بایگانی نوشته‌ها

دیتاسنتر سیار (Mobile Data Center) چیست؟

دیتاسنتر سیار (Mobile Data Center) چیست؟

در سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به «دیتاسنتر سیار» یا «دیتاسنتر کانتینری» می‌شود و در کنار دیتاسنتر ماژولار و اج، بازار رو به رشد سریعی تجربه می‌کنند.گزارش تحقیقی اخیر موسسه Omdia به ما می‌گوید بازار ارزش مراکز داده سیار از ۲.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳.۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ رسیده است. این بازار روند رو به رشد سریع خود را ادامه خواهد داد و با رشدی ۱۳ درصدی، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۶ به ۵.۲۵ میلیارد دلار برسد.پس اکنون وقت آن رسیده است که بپرسیم اساسا «دیتاسنتر سیار چیست؟» و کجاها و در کدام صنایع و کاربردها باید استفاده و کجا نباید مستقر شود؟ یک مرکز داده سیار چه مزایای رقابتی و اهدافی برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند و در چه شرایطی بهتر از مراکز داده سنتی است؟
چگونه با یک تغییر فکر ساده، تصمیم‌های بد را تبدیل به تصمیم‌های به اندازه کافی خوب کنیم

چگونه با یک تغییر فکر ساده، تصمیم‌های بد را تبدیل به تصمیم‌های به اندازه کافی خوب کنیم

همه ما برخی اوقات تصمیم‌های بدی می‌گیریم. این تصمیمات می‌توانند مهم باشند؛ مانند خرج کردن پول‌مان برای چیزهای اضافی و بی‌ارزش، به جای پس‌انداز کردن آن‌ها برای آینده و زمان بازنشستگی. شاید هم تصمیمات بد ما کم اهمیت باشند؛ مانند گفتن یک جمله اشتباهی در میهمانی یا جلسه کاری!
بیشتر اوقات، وقتی یک تصمیم بد می‌گیریم یا اشتباه می‌کنیم؛ دنبال بهانه‌جویی یا توجیه آن هستیم. به خودمان می‌گوییم «مهم نیست در آن میهمانی چه جمله زشتی گفتیم» یا اینکه خودمان را متقاعد می‌کنیم که «به هر حال، پول از دست می‌رود و پس‌انداز کمی بود».
با این حال، برای یک بار هم که شده، ارزش دارد از خودمان بپرسیم: «چرا گاهی اوقات ذهن‌مان می‌لغزد و تصمیم می‌گیریم کارهایی انجام بدهیم که نادرست هستند؟».
آیا روش و تکنیکی برای جلوگیری از تصمیم‌های بد و لغزش ذهن نیست؟ یا سوالی مهم‌تر: وقتی ما متوجه چند تصمیم بد می‌شویم؛ فردی «احمق» و «کند ذهن» هستیم؟ آیا افراد باهوش هرگز تصمیم‌های بد ندارند و ذهن‌شان در لحظه، بهترین انتخاب‌ها را دارد؟
۵ روش بهینه‌سازی جریان هوای سیستم سرمایشی دیتاسنترها

۵ روش بهینه‌سازی جریان هوای سیستم سرمایشی دیتاسنترها

راهکارهای بی‌شماری برای بهبود بهره‌وری انرژی مرکزداده وجود دارد اما اغلب آن‌ها مانند سیستم سرمایشی غوطه‌ور در آب (immersion cooling)، گران و پیچیده هستند. یک روش بسیار ساده‌تر و موثر برای کاهش هزینه‌های انرژی مرکزداده، بهبود کارایی جریان هوا است. هرچه هوا راحت‌تر و روان‌تر در تجهیزات شبکه­ی داخل دیتاسنتر و رک‌ها، جریان داشته و حرکت کند؛ سیستم‌های HVAC سنتی، به طور موثرتری عملیات خنک‌سازی را انجام می‌دهند.با در نظر گرفتن این واقعیت، مقاله حاضر به بررسی ۵ ترفند عملی برای بهینه‌سازی جریان هوای سیستم سرمایشی مرکزداده می‌پردازد:
۵ گام کلیدی برای ادغام موفق مراکز داده

۵ گام کلیدی برای ادغام موفق مراکز داده

وقتی صحبت از یکپارچه‌سازی مراکزداده می‌شود؛ آسان‌ترین بخش، تصمیم‌گیری برای یکپارچه‌سازی است و سخت‌ترین بخش، اینکه بفهمید چگونه می‌خواهید این یکپارچه‌سازی را انجام دهید.به همین دلیل، پیش از شروع هر فرآیندی، تدوین یک برنامه گام به گام ادغام مراکزداده، از اهمیت بالایی برخوردار است. این برنامه باید شامل مراحل کلیدی یکپارچه‌سازی بوده و همراه با آن، نکاتی برای ادغام موثرتر در هر مرحله از این فرآیند، پیش‌بینی شده باشد.
7 کلید طلایی آینده دیتاسنترها

7 کلید طلایی آینده دیتاسنترها

به عنوان یک کارشناس، متخصص و تحلیل‌گر بازار، صنعت مراکزداده را چگونه می‌‌بینیم و چه آینده‌ای، حداقل در ده سال بعد، برای دیتاسنترها متصور هستیم؟چه در حال بررسی مراکزداده ابرمقیاس باشیم یا سراغ کوچک‌ترین دیتاسنترهای سازمانی و لبه شبکه برویم؛ آنچه مسلم است؛ فشار بسیار شدید و بی‌سابقه‌ای است که بر این صنعت وارد می‌شود.ما می‌بینیم که روندها در حال همگرایی هستند؛ نیاز به تغییر احساس می‌شود و صنعت بسیار متفاوتی در یک دهه بعد خواهیم دید. تصویر امروز مراکزداده کاملا روشن است ولی باید همه سعی کنیم به آینده فکر کنیم و برای اتفاقات بزرگ، آماده باشیم. در این مقاله، ۷ رویکرد کلیدی که باعث تغییر این غول‌های داده در سراسر جهان می‌شوند را بررسی خواهیم کرد:
زندگینامه چت‌باتی که کل دنیا را به چالش کشید

زندگینامه چت‌باتی که کل دنیا را به چالش کشید

سال‌ها است درباره­ هوش مصنوعی و ربات‌ها می‌شنویم و می‌خوانیم ولی هیچ‌گاه به اندازه­ این روزها، عصر ChatGPT، از نزدیک و با تمام وجود، AI را لمس نکردیم و با مزایا و تهدیدهایش عجین نشدیم. چت‌بات ChatGPT محصول شرکت OpenAI موفق شد انقلابی بزرگ در سراسر دنیای فناوری ایجاد کند؛ به‌طوری‌که برخی بزرگان مانند «بیل گیتس» اعتقاد دارند ChatGPT برای بشر، تاثیرگذارتر و مهم‌تر از «اینترنت» است. استقبال از ChatGPT به قدری زیاد بوده که OpenAI می‌گوید دچار شوکه شده است و هرگز تصور نمی‌کرد مردم به یک چت‌بات تا این قدر علاقه‌مند باشند. خود مدیرعامل OpenAI، چت جی­ پی ­تی را محصولی جذاب اما وحشتناک توصیف می‌کند و مایکروسافت برای ادغام در محصولاتش سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری روی آن انجام داده است. چت‌بات ChatGPT در هر زمینه‌ای به کار گرفته شده است؛ از نوشتن مقاله تا حل مسایل ریاضی و درسی، نوشتن کتاب، صدور حکم دادگاه، پیش‌بینی آینده و تشخیص بیماری‌ها و درمان بیماران. اما چگونه در طی چند سال، محصولی مانند ChatGPT خلق شده است که همه را شگفت‌زده می‌کند و کل دنیا را به چالش می‌کشاند؟
۱۰ ترفند غلبه بر شک و تردید نسبت به خودتان در مدیریت و رهبری کسب‌وکار

۱۰ ترفند غلبه بر شک و تردید نسبت به خودتان در مدیریت و رهبری کسب‌وکار

بسیاری از مدیران و رهبران کسب‌وکارها در لحظاتی نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خود، دچار شک و تردید می‌شوند. به‌ویژه، وقتی چالش‌های اقتصادی در سطح کلان مطرح می‌شود یا در بحران‌هایی مانند همه‌گیری ویروس کرونا که کسب‌وکارشان وارد شرایط ناخواسته‌ای می‌شود. حتی بهترین و قوی‌ترین مدیران هم اعتراف می‌کنند در بازه‌هایی از زمان، نسبت به تصمیمات و رهبری خود دو دل شدند و این سوال در ذهن‌شان شکل گرفته که «آیا واقعا من مدیر خوبی هستم؟».این موضوع با توجه به بحران‌هایی که روزانه گرفتارشان هستیم و مسایل مختلفی که باید تحمل کنیم؛ اتفاقی چندان عجیب و تعجب‌آور نیست. در حالی‌که همه­ی ما انتظار تغییر و عدم قطعیت برای طولانی­مدت را داریم ولی در سال‌های اخیر، این سرعت تغییر و عدم قطعیتی که امروز تجربه می‌کنیم؛ بی‌سابقه است. در ادامه، به ۱۰ نکته و ترفند اشاره می‌کنیم که می‌توانند به مدیران ارشد و رهبران کسب‌وکارها  کمک کنند تا زودتر از دوران شک و تردید نسبت به خود و توانایی‌هایشان عبور کنند؛ زیرا تحقیقات و نظرسنجی‌های ما نشان می‌دهد اغلب این مدیران، قدرت غلبه بر شک و تردید را دارند:
چگونه بیشترین استفاده را از فضای مرکزداده ببریم؟

چگونه بیشترین استفاده را از فضای مرکزداده ببریم؟

در حالی‌که روزانه به ظرفیت محاسباتی و ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارید؛ شرایط توسعه­ی مساحتی دیتاسنتر فراهم نیست.مرکزداده، ستون فقرات هر سازمانی است. چه از یک مرکزداده­ی درون سازمانی استفاده کنید و چه تجهیزات خود را به یک مرکزداده­ی خارج از سایت و کلوکیشن ببرید؛ باید بهترین بهره‌برداری را از فضای مرکزداده داشته باشید. افزایش فضا در دیتاسنترها با هزینه همراه است. اگر بتوانید فضای مرکزداده خود را بهینه‌سازی کنید؛ به­طور مستقیم در هزینه‌های عملیاتی صرفه‌جویی کرده و می‌توانید ظرفیت سیستم خود را افزایش دهید. در این مقاله، سراغ برخی از استراتژي‌های بهبود و صرفه‌جویی در فضای فیزیکی مراکزداده می‌رویم؛ روش‌هایی که می‌توانند مزایای گوناگونی برای شما داشته باشند:
بهترین رویکردها برای حفاظت از مراکزداده در برابر آتش‌سوزی

بهترین رویکردها برای حفاظت از مراکزداده در برابر آتش‌سوزی

در یک سال گذشته، آمارهای آتش‌سوزی دیتاسنترها، افزایش قابل توجه و نگران‌کننده‌ای داشته است. به گزارش موسسه آپ‌تایم، از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ فقط ۱۳ مورد آتش‌سوزی دیتاسنتر گزارش شده است و در دو سال گذشته نیز حداقل ۴ مورد آتش‌سوزی و قطعی کامل دیتاسنتر داشتیم. چندین مورد آتش‌سوزی در دیتاسنترهای کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلیس و کره­ی جنوبی رخ داد. تابستان داغ گذشته، به طور مستقیم روی عملکرد مراکزداده تاثیرگذار بود و آتش‌سوزی‌ها باعث بروز مشکلاتی در سرویس‌های آنلاین شدند؛ صدها وب‌سایت و فروشگاه آنلاین از کار افتادند و داده‌های کسب‌وکارها از بین رفت.
چرا مرکزداده ماژولار برای محیط زیست مفید است؟

چرا مرکزداده ماژولار برای محیط زیست مفید است؟

در حالی‌که کسب‌وکارها به سختی می‌پذیرند که یک مرکزداده سنتی و مرسوم راه‌اندازی کنند (به دلیل مشکلات نصب و استقرار و نگهداری، هزینه‌های زیاد، و چالش‌های انرژی و پایداری برای محیط زیست)؛ مراکزداده­ی ماژولار از انعطاف‌پذیری، سفارشی‌سازی و مزیت­های پایداری برای محیط زیست برخوردار هستند. در ادامه، برخی از راه‌کارهای کلیدی را که مراکزداده­ی ماژولار برای دستیابی به اهداف پایداری فراهم می‌کنند، بررسی خواهیم کرد.