امروزه نمی‌توان شرکت یا کسب‌وکاری را نام برد که دیجیتالی نشده باشد.  بسیاری از مدل‌های کسب‌وکاری تغییر یافته است و سیستم‌های اتوماسیون اداری،  تجهیزات سرور و ذخیره‌سازی، تجهیزات شبکه و خدمات آن‌لاین جایگزین‌شان  شدند.  در حالی‌که تصور می‌شود مهاجرت به دنیای دیجیتال می‌تواند فرآیند کارها را  ساده‌ و کارایی را افزایش دهد؛ اما اگر کسب‌وکارها سیاست‌ها و تصمیم‌های  درستی اتخاذ نکنند؛ گرفتار پیچیدگی‌ها و دردسرهای نگه‌داری و رسیدگی به  سیستم‌های دیجیتالی می‌شوند.

                                

از نان شب واجب‌تر

همان‌طور که فناوری پیشرفت کرده است؛ مراکزداده نیز تغییرات اساسی داشتند.  در ابتدا، مراکزداده فقط برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌شدند ولی  اکنون یک لایه کامل پشتیبانی برای بسیاری از کسب‌وکارها به‌ویژه مدل as-a-service هستند. محیط‌های مراکزداده پیچیده‌تر شده و انواع فعالیت‌ها مانند تحلیل  اطلاعات، اینترنت اشیا، محاسبات ابری، ذخیره‌سازی، محاسبات در لبه و  شبکه‌سازی در آن‌جا رخ می‌دهد. بنابراین، بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها  از نگه‌داری طولانی‌مدت مراکزداده عاجز هستند و ترجیح می‌دهند این بخش از  آی‌تی را برون‌سپاری کنند. اگر یک سازمان نتواند به خوبی مرکز‌داده خود را  مدیریت و رسیدگی کند؛ کارایی و بهره‌وری‌اش با خطر روبرو خواهد شد و  زیان‌های جبران‌ناپذیری گریبان‌گیرش می‌شود.

هر کسب‌وکاری باید برای حفظ و نگه‌داری از مرکزداده و اطمینان از عملکرد  مطلب آن، درک درستی از زیرساخت، تجهیزات و تاسیسات فیزیکی مرکزداده داشته  باشد و بداند در قلب این مجموعه چه اتفاقی می‌افتد. تیم آي‌تی باید بتواند  بخش‌های مختلف یک مرکزداده مانند سرورها، واحدهای سرمایشی، منبع تغذیه‌های  اصلی و پشتیبان، تجهیزات ذخیره‌سازی، کابل‌ها و فضای فیزیکی داخل مرکزداده  را به خوبی مانیتور، نگه‌داری و محافظت کند.

معمولا مراکزداده بیش از یک بار در سال تحت بازرسی و رسیدگی کلی قرار  نمی‌گیرند. به علاوه، اغلب شرکت‌ها این بازرسی کلی و اورهال را انجام  نمی‌دهند در حالی‌که شدیدا به آن نیاز دارند. اغلب اوقات شرایط و تجهیزات  در یک مرکزداده تغییر می‌کند و اگر این تغییرات برای طولانی‌مدت نادیده  گرفته شوند؛ می‌توانند عامل کاهش کارایی و افزایش هزینه‌های سربار نگه‌داری  شوند. به طور خاص، هزینه‌های مصرف انرژی و سیستم‌های سرمایشی افزایش پیدا  می‌کند.

مدیریت موثر یک مرکزداده فرآیند بیش از شماره و بررسی موجودی سرورها و  رک‌ها یا اندازه‌گیری و کنترل دما است. عدم داشتن درک درست و کافی از  تاسیسات فیزیکی، دارایی‌ها و لایه‌های مختلف مرکزداده می‌تواند دردسرهای  بزرگی ایجاد کند. بهترین روش این است که همه‌چیز را به طور منظم و مرتب  رسیدگی و زیرنظر داشته باشید. سازمان‌ها باید بتوانند در دوره‌های مشخص و  منظم، همه دارایی‌های مرکزداده را بررسی و رسیدگی کنند و استراتژی‌هایی  برای بهبود کارایی در پیش بگیرند.

چالش‌ها

سازمان‌ها برای دستیابی به آپ‌تایم بالا و حفظ کارایی مرکزداده در  طولانی‌مدت با دو چالش بزرگ روبرو هستند: نخست، ردگیری تجهیزات و دارایی‌ها  مانند سرورها، رک‌ها، سیستم های سرمایشی، منبع‌تغذیه‌ها، زیرساخت‌های  فیزیکی و ساختمانی. چالش دوم به نگه‌داری یکپارچکی محیط مرکزداده و تجهیزات  برمی‌گردد.

تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی با تهدیدات مختلف طبیعی و غیرطبیعی روبرو  هستند. برخی از این تهدیدات هم غیرقابل ‌پیش‌بینی خواهند بود. مثلا، تعمیر و  نگه‌داری نامناسب یا ضعیف یک دستگاه می‌تواند منجر به خرابی شود. آتش‌سوزی  یا نشت آب روی تاسیسات به همراه حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، طوفان و  اتصالی برق را هم فراموش نکنید. مشکلات انرژی مانند قطعی برق، خرابی  سیستم‌های سرمایشی و در اثر آن خرابی تجهیزات و گرمای بیش از حد محیط یا  برعکس عملکرد نامناسب سیستم‌های سرمایشی و در نتیجه مصرف انرژی زیاد،  دسترسی‌های غیرمجاز کارکنان و ده‌ها تهدید دیگر برای یک مرکزداده وجود دارد  که تماما باید توسط تیم‌های فنی بررسی و رفع یا از وقوع‌شان جلوگیری شود.

دارایی‌های فیزیکی

مراکزداده موجودات پویایی هستند. شرایط این مراکز به طور مرتب تغییر  می‌کند. تجهیزات جدید نصب می‌شود؛ برخی تجهیزات قدیمی از دور خارج شده و با  تجهیزات دیگر جایگزین می‌شوند؛ برخی بخش‌های تاسیسات باید تعمیر و اورهال  شود؛ تعمیرات ساختمانی یا گسترش فضای فیزیکی اتفاق می‌افتد و ده‌ها تغییر و  به‌روزرسانی دیگر که هر مرکزداده شاهد آن خواهد بود. اتخاذ یک رویکرد دستی  و سنتی برای مانیتور و ردگیری این دارایی‌ها، تجهیزات و تغییرات؛ به‌ویژه  در هنگامی که مراکزداده بزرگ، چند ساختمانه و چند شعبه هستند؛ بسیار سخت و  پیچیده خواهد بود. اگر خرابی پیش آید یا بخواهید یک دستگاه خاص را در این  فضا پیدا کنید؛ بسیار زمان‌گیر و همراه با چالش‌ها و دردسرهای زیاد است.  پس، باید سیستم و ابزارهای آنلاین و خودکاری برای ردگیری دایمی دارایی‌ها و  تجهیزات داشته باشید و در هر لحظه بدانید کدام دستگاه در کدام ساختمان و  رک سوار شده است. همه دستگاه‌ها و تجهیزات باید کد داشته باشند و یک فایل  اطلاعاتی درباره‌شان در دسترس تیم فنی باشد. این فایل اطلاعاتی می‌تواند  شامل شماره مدل، تاریخ شروع به مصرف، مکان استفاده، کارایی، تاریخ‌های  تعمیر و به‌روزرسانی و اطلاعات مورد نیاز دیگر باشد.

محیط مرکزداده

محیط فیزیکی مراکزداده نیز اهمیت بالایی در کارایی و آپ‌تایم دارد و نباید  مورد غفلت واقع شود. علاوه بر اینکه باید با نصب سنسورهایی، به طور آنلاین  و دایمی دمای محیط، میزان رطوبت، میزان نوسانات برق و پارامترهای دیگر را  اندازه‌گیری کنید؛ باید مطمئن باشید منبع‌تغذیه‌های پشتیبان همیشه آماده به  کار هستند و می‌توانند جوابگوی نیازهای کل مرکزداده باشند. نصب سنسورهای  هشداردهنده آتش یا آب و فشار ضروری است. همین‌طور، نصب دوربین‌های نظارتی  یا سیستم‌های امنیتی فیزیکی برای کنترل و ارتقای امنیت محیط مرکزداده  الزامی است. به طور کلی، محیط مرکزداده همیشه برای اپراتورها چالش‌برانگیز  است. گاهی اوقات یک درجه تفاوت دما می‌تواند منجر به خرابی تجهیزات و کاهش  کارایی کلی سیستم یا افزایش سرما و هزینه‌های نگه‌داری و مصرف انرژی شود.  آتش‌سوزی، نشت آب، سیل و خرابی‌های غیر قابل پیش‌بینی می‌توانند چندین  برابر معمول خسارت وارد کنند. بنابراین، بهتر است تیم‌های آی‌تی و فنی  دایما دنبال شناسایی تهدیدها و مشکلات محیط و ساختمان مرکزداده باشند و  برای رفع آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. برخی اوقات نمی‌توان یک تهدید را به طور  کامل از بین برد ولی انجام دادن اقداماتی موجب به حداقل رسیدن خسارات  می‌شود.

راه‌کار

به نظر می‌رسد مراکزداده بدون داشتن یک راه‌کار مشخص نمی‌توانند همه‌چیز  را ردگیری و کنترل کنند. راه‌کار موجود «مانیتور و مدیریت بی‌درنگ و  خودکار» محیط و تجهیزات است. تمام بخش‌ها و مراحل کار یک مرکزداده مانند  ساخت و استقرار تجهیزات و زیرساخت، نگه‌داری، تعمیر و انهدام باید به طور  آنلاین مانیتور و پایش شود. هرگونه استراتژی مبتنی بر ردگیری دستی یا  انسانی منجر به خطا و اشتباه می‌شود و می‌تواند ضررهایی را متوجه سازمان‌ها  کند. فرآیندهای دستی باعث کشتن زمان و عدم پویایی و کارایی می‌شوند. تصور  کنید یک نیروی فنی چندین روز دنبال یک هارددیسک ساتا در سرورهای مختلف باشد  چون از گارانتی خارج شده و باید تعمیر شود.

مانیتور و نظارت بی‌درنگ روی پارامترهای محیطی مانند دما و رطوبت بسیار  لازم است. بدون داشتن سیستم‌های خودکار نظارت بر این پارامترها، مانیتور  دستی دما و رطوبت بسیار سخت و غیرقابل کنترل خواهد بود. همین‌طور، محیط‌های  مراکزداده باید طوری تجهیز شوند که به طور خودکار در برابر آتش‌سوزی، نشت  آب، طوفان و جرقه برق واکنش نشان دهند. اینجا هم سیستم‌هایی آنلاین و  بی‌درنگ نیاز است تا به طور دایمی اطلاعات محیطی و سنسورها را دریافت و  تجزیه و تحلیل کند. وجود هرگونه تاخیر در دریافت و ثبت اطلاعات می‌تواند  منجر به یک فاجعه شود.

شرکت‌های مختلفی در بازار می‌توانند این راه‌کار را به سازمان‌ها پیشنهاد  بدهند. راه‌کارهای جامع و کاملی که مشتمل بر اندازه‌گیری و جمع‌آوری  اطلاعات از همه پارامترهای محیطی، وضعیت تجهیزات و تاسیسات و دادن گزارش و  هشدار هستند. این راه‌کارها می‌توانند پیشنهاد دهند یک دستگاه چه زمانی  به‌روزرسانی یا تعمیر شوند و احتمال خرابی کدام دستگاه در آینده‌ای نزدیک  وجود دارد. این سیستم‌ها می‌توانند روی دستگاه‌های مختلفی مانند کامپیوتر  رومیزی، اسمارت‌فون و لپ‌تاپ برای افراد گوناگون با دسترسی‌های متفاوت،  گزارش‌های کلی و جزیی از وضعیت ردگیری مرکزداده ارسال کنند و پیام‌های  هشدار و اخطار و پیشنهاد بفرستند. بی‌درنگ و لحظه‌ای بودن این گزارش‌ها و  پیام‌ها بسیار اهمیت دارد و نباید هیچ‌گونه تاخیری در این سیستم‌ها مشاهده  شود. برای انتخاب یک راه‌کار مناسب، پیشنهادهای زیر را مدنظر داشته باشید:

۱- هرگونه تغییر و ارتقای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را ردگیری و به طور  آنلاین و لحظه‌ای گزارش‌دهی کند. اگر بتواند هزینه‌ها را هم محاسبه و نشان  بدهد مدیریت فرایندها بهتر می‌شود.

۲- استفاده از سنسورهای بی‌سیم برای نظارت و ردگیری محیط مرکزداده و  زیرساخت‌ها با توجه به این موضوع که باید اطلاعات به صورت آنلاین و بی‌درنگ  جمع‌آوری و نمایش داده شوند.

۳- استفاده از گیت‌وی‌های هوشمند برای مدیریت اطلاعات از سنسورها و به‌روزرسانی خودکار در نرم‌افزار

۴- سازگاری و یکپارچی با دیگر راه‌کارهای mission-critical مانند BMS (سرنام Building-Management Systems)، DCIM (سرنام Data Center Infrastructure Management) و ITSM (سرنام IT Service Management) برای کاهش سربار و ایجاد یکپارچگی بیشتر در محیط

جمع‌بندی

مانیتور و رسیدگی دایمی به بخش‌های مختلف مراکزداده تاثیر مستقیمی در کاهش  خرابی‌ها، کارایی و هزینه‌ها دارد. سازمان‌ها و کسب‌وکارها نمی‌توانند به  طور سنتی و دستی همه‌چیز را کنترل و ردگیری کنند بلکه راه‌کارهای آنلاینی  نیاز دارند که به طور خودکار اطلاعات مختلفی را از سنسورهای بی‌سیم و  تجهیزات مختلف مرکزداده جمع‌آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل و گزارش‌دهی کند.  این سیستم‌ها نباید تاخیر داشته باشد و از انعطاف‌پذیری لازم برای سازگاری و  یکپارچگی با دیگر نرم‌افزارها و راه‌کارها سود ببرند.