعت‌های چند گیگابیتی بی‌سیم را فراهم کرده، از سوییچ‌های گیگابیتی با درگاه‌های زیاد سود می‌برند و از ده‌ها ابزار و قابلیت نرم‌افزاری برای مدیریت و کنترل ترافیک و دستگاه‌های متصل به وای‌فای استفاده می‌کنند. در کسب‌وکارهای کوچک، شبکه‌های بی‌سیم راه‌کار مقرون‌به‌صرفه‌ای نسبت به شبکه‌های کابلی هستند.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

بخش عظیمی از هزینه‌های عملیاتی شبکه متوجه مصرف انرژی است. سوییچ‌ها و روترهای اترنت هسته شبکه، سرورها و تجهیزات ذخیره‌سازی، برنامه‌های سازمانی با پهنای‌باند بالا و ده‌ها دوربین، سنسور و دستگاه متصل به شبکه که باید شبانه­روزی (7*24) روشن و مشغول به کار باشند؛ هزینه مصرف انرژی زیادی خواهند داشت.

مدیران IT باید به دنبال راه‌کارها و دستگاه‌های مصرف انرژی سبز باشند. همچنین دستگاه‌هایی که مصرف انرژی کمتری داشته یا انرژی را به طور کارآمد استفاده می‌کنند. بسیاری از روترها و سوییچ‌ها قابلیتی دارند که انرژی درگاه‌های بدون استفاده را قطع می‌کنند یا در صورت فعال نبودن شبکه، به حالت انتظار می‌روند.

مدیران IT باید این فناوری‌ها و قابلیت‌ها را در شبکه فعال کرده و به طور دائم پیگیر پایش مصرف انرژی برای کاهش آن و در نتیجه صرفه‌جویی مالی باشند.

گاهی اوقات در سازمان‌ها سه رک و سرور روشن است در حالی‌که می‌تواند با مدیریت بهتر قدرت محاسباتی و تغییراتی در توپولوژی شبکه تنها یک رک و سرور را روشن نگه داشت و بقیه در شب و روزهای تعطیل خاموش شوند.

حذف لایه‌ها

مفهوم معماری شبکه­ی دو لایه‌ای، به سازمان‌ها کمک می‌کند زیرساخت‌های شبکه را ساده‌تر پیاده‌سازی کنند و هزینه‌های خود را کاهش دهند.

معماری شبکه دو لایه‌ای می‌تواند هزینه‌های کلی مالکیت شبکه را چه در بخش سرمایه‌گذاری (CAPEX) و چه در بخش عملیاتی (OPEX) کاهش دهد. با فروپاشی لایه‌های اضافی در شبکه، از محصولات کمتری استفاده می‌شود و هزینه‌های نگهداری و آموزش هم کاهش پیدا خواهند کرد.

در معماری شبکه دو لایه‌ای، یک لایه هسته شبکه و یک لایه لبه شبکه داریم و دیگر از لایه‌های اضافی معماری‌های سنتی خبری نیست. در معماری جدید، ارتقای نرم‌افزاری یا عیب‌یابی سیستم‌ها هم ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

مانیتور دایمی شبکه

شرکت‌های پیشرفته فناوری مانند گوگل، چندین برابر هسته شبکه، برای مانیتور و بررسی دایمی شبکه هزینه می‌کنند.

زیرنظر گرفتن شبکه موجب می‌شود خرابی‌ها زودتر از موعد کشف و رفع شوند، دان‌تایم شبکه به صفر برسد و یک برنامه مدون و آینده‌نگرانه برای ارتقای شبکه در دسترس باشد؛ اما مدیران IT که هیچ خبری از وضعیت دستگاه‌ها، ظرفیت و ترافیک شبکه، تعداد دستگاه‌ها و نقاط آسیب‌پذیر شبکه ندارند، غالبا باید هزینه عملیاتی بیشتری متحمل شده و دایما در بحران باشند.

رویکردهای جدید در مانیتور شبکه، به‌کارگیری ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، برای کاهش مصرف انرژی و بهبود کارایی دستگاه‌ها است. حتی با راه‌اندازی بهترین شبکه‌ها اگر یک لینک وجود داشته باشد که ترافیک شبکه را هدر داده و کارآیی افت می‌کند، نیاز به شناسایی و تعمیر فوری دارد.

اصلاح افزونگی‌ها

شبکه‌های حرفه‌ای از چندین راه‌کار افزونگی سود می‌برند. افزونگی‌ها باعث افزایش تحمل‌پذیری خطای شبکه شده و مانع از قطعی و دان‌تایم شبکه می‌شوند ولی در اوضاع اقتصادی کنونی بهتر است در برخی استراتژی‌ها و راه‌کارهای افزونگی تجدیدنظر شود و از افزونگی‌های با هزینه پایین‌تر یا جایگزین استفاده شود.

مثلا خرید UPS برای سرورها به جای ژنراتور برق می‌تواند تصمیم‌گیری بزرگی برای کاهش هزینه‌ها باشد. برخی سایت‌های شبکه، یک نسخه پشتیبان در منطقه دیگری دارند تا هیچ‌گاه اطلاعات کاربران از بین نرود ولی باید بررسی شود راه‌کارهای ارزان‌تر و جایگزینی وجود دارد تا سایت پشتیبان جمع‌آوری یا برای افزایش ظرفیت‌های کسب‌وکار مورد استفاده قرار بگیرد.

گاهی اوقات قطعی شبکه به مدت چند دقیقه در سال، هزینه بسیار کمتری برای یک سازمان داشته است، نسبت به اینکه انواع راه‌کارها و سیستم‌های افزونگی را با هزینه‌های بالا برای جلوگیری از این قطعی به کار گیرند.

سرمایه‌گذاری روی کارمندان

شاید مدیر IT کمتر به این موضوع توجه داشته باشد که اهمیت دادن به نیروی انسانی و سرمایه‌گذاری روی کارمندان می‌تواند به طور مستقیم در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار باشد. یک کارمند ناراضی می‌تواند کل دستاوردهای یک سازمان را بر باد بدهد.

غالبا کسب‌وکارها روی سخت‌افزار شبکه‌های کامپیوتری بیشتر از نیروی انسانی سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی این استراتژی اشتباه بوده و می‌تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد. نارضایتی مانع رشد و افزایش بهره‌وری می‌شود و سیستم به طور دائم با خطاهای انسانی، هزینه‌های ناشی از خسارات‌، و تغییرات همراه است.

کارمندان به پول نیاز دارند ولی گاهی اوقات بیشتر از آن نیاز دارند که به مهارت و شغل‌شان اهمیت داده شود، نظرات، پیشنهادات و مشکلات‌شان شنیده شود و زمینه‌های رشد استعدادشان فراهم شود. یک نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد بیش از ۷۸ درصد متخصصان شبکه و مرکزداده بیشتر از پول به باور داشتن کارشان اهمیت می‌دهند.

تعیین تکلیف پشتیبانی‌ها

شبکه‌هایی که از فناوری‌ها، تجهیزات و راه‌کارهای متنوعی سود می‌برند و بیشتر دستگاه‌های آن‌ها از یک شرکت و برند نیستند هزینه‌های گارانتی و پشتیبانی سرسام‌آوری می‌پردازند.

اگرچه قراردادهای پشتیبانی یک سند تضمینی برای آپ‌تایم شبکه هستند و بهره‌وری و کارایی را افزایش می‌دهند و خیال شما در هنگام بروز یک بحران یا خرابی آسوده است، ولی می‌توانند یک کسب‌وکار را نابود کنند. بهتر است از فناوری‌ها و تجهیزات سازگار و همسو یا یکپارچه‌ای در شبکه استفاده کنید تا هزینه‌های پشتیبانی کاهش پیدا کند.

پرورش نیروی انسانی، آموزش کارمندان و کسب مهارت جدید توسط آن‌ها می‌تواند هزینه‌های پشتیبانی را کاهش دهد. تیم مذاکره و منعقدکننده قراردادهای پشتیبانی باید بسیار قوی باشد و بتواند برای سال‌های بعدی تخفیف‌های بالاتر بگیرد.

در برخی موارد، تمدید یک قرارداد پشتیبانی به صرفه‌ نیست و مدیران IT با جسارت زیاد باید مانع از تمدید آن شوند یا قراردادهای ارزان‌تری با شرکت‌های ثالث ببندند. برندهای معروف و بزرگ، قراردادهای پشتیبانی گران‌قیمتی می‌بندند ولی گاهی اوقات کسب‌وکارهای کوچک و نوپا همان خدمات را با هزینه کمتری ارایه می‌دهند.

کاهش هزینه‌های نگهداری اطلاعات

هر روز حجم اطلاعات افزایش پیدا می‌کند. برخی شرکت‌هایی که هنوز از راه‌کارهای سنتی برای نگهداری اطلاعات استفاده می‌کنند سالانه تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات جدیدتری خریداری کرده و به زیرساخت شبکه می‌افزایند.

تجهیزات ذخیره‌سازی جدید یعنی بیشتر شدن هزینه‌های عملیاتی، مصرف انرژی، سرمایش، سرور و پهنای‌باند، نیروی انسانی و در مجموع پرداختن بهای بیشتری برای نگه‌داری یک ترابایت اطلاعات است.

امروزه، ذخیره‌سازی محلی اطلاعات برای بسیاری از کسب‌وکارها به‌صرفه نیست و منطقی است از سرویس‌های کلاود، اجاره سرور و فضا و مراکز داده کالوکیشن بهره ببرند. شرکت‌ها و سازمان‌هایی که حجم اطلاعات زیادی دارند، باید سیاست‌ها و استراتژی‌های خود را تغییر دهند و با حذف رویکردها و فناوری‌های سنتی، به سوی برون‌سپاری برخی سرویس‌ها و خدمات حرکت کنند.

باید روش‌های جایگزینی پیدا کرد که هزینه کمتری برای نگهداری و دسترسی به یک ترابایت اطلاعات در پی داشته باشند. همچنین باید خرابی، محافظت و در گام بعدی، پیمایش و داده‌کاوی اطلاعات را هم در نظر داشت که هزینه‌های بیشتری برای سازمان‌ها می‌تراشند.