امیل کینر، مدیر محصول و ساتیا کوندورو، سرپرست فنی Google Cloud در پست جدید وبلاگ گوگل توضیح می‌دهند: «برای درک بهتر مقیاس این حمله، مانند این است که تمام درخواست‌های روزانه ویکی‌پدیا تنها در 10 ثانیه دریافت شوند.»

گوگل اضافه کرد که این حمله 76  درصد از حمله قبلی قدرتمندتر بوده است که ماه گذشته توسط شرکت کلاودفلر گزارش شده بود. در آن زمان، این شرکت موفق به مقابله با یک بات‌نت جدید به نام «Mantis» شده بود که در هر ثانیه 26 میلیون درخواست ایجاد می‌کرد.

هکرها برای آفلاین کردن وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها از حملات DDoS استفاده می‌کنند و این کار با ارسال میلیون‌ها درخواست به یک سرویس انجام می‌شود. حادثه Google Cloud ابتدا با حمله‌ای آغاز شده که در هر ثانیه حدود 10 هزار درخواست ایجاد می‌کرد و سپس این میزان حدود هشت دقیقه بعد به 100 هزار درخواست در هر ثانیه افزایش یافته است.

سرویس امنیت شبکه ضد DDoS گوگل (Cloud Armor) بلافاصله پس از حمله، هشداری را ایجاد کرد که به آن اجازه می‌داد ترافیک وب هکر را مسدود کند. گوگل در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که حملات DDoS توسط بات‌نت Meris انجام شده است که از صدها هزار مودم و روتر اینترنتی آلوده ساخته شده توسط شرکت MikroTik تشکیل شده است. گفته می‌شود که این بات‌نت به‌دلیل آسیب‌پذیری محصولات این شرکت ایجاد شده و باعث می‌شود تا هکرها بتوانند دستگاه را از راه دور کنترل کنند.


منبع: ‌cloud.google